Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pochlubila se vám kolegyně, že si nechala udělat blepharoplastiku, a vy nevíte, o čem to mluví? Řeší kamarádky slavnou herečku, že určitě podstoupila rhinoplastiku a zase tápete? Máte zmatek v pojmech estetických zákroků? Představujeme neznámější ...

Slovníček pro krásu: Konec zmatkům v estetických zákrocích

Plastika
zdroj: Thinkstockphotos Plastika
aktualizováno 22.10.2017, 00:44 | 22.10.2017, 00:44 | doma.cz

Pochlubila se vám kolegyně, že si nechala udělat blepharoplastiku, a vy nevíte, o čem to mluví? Řeší kamarádky slavnou herečku, že určitě podstoupila rhinoplastiku a zase tápete? Máte zmatek v pojmech estetických zákroků? Představujeme neznámější metody.

Tápete někdy, když čtete o estetické dermatologii či plastické chirurgii, co názvy jednotlivých ošetření znamenají a o co se vlastně jedná? Získejte konečně přehled!

 

OBLIČEJ


„Procedur zkrášlujících obličej je bezpočet a patří k nejoblíbenějším zákrokům,“ tvrdí MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského Domu Praha 7. Důvody mohou být čistě kosmetické i zdravotní. Pokud chcete být krásnější, na výběr toho máte opravdu hodně!


Blepharoplastika


Povislá horní oční víčka a váčky pod očima na dolních víčkách se objevují, když pleť v důsledku vyššího věku ztrácí elasticitu a pevnost. Obojího se lze zbavit blepharoplastikou čili plastickou operací očních víček.


Blepharoplastika se neprovádí jen z estetických důvodů. Může usnadňovat vidění a být i prevencí budoucích problémů se zrakem.


„Nadbytečnou kůži horních víček odstraňujeme chirurgicky, dolní víčka operujeme většinou klasicky skalpelem a v některých případech laserem,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Josef Kulhánek.

 

Plastiku očních víček má i řada celebrit. Podívejte se v reportáži.


Sublativní radiofrekvence


Pokud se vám na obličeji objevují ve větší míře vrásky a máte zájem o viditelné omlazení, pak je podle odbornice na krásu Martiny Šmidrové řešením sublativní radiofrekvence.
Principem této „tepelné cesty omlazení“ je radiofrekvenční proud, který je do kůže veden maticí mikroelektrod. Intenzivní teplo prohřeje kůži do hloubky. Na jejím povrchu je sice vidět začervenání, nejvíce se ale děje v podkoží, kde vznikají mikrojizvičky. Ty se společně s navýšením obsahu kolagenu postarají o vypnutí a zpevnění pleti a vyhlazení hlubších vrásek. Sublativní radiofrekvence si poradí i s bílými striemi, jizvami a různými typy pigmentací.

 

Plastika
(Foto: oficiální zdroj)

 

Rejuvenizace laserem


Za označením rejuvenizace hledejte české slovo omlazení. „V současnosti se jedná u pacientů o jednoznačně neoblíbenější zákrok na našem oddělení. Dokáže totiž ‚zakonzervovat‘ vzhled pleti a zpomalit její stárnutí,“ popisuje Martina Šmidrová.
 

Ošetření sestává ze tří kroků: První je diamantová dermabraze, která odstraní odumřelé kožní buňky a nečistoty a pleť připraví. Nastupuje vlastní ošetření laserem. Jeho záření do hloubky prohřeje kůži a stimuluje přestavbu jejích vláken a novotvorbu kolagenu, jehož obsah se navýší 50 až 70%. Rejuvenizaci uzavírá aplikace pleťové masky s kyselinou hyaluronovou či trophogenem, jejíž účinnost ještě navýší použití galvanického přístroje.


Plazmaterapie


Při plazmaterapii se jedná o omlazení krví. „Nejprve je pacientovi odebereme krev. Ta putuje do odstředivky, která oddělí plazmu od ostatních prvků. Přimícháme aktivátor a tuto směs obsahující hlavně bílkoviny a krevní destičky aplikujeme asi 300 drobnými vpichy do pleti,“ popisuje odbornice Šmidrová. Plazmaterapie je ideálním řešením pro ty, kdo odmítají cizorodé látky v organismu.

 

„Protože ošetření předchází aplikace znecitlivujícího krému, z bolesti mít strach nemusíte,“ uklidňuje. Plazma vyživí podkoží a spustí regenerační procesy, jejichž výsledkem je vyhlazení vrásek a projasnění pleti. Účinkem trvá asi devět měsíců.


Browlift


Při brow liftu se hlavní pozornost nezaměřuje na vrásky, ale obočí (anglicky brow). Jeho pokles a změna tvaru je typická pro stárnutí pleti. Operatér může zvednout nebo upravit křivku obočí a vedle toho také vyrovnat a vypnout celou oblast čela.

 

„Tradiční chirurgickou cestu, kdy operatér vedl dlouhý řez kopírující linii vlasů, nyní nahrazujeme endoskopickou, kdy výkon provádíme nástroji pod kontrolou kamery s optikou. Zákrok je šetrnější a rekonvalescence rychlejší,“ nastiňuje pokrok MUDr. Kulhánek.


Happy Lift


„Při tomto typu liftingu používáme speciální kosmetická vlákna, jejichž správným umístěním a vytažením dosáhneme vypnutí pokleslých kontur obličeje a vyhlazení jemných linek,“ uvádí do problematiky plastický chirurg.


Nitě se do kůže zavádí pomocí duté jehly a během několika měsíců se rozpustí. Mezitím se utvoří nové vazivo, které tkáň přirozeně zpevní a dále zlepšuje vzhled pleti. Podle MUDr. Kulhánka pomůže „šťastný lifting“ vyřešit pokles obočí, tváří a kůže na krku a v dekoltu.


Rhinoplastika


Pod názvem rhinoplastika se skrývá plastická operace nosu. Lékař v rámci zákroku může dramaticky změnit vzhled celého obličeje tím, že nosík zmenší, upraví tvar jeho špičky či nosních dírek.


Pro rhinoplastiku se často pacienti rozhodují také ze zdravotních hledisek. Tehdy dochází k odstranění vrozených vad nosu či deformity nosní přepážky a citelnému zlepšení dýchání.
„Plastická operace nosu patří sice k náročnějším zákrokům, je však rozhodně jedním z nejoblíbenějších. Upravujeme buď chrupavčité části nosu, modifikovat ale můžeme i části kostěné,“ popisuje chirurg Kulhánek.


„Protože jde o invazivní ošetření, neměla by se rhinoplastika provádět před ukončením vývoje. Hraniční věk bývá u dívek dovršení šestnácti a u chlapců osmnácti let,“ upozorňuje MUDr. Kulhánek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

5 nejrozšířenějších mýtů o zvětšených prsou. Tímto se rozhodně zastrašit nenechte!
Rekonstrukce panenské blány je velkým hitem! Kolik to stojí?
PLASTIKY, které teď frčí! Je libo dočasná prsa nebo vyžehlená varlata?

 

OD KRKU DOLŮ


Zkrášlit nicméně občas chceme i něco jiného než obličej. Jak se cizími slovy nazývají metody, které pomohou zmenšit bříško, zeštíhlit povolená stehna či omladit intimní partie?


Liposukce


„Liposukce není způsob, jak zhubnout, ale jak dodat postavě kontury,“ prozrazuje na začátek MUDr. Kulhánek. Díky liposukci se zbavíte nežádoucích ložisek tuku zejména v problémových partiích, jako jsou zevní hýždě, vnitřní strana stehen či břicho, vymodelovat může liposukce i podbradek, lýtka, záda a dokonce Venušin pahorek.

 

Na úvod zákroku aplikuje znecitlivující tumescenční roztok, který zajistí bezbolestnost. Tenkou kanylou pronikne do podkoží, kde naruší tukovou tkáň. Dle typu liposukce se tak děje mechanicky, laserovým zářením nebo silným paprskem vody. Uvolněný tuk odsaje, sešije drobné ranky v místě vstupu kanyly a na závěr pacientovi oblékne kompresní prádlo, které zajistí zhojení podkoží a vypnutí pleti.

 

Plastika
(Foto: oficiální zdroj)


Lipolýza


Liposukci byste si neměli plést s lipolýzou. Ačkoliv oba zákroky začínají stejnou předponou, společného toho mají pramálo.
„Při liposukci dochází k okamžitému odsátí tuku z podkoží, při lipolýze se do tukové tkáně injekčně aplikuje roztok s látkami, které stimulují štěpení tukových buněk a jejich odbourání z organismu,“ poukazuje na hlavní rozdíl Martina Šmidrová.
Po lipolýze si musíte pár týdnů počkat, než organismus tuk v podobě volných mastných kyselin vyloučí. Výsledek nicméně nikdy nebude tak dramatický jako v případě liposukce.


Lifting


Při liftingu dochází ke zpevnění a vypnutí povolené kůže. Mezi nejoblíbenější patří lifting svrchních částí paží, kdy je redukována nežádoucí tuková tkáň a povolená kůže na zadní straně paží, a lifting nohou, zejména vnitřní strany stehen a oblasti nad koleny.
Kůže ztrácí elasticitu přirozeně s věkem nebo v důsledku hubnutí, lifting nicméně kůži vypne. Při zákroku lékař odstraní nadbytečnou povolenou tkáň a ránu sešije (obvykle) samovstřebatelným stehem, který zajistí bezproblémové zhojení a minimalizuje vznik jizev.


Fat Transfer


Máte-li základy angličtiny, pravděpodobně si zvládnete odvodit, že v případě tohoto ošetření dochází k přesunu tuku. Ten je nejprve odsán, zpracován tak, aby v něm zůstalo zachováno množství kmenových buněk, a následně jej lékař injekčně aplikuje do oblastí, které potřebují „vylepšit“.


V případě poprsí se jedná o tzv. autoaugmentaci, zvětšit lze ale i zadeček nebo může naopak tuk posloužit jako výplňový materiál pro redukci vrásek na obličeji.


Labioplastika


Chirurgické omlazení intimních partií, to je labioplastika čili plastika stydkých pysků. Důvody k ní mohou být rozličné – od subjektivních souvisejících se sebevědomím a nekvalitním sexuálním životem, po objektivní, kdy se objevuje diskomfort při sportu, hygieně či sexu.


Nutné je po zákroku na dva týdny vynechat sporty a náročné fyzické aktivity a po dobu měsíce se zdržet sexuálních radovánek. „Další možností, jak omladit své intimní partie, je vaginoplastika, tedy plastická operace pochvy, při níž dochází k zúžení pochvy a poševního vchodu. Zde se nicméně jedná o zákrok náročnější,“ dodává k tématu intimních plastických operací MUDr. Kulhánek.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře