Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Využijte podzimní měsíce na maximum pro vaši krásu.

Podzim pro krásu? 6 tipů, co právě teď dopřát pleti i tělu

Oči
zdroj: Thinkstockphotos Oči
aktualizováno 19.10.2017, 16:25 | 19.10.2017, 16:25 | doma.cz

Využijte podzimní měsíce na maximum pro vaši krásu.

V létě sice pleť získá krásný bronzový odstín, na podzim se ale v důsledku opalování můžete potýkat s nárůstem vrásek, nadměrnou pigmentací a dalšími problémy. Díky menšímu množství slunečního záření je právě podzim ideálním obdobím, kdy nedokonalosti korigovat.

 

„Pro estetické zákroky je podzim vhodný nejen kvůli nižší intenzitě ultrafialového záření, ale také proto, že mají pacienti obvykle dostatek času na rekonvalescenci,“ tvrdí dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7 s tím, že pacienti obvykle mívají po dovolené a další podobné aktivity, které by mohly hojení narušit, bývají obvykle v nedohlednu. Podzim je navíc skvělou volbou i pro ty, kdo chtějí být krásnější na svoji zimní exotickou dovolenou.

 

1. Odstraňte vrásky

 

Vrásky vznikají procesem přirozeného stárnutí pleti, mimo jiné v důsledku rozpadu kolagenních a elastinových vláken, úbytku tuku a glykosaminglykanů v pojivové tkáni a snížením hydratace pleti. To vše urychluje ultrafialové záření, jemuž pleť v létě vystavujeme, a volné radikály, které paprsky v kůži produkují.


Způsobů, jak se zbavit vrásek, je podle odbornice na krásu Martiny Šmidrové celá řada. Ideální je zařadit do každodenní péče o pleť anti-aging produkty, zejména kvalitní noční krém a séra s aktivními látkami, jako je kyselina hyaluronová, retinol, resveratrol, vitamín C, vitamín E či přípravky na bázi ovocných kyselin podporujících jemnou exfoliaci.


Pokud chcete ale okamžité výsledky, neexistuje nic lepšího než zaklepat na dveře odborníkovi. Vybírat můžete z méně i více invazivních zákroků, které vám opticky uberou léta.


Mezi méně invazivní patří sublativní radiofrekvence, která viditelně zredukuje vrásky a omladí. Populární je stále laserové ošetření, které zpomalí stárnutí obličeje a v podstatě jej „zakonzervuje“ v žádoucí podobě. In jsou rovněž výplně, které lékař injekčně aplikuje do lokalit výskytu vrásek a které dodají chybějící objem.


Z invazivnějších můžete vybrat například facelift, který odstraněním nadbytečné kůže ze spánkové oblasti tváří a krku vypne pleť, nebo minifacelift, který díky účelně zavedeným stehům v podkoží a odstranění přebytku kůže vypíná kůži obličeje směrem vzhůru a redukuje vrásky. Na oblíbenosti získává také Aptos – Happy Lift, kdy plastický chirurg s využitím unikátních nití vypne pokleslé tkáně obličeje.

 

 

2. Zesvětlete nadměrnou pigmentaci

 

„Hyperpigmentace, tedy tmavé skvrny na pleti vznikají v důsledku nadměrné tvorby a hromadění kožního pigmentu melaninu v jedné oblasti. Příčinou bývá typicky přílišné slunění a poškození buněk produkujících melanin,“ popisuje MUDr. Kravciv. Na zvýšení produkce melaninu mohou mít vliv i užívané léky či onemocnění endokrinní soustavy.

 

Melanin se kůži opálením „snaží“ chránit před UV zářením. Jakmile se ale objeví nadměrná pigmentace, měli byste ji chápat jako varovný signál, že slunění už bylo dost. Ruku v ruce s hyperpigmentací totiž může jít i poškození kůže na úrovni DNA zvyšující riziko rozvoje rakoviny kůže.


Jak upozorňuje Martina Šmidrová, příčinou nadměrné pigmentace ale mohou být i hormonální změny v organismu, typická je tzv. melasma, „těhotenská maska“ objevující se u žen v očekávání. Také akné nebo jiné zánětlivé procesy v kůži mohou mít za následek vznik ložisek melaninu a tmavých skvrn.
 

S nadměrnou pigmentací si poradí laser. Jeho paprsky přesně cíl na melanin, který rozloží na drobné částice. Ty jsou pak lymfatickými cestami z těla vyloučeny. Dle rozsahu pigmentace bývá třeba ošetření opakovat, ale nejdůležitější je hlavně chránit pleť před UV zářením, aby k dalšímu hromadění melaninu již nedocházelo.


Nadměrnou pigmentaci dokáží redukovat topicky aplikované produkty s obsahem zesvětlujících látek a tzv. blokátorů pigmentu. Nutné je jejich pravidelné a dlouhodobé používání, jinak se výsledků nedočkáte.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se starat o pleť, když je vám 20, 30, nebo 40 let
Oči v mrazech trpí: 3 pomocníci vás zachrání!
Celulitidu si nechte zmrazit, pomůžete i kloubům


3. Zbavte se převisů na očních víčkách


Přemíra sluníčka, ale i prosté stárnutí organismu mají za následek povolení pleti. V oblasti očního okolí se projevuje vznikem kožních záhybů, tzv. povislých víček. A ně bohužel žádné zázračné krémy ani séra nefungují. Abyste se jich zbavili, musíte prostě „pod kudlu“.

 

„Blepharoplastika neboli plastika očních víček je vcelku nenáročná a rychlá operace. Skalpelem během ní odstraníme nadbytečnou kůži a případný podkožní tuk z oblasti horních či dolních víček,“ popisuje plastický chirurg MUDr. Kulhánek.


Řezy vede lékař tak, aby výsledná jizvička přesně kopírovala oblouk oka v záhybu víčka a nebyla téměř viditelná. „Valy, čili tukové váčky pod očima je možné ošetřit i laserem,“ doplňuje MUDr. Kravciv.

 


4. Nová prsa a užší pas? Proč ne


V rámci jediného zákroku lze doopravdy zkombinovat ošetření dvou tělesných partií, s nimiž ženy bývají nejčastěji nespokojené, tedy poprsí a bříška díky nové metodě zvané „fat transfer“.


„Tuk nejprve odsajeme z vybraných problémových partií jako při běžné liposukci,“ popisuje MUDr. Kulhánek. Ony „zázraky“ se začínají dít až v momentě, kdy se odsátý tuk upraví v odstředivém zařízení.


„Tato úprava z tuku odstraní nežádoucí tkáně a zůstanou pouze tukové a kmenové buňky. Ty zajistí, že se tuk v místě aplikace uchytí a zpětně se nevstřebá,“ dodává plastický chirurg.

 

Výhody a nevýhody „fat transferu“ oproti silikonovým implantátům


+ rychlá a zpravidla bezproblémová rekonvalescence
+ odsátí tuku z problémových partií
+ nižší riziko pooperačních komplikací
 

- lze zvětšit o jednu, maximálně dvě velikosti
- v závislosti na použité technologii se může větší část tuku zpětně vstřebat

 

 

5. Omládněte peelingem


Podzim, kdy se snižuje intenzita slunečního záření (a zároveň se zatím nechystáte na hory do vysokých nadmořských výšek), je nejvhodnější doba pro středně invazivní dermatologická ošetření, jako je chemický peeling.


„Při chemickém peelingu na pleť aplikujeme přesně koncentrovaný roztok alfa- a betahydroxykyselin, který po určitém čase neutralizujeme aplikací neutralizačního činidla,“ vysvětluje odbornice Šmidrová. Tato procedura rozruší mezibuněčné vazby ve svrchních vrstvách kůže. Poté dojde k odloučení těchto kožních buněk.


„Tím se odhalí nová vrstva pleti bez nedokonalostí,“ uzavírá Martina Šmidrová s tím, že v závislosti na své hloubce může chemický peeling pomoci vyřešit rozmanitou škálu estetických problémů akné počínaje, přes jemné linky a vrásky, jizvičky po akné až po nadměrnou pigmentaci.


6. Odhoďte vzpomínky na minulost


Pokud si na své kůži nenesete vzpomínku na první lásku nebo první rebelii vůči rodičům a autoritám v podobě tetování, které už dávno ztratilo své kouzlo, je podzim ten pravý čas, kdy si jej nechat odstranit.


Možností je spoustu, některé jsou více bolestivé (výbrus, vyříznutí), jiné méně, ale o to jsou zase méně účinné, jako třeba krémy, které mají tetování odstranit. Zaručenou trefou do černého je laserové ošetření.


Podobně jako v případě melaninu i u tetování má laserový paprsek za následek rozpad částic inkoustu kůži na drobnější, s nimiž si již bílé krvinky v organismu snadno poradí. „Odstranění tetování ale není bezbolestný, ani nekomplikovaný zákrok,“ upozorňuje Martina Šmidrová.


Laserové záření dokáže nejlépe odbourat tmavá tetování, odstranění barevných pigmentů bývá složitější. Pro ně je lepší zvolit výbrus či vyříznutí, protože zelené, červené a žluté pigmenty mají tendenci v kůži „držet“.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře