Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Trápí vás červené flíčky nebo pigmentové skvrny? Poradíme, jak problémům s pletí předejít a jak se nepěkných flíčků zbavit!

Odstraňte vady na kráse: Tipy na bezchybnou pleť

Zrcadlo
zdroj: Thinkstockphotos Zrcadlo
aktualizováno 29.03.2017, 16:36 | 29.03.2017, 16:36 | doma.cz/ina

Trápí vás červené flíčky nebo pigmentové skvrny? Poradíme, jak problémům s pletí předejít a jak se nepěkných flíčků zbavit!

Trápí vás pigmentové skvrny na obličeji? Nejste jediná. S tímto problémem se potýká řada žen. Ale není třeba věšet hlavu s povzdychnutím. Nežádoucímu zabarvení kůže můžete předejít, a pokud k němu přece jen dojde, existuje řada metod, jak výskyt pigmentových skvrn eliminovat nebo se jich úplně zbavit.Jak skvrny vznikají?


Na vznik pigmentových skvrn má vliv UV záření, genetická dispozice nebo hormonální výkyvy způsobené estrogeny a progesterony. Proto se pigmentové skvrny tak často objevují v těhotenství, během užívání antikoncepce, v období menopauzy apod.

 

Hnědé zabarvení způsobují buňky nazývané melanocyty, které vlivem slunečního záření zvyšují svou aktivitu a tím dochází ke zvýšené produkci kožního barviva melaninu. V tomto procesu velkou roli hrají hormony, bílkoviny a enzymy. Pokožka ale může reagovat zhnědnutím i po některých kosmetických přípravcích či lécích, které společně s UV zářením způsobují množení skvrn.

 
ČTĚTE TAKÉ:

Sexy prsa, dejte jim rozměr XXL!

Nejčastější chyby při líčení!

Trendy šatičky! Oblečte se jako hvězda!

 

Předejdete pigmentovým skvrnám


Skvrny vyvolané působením hormonů, například v těhotenství obvykle sami odezní, většinou už po porodu. Někdy však mohou přetrvávat i několik měsíců. Pokud se porucha pigmentace objevila v důsledku užívání antikoncepce nebo hormonálních léků poraďte se s lékařem o změně preparátu nebo ukončení léčby.

 

Hlavní podmínkou, jak skvrnám předejít, je ochrana před slunečním zářením, a to pravidelným používáním denních krémů s vysokými ochrannými faktory nebo každodenní aplikací opalovacích přípravků s UVA i UVB filtry.

 

Akné
(Foto: oficiální zdroj)


Jak flíčky odstranit?


Variantu po domácku:
Citrónová šťáva - nanášejte na skvrny alespoň 2x denně.

 

Kyselina citronová napomáhá odlupování kůže a postupnému světlení pigmentových skvrn.

 

Směs medu a jogurtu - smíchejte lžičku medu a lžičku jogurtu. Na postižená místa nanášejte denně a nechte působit půl hodiny, pak smyjte.

 

Podmáslí - kyselina mléčná pomáhá při pravidelném používání zesvětlovat pigmentové skvrny.

  

S odbornou pomocí:
Léky: ovlivňují tvorbu melaninu a podporují rychlejší obnovu kůže. Jejich poměrně velkou nevýhodou je časté podráždění kůže.
Ošetření speciálním laserem: principem metody je selektivní fototermolýza, kdy paprsek barvu spálí. Ošetřené místo se hojí drobným stroupkem. Během hojení může dojít k opětovnému výskytu pigmentových skvrn.


Chemický peeling: odstraňuje vrchní vrstvy pokožky a tím i melanin, ale nepůsobí na melanocyty ani neovlivňuje tvorbu melaninu. Ošetření vede k vyhlazení a omlazení pokožky. Zákrok může provést pouze lékař a po výkonu je nutné vyhnout se na několik měsíců slunečním paprskům. Proto se chemický peeling doporučuje podstoupit v zimních měsících. Tato metoda ovšem může způsobit podráždění a zánět kůže, ale i ztrátu pigmentu nebo naopak větší pigmentaci.Intenzivní pulzní světlo (IPL): metoda, která je účinná, pokud je pigment uložen ve vrchních vrstvách pokožky a ve většině případů je nutné ošetření několikrát opakovat.Bělící nebo zesvětlující přípravky: jejich výhodou je, že snižují tvorbu melaninu a podporují jeho rovnoměrné ukládání v pokožce. Díky tomu stírají ostré hranice mezi tmavou skvrnou a okolní kůží. Tato metoda je účinná a dobře snášená, ale vyžaduje trpělivost.

 
14 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře