Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Deodorant, antiperspirant, a ještě ke všemu antitranspirant. Kdo se v tom má vyznat? V čem je rozdíl a víte, kdy se má co správně používat?

Deodorandy a antiperspiranty znáte, ale víte, co dokáže antitranspirant?

antiperspirant
zdroj: Getty Images antiperspirant
aktualizováno 09.05.2019, 00:00 | 09.05.2019, 00:00 | doma.cz

Deodorant, antiperspirant, a ještě ke všemu antitranspirant. Kdo se v tom má vyznat? V čem je rozdíl a víte, kdy se má co správně používat?

Člověku zamotá hlavu, když se v drogerii setkáte se dvěma podobnými pojmy. Sháníte antiperspirant a hned vedle něj stojí antitranspirant. Na pohled vypadá obojí stejně, má to ale i stejné použití?


Antiperspirant versus antitranspirant


Ano, oba termíny v podstatě znamenají totéž. Slovo antitranspirant se používá spíš v němčině a tedy u německých produktů. Na druhou stranu v angličtině se více setkáte s pojmem antiperspirant. Způsob použití a účinek obou produktů se však nijak neliší.


Obě tyto vychytávky redukují množství potu, který uniká přes póry třeba během sportu. A to díky tomu, že antitranspirant póry účinně zúží. Pocení jako takovému a následnému zápachu tak v podstatě úplně zabrání. Často se používá také označení deodorant antiperspirant, a to taktéž znamená, že má produkt antiperspirační vlastnosti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Netradiční způsoby, jak bojovat s pocením
Sedmička nejdráždivějších vůní, které ho v posteli úplně rozdivočí
Když ani deodorant nepomáhá: co dělat, když se moc potíte?


Antiperspirant/antitranspirant se doporučuje se zejména pro lidi, kteří se silně potí nebo při větší tělesné námaze. Používat byste ho tedy měly tak třikrát týdně například po cvičení. Na rozdíl od produktu s jednoduchým označením deodorant, který můžete používat každé ráno po ranní hygieně.

 

spoj
(Foto: Archiv firem)

 

* Antitranspirant sprej extra silný 48h, 200 ml, Seinz, 69,90 Kč, prodává DM

* Kuličkový antiperspirant Fresh Natural, 50 ml, Nivea, 61 Kč, prodává Notino

* Sensibio Deo Antitranspirant, Biderma, 50 ml, 249 Kč, nyní 199 Kč, prodává Notino

* Intenzivní antiperspirant sprej, Eucerin, 30 ml, 219,90 Kč, prodává Dr. Max


Deodorant


Klasické deodoranty reagují přímo v kontaktu s bakteriemi obsaženými v potu a redukují je, čímž snižují i zápach. Zároveň maskují nepříjemný tělesný pach jinou vůní. Ta bývá výraznější než u antiperspirantu. Obvykle v sobě nemají hliník. I deodoranty sice obsahují antiperspirační složky, ale obvykle v tak malém rozsahu, že mokro v podpaží deodorant samy o sobě nevyřeší.

 

spoj
(Foto: Archiv firem)

 

* Deodorane sprej Invisible, Evoluderm, 200 ml, 59, 90 Kč, prodává DM

* Deo spray motion effect, Isana, 150 ml, 29,90 Kč, prodává Rossman

* Pure Power, minerální deodorant, Soaphoria,125 g, 247 Kč, prodává Notino

* Tuhý deodorant Fresh Natural, Nivea, 40 ml, 61 Kč, prodává Notino

 

Antiperspirant/antitranspirant navíc často stojí více peněz než deodorant. Když si tedy uvědomíte, že ho stačí použít méně a pouze do podpaží, tak ušetříte nejen peníze, ale také životní prostředí.


Na rozdíl od antiperspirantu lze deodorant použít na celé tělo nebo i na oblečení. Proto ho obvykle spotřebujete už do pár týdnů, zatímco antitranspirant by vám měl vydržet mnohem déle.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře