Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nenechte se zmást mýty a výmysly. Se kterými z následujících tvrzení jste se již setkali?

Nejsou jen pro marnivé ženské! Představujeme největší mýty o plastických operacích

Plastika prsou
zdroj: Thinkstockphotos Plastika prsou
aktualizováno 05.11.2017, 00:03 | 05.11.2017, 00:03 | doma.cz

Nenechte se zmást mýty a výmysly. Se kterými z následujících tvrzení jste se již setkali?

„O plastických operacích i kosmetické dermatologii panuje bohužel mnoho mýtů a nepřesností, které při návštěvě pacientů v ordinaci musíme vyvracet,“ vysvětluje na úvod MUDr. Kulhánek z Lékařského domu Praha 7. Po přečtení tohoto článku ale budete mít jasno!


„Po plastické operaci už nebudete nikdy potřebovat botox či výplň“


„Zákroky jako facelift či browlift dokáží zpevnit povolené svalstvo, pleť i tkáně. Botulotoxin funguje na jiném principu – svým působení uvolňuje obličejové svalstvo, jehož kontrakce jsou příčinou vzniku vrásek,“ popisuje plastický chirurg Kulhánek.
Těžit z jeho výhod proto můžete i po podstoupení faceliftu. Velká část lékařů vám doporučí v aplikaci botulotoxinu pokračovat i po zákroku. Velmi oblíbený je pro redukci vějířkových vrásek okolo očí a také po blefaroplastice (plastické operaci očních víček), kdy umožní lepší zhojení a vyrovnání jizviček bez nadměrného tlaku na linie řezů.


„Na plastiku chodí jen marniví“


To, že na sobě chcete změnit něco, co vás štve a snižuje vám sebevědomí, rozhodně není známkou marnivosti či povrchnosti. „Třeba blefaroplastika dokáže omladit, zároveň ale dokáže zlepšit zrak a působí jako prevence jeho budoucích problémů, kdy kožní převisy mohou bránit vidění,“ říká chirurg Kulhánek. Po zákroku se tak zlepší nejen vzhled pacienta, ale často i kvalita jeho života.


Plastická chirurgie se navíc nezabývá pouze estetikou, ale často řeší i vrozené vady nebo rekonstrukce po úrazech či jiných lékařských zákrocích.

 

Plastická operace
(Foto: oficiální zdroj)


„Díky liposukci zhubnete“


Přestože si to mnoho lidí myslí, liposukce se nerovná hubnutí. „Při liposukci tvarujeme kontury postavy a tuk odsáváme z jednotlivých lokalit, abychom docílili jejich lepšího vzhledu,“ upozorňuje MUDr. Kulhánek.


Liposukce podle něho proto rozhodně není řešením pro osoby s velkou nadváhou, které chtějí prostřednictvím operace zhubnout. „Ideální je, když dotyčný nějak svoji váhu cvičením či dietou nebo jinými opatřeními nejprve upraví, a my mu pak pomůžeme domodelovat postavu a zlepšit její finální vzhled. Některé lokality jako třeba záda, zadní část paží či podbřišek se totiž hubnou velmi složitě,“ dodává.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hubnutí v leže: Pomůže, nebo selže?
Kavitační liposukce: vyzkoušeli jsme NA VLASTNÍ KŮŽI
Bezbolestná obdoba "LIPOSUKCE"? Ano, je to možné!


„Výsledky plastické operace jsou trvalé“


Ať už se jedná o neinvazivní formy omlazení, které mohou mít velmi výrazné výsledky, nebo chirurgické zákroky, jejichž efekt bývá ještě mnohem větší a dlouhodobější, ani v jednom případě se bohužel nejedná o účinky trvalé.


„Ačkoliv jsme schopni proces stárnutí pleti zpomalit, fyzicky zcela zastavit jej bohužel neumíme,“ popisuje dermatolog MUDr. Kravciv s tím, že organismu zkrátka stárne bez ohledu na provedené zákroky. „Ty tedy bývá třeba pro zachování mladistvějšího vzhledu po nějakém období opakovat,“ dodává.


„Zvětšení prsou silikonovými implantáty zvyšuje riziko rozvoje rakoviny prsu“


Podle posledních vědeckých zjištění silikonové prsní implantáty rakovinu nezpůsobují ani nemají za následek její recidivu. „I se zvětšeným poprsím je nicméně třeba chodit pravidelně na kontroly, na mamograf a samozřejmě si také doma provádět samovyšetření, tak jako byste činily bez augmentace prsou,“ upozorňuje MUDr. Kulhánek.

 

Plastika
(Foto: oficiální zdroj)


Asi nejvíce mýtů a pověr koluje právě okolo prsou zvětšených silikonovými implantáty. Takže ne, nepískají v letadle, lze se s nimi potápět i chodit do sauny (jen infrasauna se nedoporučuje). Silikony bez vady po výrobní stránce samy o sobě prasknout nemohou, jejich poškození může mít na svědomí jen velmi silný náraz např. autonehoda nebo průnik ostrého předmětu. S implantáty mohou ženy dokonce i kojit. „Jiná situace ovšem nastává, jestliže lékaři provádí i modelaci prsou. Pokud se současně poprsí i zmenšuje, redukuje se také část mléčné žlázy, a i když mlékovody jsou povětšinou zachovány, jisté riziko, že v budoucnu žena nebude moci kojit, zde je,“ upřesňuje MUDr. Zdeněk Pros z Perfect Clinic.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ODHALUJEME PORNOMÝTY: Čím větší prsa, tím lepší zábava?
Prsa snů: jak je získat bez plastiky!
5 vitamínů, po kterých rostou prsa! Na chirurga zapomeňte

 

„Plastiky jsou pouze pro ženy“


To už v současnosti zdaleka neplatí. Ač jsou ženy stále mezi pacienty v převaze, mužů na operačním stole začíná přibývat. I oni totiž chtějí vypadat lépe, mladistvěji či více maskulinně.
„Mezi nejčastěji prováděné plastické operace u mužů patří liposukce, rhinoplastika čili plastická operace nosu, blefaroplastika, facelift a gynekomastie, neboli redukce zvětšení prsní žlázy,“ vypočítává plastický chirurg.

 

Mnoho mužů také touží po větší velikosti svého penisu a rozhodnou se pro jeho chirurgické zvětšení. „Ano, zvětšování této intimní partie je možné, avšak s velkými riziky, která byla studiemi prokázány až u 70 % případů. Penis je totiž zavěšen na stydké kosti vazem, který ho fixuje v oblasti hráze, kde je část penisu skryta. Přetnutím tohoto vazu při operaci dojde k malému předsunutí penisu směrem dopředu a k jeho optickému zvětšení v té části, která vyčnívá v oblasti stydkého pahorku. Takto dojde ke zvětšení cca o 2-3 cm. Bohužel však tímto ztrácí penis svůj pevný opěrný bod a mohou pak vznikat poruchy erekce a penis se při styku může poranit při tzv. hypermobilitě, která vzniká z přetnutí vazu. Naštěstí prý většina mužů sama od operace ustoupí poté, co se seznámí s jejími riziky,“ říká MUDr. Lukáš Frajer z Perfect Clinic.

 


„Celulitidy se lze zbavit liposukcí“


„S celulitidou je to složité, protože procedury, které by ji dokázaly zcela zredukovat, zkrátka neexistují,“ sděluje fakta dermatolog Kravciv. „Ani liposukce to nedokáže. Celulitida je totiž tuk nacházející se přímo pod povrchem kůže, který je viditelný v podobě hrbolků a ďolíčků, nikoliv v podkoží, odkud se při liposukci odsává,“ vysvětluje. Vzhled celulitidy nicméně může zlepšit liposukce laserová, při níž je ošetřovaná oblast zároveň ozářena laserovými paprsky, které stimulují novotvorbu kolagenu.


Poměrně dobrý účinek na redukci celulitidy mívají také ruční lymfatické masáže, při nichž kruhové a spirálovité hmaty stimulují aktivitu mízního a lymfatického systému. Oblast je pak lépe prokrvená a pleť zpevněná a vypnutá, což má za následek i vyhlazení „pomerančové kůže“. Bohužel, účinek je vždy ryze krátkodobý.


„Po botoxu či liftingu budu vypadat jako maska bez výrazu“


To se sice může stát. „Pokud se do pleti injekčně aplikuje až příliš velké množství botulotoxinu, které naruší rovnováhu obličejového svalstva a v podstatě jej ‚zmrazí‘, k vymizení mimiky může skutečně dojít,“ říká dermatolog Kravciv. Vhodné je proto podle něj pro zákrok vybírat takového odborníka, jehož výsledky práce již znáte, ať už z vlastní zkušenosti či zprostředkovaně a který má dostatečné zkušenosti v oboru.


„Zdravý životní styl přinese stejné výsledky jako plastika“


Vyvážená strava a pravidelná fyzická aktivita jsou sice pro zdraví a vitalitu důležité, nicméně vrásek, povolené pleti či změn tvar poprsí vás nezbaví. „Aktivní životní styl nicméně může skutečně prodloužit viditelný efekt provedeného zákroku,“ říká MUDr. Kulhánek, zejména jedná-li se o zákroky povahy liposukce, modelace poprsí či abdominoplastiky (plastické operace břicha).

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře