Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Neustálým nakupováním nových věcí člověk nenamáhá jen svou peněženku, ale i přírodu. Víte, že recyklovat byste neměly jen plasty, ale také oblečení? Co způsobuje, že máte nakupování tak rády a jak nakupovat ohleduplně k planetě? Proč staré oblečen...

Oblékejte se ekologicky. Co je upcyklace a proč jezdit do zahraničních sekáčů?

Nakupování
zdroj: Getty Images Nakupování
aktualizováno 28.03.2019, 00:00 | 28.03.2019, 00:00 | doma.cz

Neustálým nakupováním nových věcí člověk nenamáhá jen svou peněženku, ale i přírodu. Víte, že recyklovat byste neměly jen plasty, ale také oblečení? Co způsobuje, že máte nakupování tak rády a jak nakupovat ohleduplně k planetě? Proč staré oblečení nikdy nevyhazovat do popelnice?

Módní průmysl produkuje přebytečné množství oblečení, než jaké lidé vůbec spotřebují. Není to však chyba obchodů, platí, že kde je poptávka, tam je i nabídka. Módní řetězce totiž pouze odrážejí náladu společnosti. A lidé si většinou častěji koupí nějaký levnější kousek, než aby investovali do něčeho dražšího. Levnější oblečení je však méně kvalitní a budete ho muset dřív vyměnit, rychleji se vám také zapere. Zatímco oblečení, za které zaplatíte víc, vám klidně vydrží třeba až do konce života a nezničí se tak snadno.


Jak však poznáte, že si za větší cenu skutečně koupíte kvalitní kousek do skříně? Zkontrolujte při jeho výběru švy, materiál a funkčnost zipu. Švy by se neměly párat a neměly by mít daleko od sebe mezery, to by vám vyhlédnuté tričko moc dlouho nevydrželo. Materiál by neměl být příliš umělý, jinak přinese problémy jako nadbytečné pocení a rychleji se ošoupe. Když látku natáhnete, měla by se pak vrátit do původního tvaru, v opačném případě se vám oblečení hned vytahá.

 

Nakupování
(Foto: Getty Images)


Proč tak rády nakupujeme?


Málokdo ví, že nakupováním si vlastně vyplavujete endorfiny. Když si pořídíte novou věc, máte z toho radost a jste nadšené. I tak byste se ale měly coby spotřebitelé chovat eticky. Jak na to?


Sdílejte oblečení


Sdílet oblečení neznamená půjčovat si neustále něco od kamarádky. Hlavní myšlenkou je, že když už vás nějaké oblečení omrzí, měly byste ho pomocí bazarů, sekáčů nebo internetů předat dál. Pokud vám už nepřijde použitelné, využijte textilní kontejnery, díky kterým se oblečení zrecykluje nebo předá chudším lidem.


Do zahraničí za sekáčem


Možná také samy nakupujete v sekond handech. Je to levnější a šetrnější k přírodě. Pod názvem sekáč si ale třeba představíte klasickou „hrabárnu“. Vůbec to tak však nemusí být.

 

"Když vyrazíte nakupovat třeba do zahraničního sekond handu, zvláště pak když zamíříte do nějakého v Berlíně, tak tam pořídíte velmi kvalitní zboží", uvedla Karolína Jedličková během své přednášky Udržtelnost a Upcyklace v rámci projektu Life is Fashion, který proběhl 21. března 2019 v pražském bytě v Nekázance. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak šetřit vodou bez omezování?
8 nejčastějších omylů při třídění odpadu. Patří zrcadlo do skla?
Nevíte, co se starou dětskou postýlkou? Máme pro vás jednoduché DIY nápady


Kvalita oblečení je v Německu o pár stupňů výše. Berlínské sekáče jsou navíc roztříděny podle typu oblečení a nenacházejí se nijak daleko od sebe. V jedné městské oblasti najdete sekáč s kabelkami, vedle něj sekáč s pásky, obchod s oblečením z druhé ruky orientovaný třeba pouze na kožené bundy a tak dále. Asi tušíte, že výběr je tam opravdu široký.


U polských sousedů už je to se sekáčemi horší, budete se muset probrat spoustou oděvů, než na něco narazíte. Když se rozhodnete vyrazit na nákupy až do Francie, předpokládejte, že i oblečení z druhé ruky tam bude trochu dražší a většinou v černé, bílé, béžové nebo modré barvě.

 

Nakupování
(Foto: Getty Images)


Co je to upcyklace?


Jestliže se obecně nerady zbavujete svých věcí, je tu také možnost takzvané upcyklace. Jde o to, že když vám kus oblečení kvůli nějakému detailu nevyhovuje, můžete si ho trochu pozměnit tak, aby to bylo lepší. Když je vám u břicha košile zbytečně volná a odstává, vyřešte to úzkým páskem. Pokud se vám nevejdou ruce do rukávů, ustřihněte je.

 

S trochou kreativity můžete svůj starý kousek také trochu přešít, anebo nechat přešít. Neoblíbené šatstvo tak můžete vytvarovat podle vlastního gusta a rázem z něj udělat třeba i velmi šmrncovní kousek.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

KamSsa1 . 13:10 20.05.2019
Já občas nakupuji přes https://www.onlinesekac.cz/ a musím říct, že i použité oblečení z druhé ruky občas může vypadat opravdu krásně a udělat člověku ještě radost. Navíc jsou takové módní kousky i mnohem levnější, a tak dokonce i pár korun ušetřím.