Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sluneční paprsky sice umí dodat pokožce bronz i potřebný vitamín D, ale také s sebou bohužel přinášejí škodlivé UVA a UVB záření. Především na začátku léta není naše kůže na přímé sluneční záření zvyklá a může tak zažít šok a snadno se spálit.

Na sluníčko s rozumem! Jak správně chránit pokožku?

opalování
zdroj: Getty Images opalování
aktualizováno 05.06.2019, 00:00 | 05.06.2019, 00:00 | doma.cz

Sluneční paprsky sice umí dodat pokožce bronz i potřebný vitamín D, ale také s sebou bohužel přinášejí škodlivé UVA a UVB záření. Především na začátku léta není naše kůže na přímé sluneční záření zvyklá a může tak zažít šok a snadno se spálit.

Řešením samozřejmě není od slunce utíkat, protože slunce k životu potřebujeme. Navozuje v nás pocit psychické pohody a sluneční záření má význam v syntéze vitamínu D, který potřebujeme. Denně se ale stačí slunit (mimo polední hodiny) 15 minut – to je dostatečná doba, abychom si zajistili dostatek vitamínu D.

 

Nasbírejte si dostatek Déčka


Ukazuje se, že ,Déčko' má vliv nejen na metabolismus vápníku a fosforu v kostech, ale receptory pro tento vitamin jsou v těle prakticky všude. Sleduje se jeho vliv na imunitní systém a onemocnění dolních cest dýchacích, antikancerogenní efekt a vliv na průběh některých autoimunitních onemocnění (oba typy cukrovky, Crohnova choroba, roztroušená skleroza).
„Dostatečná hladina vitaminu D je velmi důležitá jak pro zdravý vývoj dětí, tak i pro dospělé. V současnosti je deficitem vitaminu D ohroženo 30–50 % populace v Evropě i v Americe. Jeho nedostatek může rovněž stát za svalovou slabostí a být příčinou některých druhů obezit,“ varuje MUDr. Markéta Majerová, hlavní korektivní dermatoložka z MEDICOM Clinic.


Vitamin D si vyrábíme v kůži pomocí sluníčka a v určitém množství jej přijímáme i stravou. Potřebné množství UVB záření závisí na pigmentaci naší pokožky. Nižším fototypům stačí 5–15 minut 3x týdně. U tmavšího typu pokožky je zapotřebí expozici na slunci prodloužit na 25–30 minut. Zajímavé je, že přibližně 400IU vitaminu D (to je denní dávka pro děti a poloviční dávka pro dospělé) vzniká po ozáření 5% kožního povrchu, není tedy nutné pobývat na slunci moc dlouho, ani mu vystavovat celé tělo.

 

opálení - 2
(Foto: Getty Images)


Kdo se má mít nejvíce na pozoru?


„Na pozoru musejí být lidé s velmi světlou kůží (fototyp I) a ti, kteří mají mnohočetná znaménka, případně u nich někdo v rodině prodělal rakovinu kůže. Zde opravdu platí přísná doporučení při pobytu na slunci a opalování není vhodné ani 15 minut,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology. U dětí se doporučují speciální oděvy, které ochrání před UV zářením a do 1 roku by děti vůbec neměly pobývat na přímém slunci. Samozřejmostí by měla být ochrana zraku certifikovanými brýlemi proti UV u dětí i dospělých.


Nebezpečné spálení dětské pokožky


Nejvíce bychom měli chránit před sluníčkem naše děti, protože silné spálení pokožky v dětském věku může mít i fatální následky. „Dětská kůže je nezralá a neumí se UV záření bránit a vzniká velké riziko kožních nádorů v dětském i dospělém věku. Děti proto musíme chránit nejvíce. Jedno spálení ještě nemusí způsobit vznik kožního nádoru, ale při častém spálení pokožky, si zahráváme s naším zdravím,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová a dodává: „Všem bych určitě doporučila nechat si preventivně vyšetřit kůži a znaménka u dermatologa. Především u lidí po čtyřicátém roku a jedinců, kteří mají mnohočetná znaménka, jsou pravidelné kontroly velmi důležité.“

 

3 nejčastější chyby při slunění

 

Chyba č. 1: Špatná volba slunečního faktoru

Lidé si neuvědomují, že když chtějí na slunci strávit více hodin, musí úměrně této době také zvýšit použitý OF. Pro ochranný faktor, který chrání proti UVB záření, se na obalu výrobku používá zkratka OF či SPF, číslovka pak uvádí výši ochrany. Ochrana před UVA je označena piktogramem UVA v kolečku. A obecně platí, čím vyšší ochranu použijete, tím lépe – tedy čím vyšší je ochranný faktor opalovacího přípravku, tím delší pobyt na slunci bez rizika poškození kůže. Například opalovací krém označený OF 10 by měl prodloužit bezpečný pobyt na slunci, aniž se spálíte, asi 10krát.

 

Chyba č. 2: Nedostatečné množství aplikovaného přípravku

 

I ten nejúčinnější systém UV filtrů bude optimálně fungovat pouze tehdy, pokud jej použijete v dostatečném množství a rovnoměrně nanesete na pokožku. „Řada výzkumů odhalila, že uživatelé často nanesou pouze poloviční množství přípravku, než je ve skutečnosti nezbytné. To pak snižuje účinnost např. z OF 50 na OF 30 a méně,“ říká dr. Katja Warnke z oddělení výzkumu a vývoje sluneční kosmetiky Nivea. Například dospělý člověk by na jednu aplikaci měl použít 30 ml opalovacího krému – to jsou zhruba dvě plné polévkové lžíce. Skvělým vodítkem je také naše dlaň. Zkuste vést od zápěstí až do půlky prostředníčku středně tlustou linku opalovacího krému. Toto množství je vhodné pro jednu paži, na obličej nebo na krk. Na nohy použijte dvojnásobné množství. Nezapomínejte také na místa, která vás často namazat ani nenapadnou: nos, uši, rty,
zátylek, boky, spodní část zad, nárty a zadní strana kolen a nebojte se při aplikaci opalovacího přípravku si říct o pomoc.

 

Chyba č. 3: Nepoužívání opalovacích přípravků mimo pláž

 

Problémem zůstává ochrana kůže při běžných aktivitách na slunci, jako jsou procházky, sport a zejména práce na zahradě. V těchto případech si muži i ženy potřebu ochrany před slunečním zářením příliš nepřipouštějí, přitom právě tady slunce působí úplně stejně, jako na pláži nebo u vody.


Kolik SPF?


Při pobytu na sluníčku je samozřejmě důležitý krém s ochranným faktorem. „Číslo ochranného faktoru značí, kolikrát déle můžete být na slunci podle svého fototypu. V našich podmínkách je na jaře a v létě, pokud se intenzivně neopalujete, ideální SPF 20 - 25. Faktor by nikdy neměl být menší než 15, a to i když patříte k jedincům s tmavší pokožkou. Krém si nanášejte minimálně 20 minut před sluněním, aby měl dostatek času se vstřebat. Při opalování na přímém sluníčku používejte na pleť faktor minimálně 50, jinak si zahráváte s předčasným stárnutím pleti,“ říká dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová.


Které partie chránit především?


“Doporučuji proto vyšším ochranným faktorem chránit ty části pokožky, které jsou na slunci takříkajíc celoživotně a časem proto jeví známky poškození sluncem. To znamená obličej, krk, dekolt a hřbety rukou. Ostatní části těla bych ošetřovala tak, aby se zabránilo jejich spálení s ohledem na délku pobytu na slunci a fototypu kůže,“ radí MUDr. Majerová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Řešíte problém, jak si sami namazat při opalování záda? Praktické rady, jak na to!
POZOR! Opalování vám přidává vrásky! Víme, jak tomu zabránit!
Opalování "nahoře bez": úžasné klady a děsivé zápory!


Co slunce s pokožkou dělá?

 

Pokožka je jemná a reaguje na změny. Nadměrné slunění bez ochrany může způsobovat spálení pokožky, vrásky, stařecké skvrny, hyperpigmentaci a další negativní účinky: 80% vrásek je způsobeno UVA zářením a až 90% rakoviny kůže má na svědomí působení slunce.

 

Pokožka má svůj vlastní obranný mechanismus. UVB paprsky spouštějí v buňkách produkci melaninu ‐ kožního barviva, které obklopuje jádro buňky a chrání jej tím, že absorbuje UV záření, které pokožkou proniká. Ale pouze do určité míry. V přemíře UVB paprsky způsobují spálení pokožky a mohou také vést k dalším zdravotním problémům v pozdějším věku ‐ mají vysokou energetickou hladinu a po proniknutí do pokožky mohou poškodit buněčnou DNA. UVA paprsky zase mají na svědomí dlouhodobé poškození, například stárnutí pokožky. Při opakovaném poškození buňky ztrácejí schopnost vlastní obnovy. Pokud se poškozená buňka dále množí, stoupá riziko vzniku rakoviny kůže.


Co vám před sluníčkem pomůže?


Na tělo vybírejte podle konzistence, která je vám příjemná, seženete klasické krémy a mléka, nemastné oleje i praktické spreje.

 

Solární ochrana - 3
(Foto: Archiv firem)


* Transparentní olej na opalování Astrid Wet Skin (150 ml, 179,90 Kč). Lehké složení s urychlovačem opálení zajišťuje rychlejší a intenzivnější opálení pokožky. Inovativní sluneční technologie (UVA/UVB/IR) poskytuje pokožce širokospektrální fotostabilní ochranu před škodlivými vlivy UV a infračerveného záření. Díky revoluční technologii lze sprej aplikovat na suchou i mokrou pokožku.


* Mléko na opalování Piz Buin Allergy SPF 50+ (200 ml, 575 Kč, prodává notino.cz). Poskytuje ochranu před UV zářením, je voděodolný, předchází vzniku alergických reakcí ze slunce.
 

* Transparentní sprej na opalování Eucerin SPF 50 (200 ml, 509 Kč). Vysoce účinné UVA/UVB filtry chrání pokožku před škodlivým slunečním zářením a spálením. Unikátní systém biologické ochrany s licochalconem chrání kožní buňky i v hlubších vrstvách pokožky před poškozením vlivem UV záření. Lehká bezbarvá emulze se rychle vstřebává a nezanechává mastný film.


* Sprej na opalování Nivea Sensitive OF 50+ (200 ml, 370 Kč). Šetrný sprej s obsahem aloe vera má lehké, nemastné složení a snadno se roztírá. Pro citlivou pokožku je hotovým požehnáním. Vysoká UVA ochrana spolu s antioxidanty vás ochrání před vznikem slunečních alergií i podrážděním pokožky.


Nesnesete-li na obličeji mastný krém, spolehněte se a nemastné fluidy. Při potížích s akné nebo rozšířenými póry myslete na nekomedogenní složení. U zralé pleti zas vybírejte přípravky, která chrání, současně hydratují a pomáhají předcházet pigmentaci.

 

Solární ochrana - 2
(Foto: Archiv firem)


* Jemně tónovaný opalovací gel Heliocare 360° Gel OF SPF50+ s vysokou sluneční ochranou (50 ml, 649 Kč). Poskytuje pleti komplexní ochranu před slunečním zářením (UVB/ UVA/ HEVis/ IR-A). Obsahuje unikátní patentovaný filtr Fernblock, jehož hlavní složkou jsou přírodní výtažky ze vzácné tropické kapradiny, zelený čaj, vitamin C a E, antioxidanty. Je vhodný pro všechny typy pleti, včetně té mastné, zabraňuje tvorbě akné i účinně kryje jeho aktuální projevy.


* Emulze na opalování na obličej s depigmentačním účinkem Eucerin Pigment Control SPF 50+ (50 ml, 475 Kč). Pomáhá předcházet hyperpigmentaci pleti vlivem slunečního záření, neutralizuje volné radikály vyvolané působením UV záření a vysokoenergetického viditelného světla. Výrobek obsahuje také kyselinu glycyrrhetinovou pro posílení vlastního mechanismu pleti na obnovu DNA.


* Jemný fluid na obličej Solait Anti-ageing (50 ml, SPF 50, 129 Kč, k dostání v síti parfumerií Marionnaud). Přímo na citlivou pokožku obličeje určený jemný fluid. Je vysoce hydratační, a tak působí proti předčasnému stárnutí z nadmíry slunečních paprsků. Díky vylepšené ochraně proti UVA i UVB záření a velmi jemnému složení s vitaminem E ošetří a hydratuje pleť až na osm hodin.


* Bariérový rehabilitační krém 2Derm REHA special, For Life & Madaga (20 ml, 294 Kč). Krém je doslova první pomocí a úlevou při stavech sluncem spálené kůže a skvěle se hodí i pro ochranu kůže, její ošetření a rehabilitaci po dlouhém slunění a pobytu na slunci. Díky své příjemné emulzní textuře se dobře roztírá, rychle se vstřebá, a hlavně začíná okamžitě působit na spálených nebo podrážděných místech kůže. Má protizánětlivý chladivý účinek, snižuje citlivost spálené kůže a také má žádoucí vliv na podporu hojení. Nejideálnější je jeho aplikace před a po slunění, a především jako první pomoc při spálení kůže.

 

Na pokožku myslete i po opalování. Přípravky s panthenolem zklidní začervenalou a spálenou kůži, každá pokožka po slunění si ale zaslouží zchlazení, zklidnění a dostatečnou hydrataci.

 

Solární ochrana - 4
(Foto: Archiv firem)


* Regenerační krémový gel po opalování Eucerin (150 ml, 375 Kč). Lehký gel s chladivým efektem je ideální pro péči o citlivou pokožku po slunění. Příjemně ochlazuje a intenzivně regeneruje. Složení s obsahem přírodního antioxidantu alpha-glucosyl-rutinu (AGR) omezuje riziko vzniku slunečních alergií. V kombinaci s vitamínem E neutralizuje volné radikály a aktivuje přirozené ochranné mechanismy v pokožce.


* Přírodní máslo po opalování Vivaco s mrkvovým extraktem (150 ml, 249 Kč, prodává vivaco.cz). 100% přírodní mrkvové máslo zvláčňuje, regeneruje a udržuje bronzovou barvu po dlouhou dobu. Díky vysokému obsahu mrkvového extraktu, beta karotenu a přírodních olejů, regeneruje, zvláčňuje a zpomaluje stárnutí pokožky.


* Mléko po opalování prodlužující opálení Nivea (200 ml, 200 Kč). Pokožku zklidňuje a dlouhodobě ji hydratuje. Složení obsahuje přírodní rostlinné výtažky z lékořice, které podporují tvorbu pokožce vlastního melaninu, a tak při pravidelné aplikaci zajistí, že pokožka zůstane déle opálená.

 

* Chladivá regenerační pěna po opalování Astrid s 10 % D-panthenolu (139,90 Kč). Zmírňuje pocit pálení a zarudnutí a efektivně hydratuje pokožku až po dobu 48 hodin!


Chránit se můžete i zevnitř, a to tabletkami, které pomohou k ochraně před sluncem i lepšími vstřebání vitaminu D. V obchodech najdete i minibalení solární kosmetiky, které se vejdou i do kabelky nebo do palubního zavazadla na krátkou dovolenou.

 

Solární ochrana - 1
(Foto: Archiv firem)

 

* Doplněk stravy BETA KAROTEN 6mg, Walmark (90 tablet, 149 Kč). Podpořte proto svůj organismus zevnitř ještě před tím, než ho vystavíte letním slunečním paprskům. Beta karoten se v organismu přeměňuje na potřebný vitamín A. Tento červeno-oranžový pigment je hojně doporučován právě v aktuálním období intenzivního slunění a dovolených. Pokožka, díky němu získá potřebný pigment a na opalování a slunění je více připravena, čímž se sníží i riziko nebezpečného spálení od slunce.
 

* Bioaroma sada na bezpečné přírodní opalování (999 Kč, prodává bioaroma.cz). V praktické taštičce a za zvýhodněnou cenu v balení najdete: Přírodní ochranný krém na obličej SPF 30+, Bioaroma opalovací olej a Bioaroma zvláčňující olej po opalování.


* Speciální letní set na cestování Eucerin (ve vybraných lékárnách do 30.6. zdarma k nákupu jakýchkoliv přípravků Eucerin v celkové minimální hodnotě 590 Kč). Najdete v něm 4 přípravky dermokosmetické péče v praktických baleních, které během svých letních dobrodružství jistě oceníte. Set konkrétně obsahuje: Čisticí micelární vodu 3v1 DermatoClean, Emulzi na opalování Oil Control SPF 50+, Noční krém proti vráskám Hyaluron-Filler a tamponky na odličování.
 

* Heliocare kapsle Ultra D (30 kapslí, 699 Kč). Kapsle pro všechny typy pleti a fototypy I.–IV. s obsahem vitaminu D a přírodními antioxidanty, které slouží k neutralizaci volných radikálů, tedy ke zpomalení stárnutí, stejně jako k ochraně pleti před nebezpečným UV zářením.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře