Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léto je sice super, ale pleť během něj vyžaduje speciální péči. Co když jste to ale trošku zanedbali? Jak dopřát pleti po náročném létě restart?

Letní slasti i strasti pro vaši kůži aneb Jak dopřát po létě pokožce restart

Léto
zdroj: Thinkstockphotos Léto
aktualizováno 16.08.2017, 15:14 | 16.08.2017, 15:14 | doma.cz

Léto je sice super, ale pleť během něj vyžaduje speciální péči. Co když jste to ale trošku zanedbali? Jak dopřát pleti po náročném létě restart?

Sluníčko, koupání, vlahý větřík, ale i klimatizace, to všechno symbolizuje léto. A ač je nám to všechno hodně příjemné, pro naši pleť už to zdaleka tak pozitivní není.


„I když se často tvrdí, že je pleť nejvíce namáhána v zimě, ani léto není pro pleť žádný med. Objevit se mohou vyrážky, nadměrná pigmentace, začervenání pleti a popraskané žilky a další problémy,“ vyjmenovává úskalí nejteplejšího ročního období vzhledem ke stavu kůže dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.


„Na každý problém ale naštěstí existuje řešení,“ uklidňuje odbornice na krásu Martina Šmidrová s tím, že je ale vždy lepší působit proti poškození pleti preventivně.


Problém číslo 1: Spálení od slunce


Stačí chvilka nepozornosti, špatně zvolený ochranný krém nebo jen jeho nedostatečné množství a máte zaděláno na problém. Ultrafialové záření a jeho vliv na nechráněnou pleť je totiž hlavní příčinou tzv. fotostárnutí, jejího předčasného stárnutí. „Vrásky, jemné linky, nestejnoměrný barevný tón či stařecké skvrny, povolené kontury obličeje, to jsou jen některé z jeho projevů,“ říká odbornice Šmidrová.


Ideální je pleť chránit tak, aby k jejímu spálení nedošlo. Jenže co dělat, když už je „dílo zkázy dokonáno“? Ihned po nadměrném slunění pleť potřebuje jemnou hydrataci – sáhněte po ověřeném panthenolu a nebojte se ani vepřového sádla.
 

Po zhojení přistupte k obnově pleti. Hydratace by měla podle dermatologa Kravciva hrát opět hlavní roli, pomohou vám produkty s obsahem kyseliny hyaluronové, která na sebe dokáže navázat až tisícinásobek vody své váhy, či kyseliny pantotenové. Obě látky podporují zadržování vlhkosti v pleti a celkově stimulují její regeneraci a hojení. Což se po létě, kdy se člověk tu a tam trošku „přismahne“, hodí!


Zaměřit byste se ale měli i na antioxidanty, které bojují proti volným radikálům a poškozením, jež způsobují. Vhodná jsou zejména séra, která aktivní látky obvykle obsahují ve vyšší koncentraci.


„Hydrataci a kvalitu poškozené pleti zlepší i laserová maska s aplikací kyseliny hyaluronové, jež se postará o vyhlazení a sjednocení pleti a redukci drobných vrásek,“ říká Martina Šmidrová.

 

Opalování - 2
(Foto: Archiv firem)


Problém číslo 2: Hyperpigmentace


Nadměrná pigmentace čili tmavé skvrny na obličeji vznikají v důsledku osvícení ultrafialovým zářením. Kožní buňky melanocyty po osvícení ultrafialovým zářením spouští produkci kožního barviva melaninu. To má za následek hnědnutí pleti. K nadměrné pigmentaci dochází při nadprodukci pigmentu a jeho hromadění v kůži. Příčinou je sluneční záření, roli hrají i hormony, zánětlivé procesy, věk a genetická výbava.


Máte rádi, když vám v létě „naskáčou pihy“? Právě ony jsou dokladem toho, jak sluníčko na kůži působí. Pihy jsou ale jen počátek. Dalším krokem jsou větší tmavší skvrny, které už ovšem na rozdíl od pihy samy nemizí.


„Opět platí, že je třeba pleť chránit širokospektrálním přípravkem na opalování s SPF alespoň 30, aby se již další ložiska hyperpigmentace netvořila,“ nastiňuje základ prevence MUDr. Kravciv. Zvolit můžete méně invazivní odstranění prostřednictvím kosmetických produktů s obsahem arbutinu, kyseliny kójové či niacinamidu.


Nebo vyberte aktivnější přístup, a to odstranění pigmentací laserem. „Jeho záření působí přímo na konkrétní oblasti a má za následek rozklad kožního barviva melaninu. To je posléze z organismu vyloučeno lymfatickým systémem a hyperpigmentace je redukována,“ vysvětluje dále dermatolog.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Opalování: Jaký jste fototyp?
Opalování "nahoře bez": úžasné klady a děsivé zápory!
Řešíte problém, jak si sami namazat při opalování záda? Praktické rady, jak na to!


Problém číslo 3: Příliš mastná pleť


Některé typy pleti letní počasí vysušuje, na jiné působí přesně opačně, kdy vyšší teploty naopak nadměrně stimulují produkci kožního mazu. Taková pleť má pak tendenci se v létě a po něm více mastit a lesknout.


Je proto třeba změnit péči o pleť – namísto obyčejného hydratačního krému volte denní krém matující, zařaďte také tonikum, které napomůže stažení pórů a sníží produkci mazu.
Pro okamžitý účinek se nebojte chemického peelingu. „V jeho rámci na pleť nanášíme kyselinu slabé koncentrace, která rozvolní svrchní vrstvu kůže. Dojde tak k jejímu omlazení, vyčištění a sníží se i produkce kožního mazu,“ vysvětluje Martina Šmidrová.

 

Jak udržet opálení?

Zachovat si co nejdéle čokoládový bronz z dovolené je trochu oříšek. Kůže má totiž tendenci se neustále obnovovat, podle některých odborníků se kůže kompletně vymění během 28 dní. Vyhýbejte se proto epilaci voskem, exfoliaci a pleť naopak důsledně hydratujte. Hezky tak sjednotíte barevný tón pleti a zamezíte vzniku šupinek, protože opálená pleť má tendenci se vysušovat.


Problém číslo 4: Dermatida


Vysoké teploty mohou vyvolat hned několik typů vyrážek. Společné mají to, že při nich dochází k ucpání potních kanálků, a pot tak zůstává pod kůží.


„První z nich je miliaria crystallina, při které se na pleti objevují puchýřky vzhledu malých potních lůžek. puchýřky nebolí a objeví se v momentě, kdy se na sluníčku hodně zapotíte. To miliaria rubra, další druh vyrážky, je mnohem nepříjemnější. I v tomto případě je pot uvězněn v pleti, nicméně dojde k zánětu, který vyvolává svědění a bolí. Ložiska jsou zarudlá a již na první pohled je patrné, že je v pleti komplikace,“ popisuje MUDr. Kravciv.


Jak na vyrážky? Vyrazte na dermatologii, kde vám lékař přesně řekne, jak nejlépe proti vyrážkám zakročit.


Problém číslo 5: Popraskané žilky


Jak upozorňuje Martina Šmidrová, také popraskané žilky mohou mít svůj prvopočátek ve slunečním záření! V důsledku ultrafialových paprsků se žilky blíží k povrchu pleti a mají dokonce tendenci praskat. Výsledkem jsou viditelné červené skvrnky a „pavoučky“ na obličeji i jinde na těle.


Žilky můžete zamaskovat nebo podstoupit jejich laserové odstranění. Záření laseru působí na kožní barvivo hemoglobin. Tepelný pulz „slepí“ stěny popraskané žilky k sobě, a tím dojde k jejímu zneviditelnění.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře