Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Černá je barva elegantní a slavnostní, přesto k jednomu výjimečnému okamžiku nepatří. Ve svatební den ji dámy přenechávají mužům a samy oblékají bílou jako symbol nevinnosti a čistoty.

Šokující, ale maximálně elegantní: Oblékla byste na svatbu černé šaty?

Nevěsty v černém
zdroj: Pinterest Nevěsty v černém
aktualizováno 05.03.2018, 16:48 | 05.03.2018, 16:48 | doma.cz

Černá je barva elegantní a slavnostní, přesto k jednomu výjimečnému okamžiku nepatří. Ve svatební den ji dámy přenechávají mužům a samy oblékají bílou jako symbol nevinnosti a čistoty.

Historické prameny tvrdí, že průkopnicí bílých svatebních šatů byla anglická královna Viktorie, která je oblékla ve svůj svatební den již v roce 1840. Do té doby byla volba barvy šatů vcelku libovolná, ženy oblékaly prostě to nejlepší, co měly, často to byl i tradiční kroj. Za nevhodné barvy se považovala červená, barva spojována s laciností a prostitucí, a právě černá, která u nás nese ekvivalent smutku. Ve vyšších kruzích a u dvora se pak ve svatební den oblékaly barvy znázorňující luxus a bohatství, tedy především zlatá a stříbrná.


Královna Viktorie volbou bílé barvy chtěla symbolizovat svou nevinnost, ale i vznešený původ a čistotu samotného svatebního aktu. Bílá byla v té době v módě velmi výjimečná - i pro svou nepraktičnost, protože rychle se špiní a v každodenním životě se příliš nenosí. Dokonce v pozdějších letech, zejména v období válek a hospodářských krizí, ženy často své svatební šaty přebarvily a přešily, aby se jim investice do nich vyplatila a nebyly jen kouskem na jedno použití.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejextravagantnější svatby světa: Jen květiny stály milion dolarů! GALERIE, ze které přechází zrak
Nevěsty z celého světa: exotické, ale tak okouzlující! GALERIE plná krásy, luxusu i romantiky
Nejošklivější nevěsta světa! Co dělat, abyste nedopadla podobně!


Dnes máme díky nabídce salónů a zvyku si na svatební den spíše půjčit mimořádný kousek, než si nechat šít civilnější, i pro pozdější nošení, mnohem věští možnosti výběru. A není neobvyklé, když se nevěsta chce lišit. Třeba i volbou barvy.

 

Anketa
Líbí se vám černé svatební šaty?
 

 

Černá u nás sice symbolizuje smutek, v řadě jiných zemí, zejména v Asii, ale značí veselí a bílá je naopak barvou pohřební.


Na 33 krásný černých svatebních šatů se podívejte v naší galerii.

 

Fotogalerie

1 / 33 Otevřít fotogalerii

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Terka 06:48 30.07.2019
No, nevím jestli bych si černé šaty vzala přímo na svatbu, ale jinak nosím černé šaty velmi ráda. Teď nedávno se mi například povedlo sehnat jedny moc pěkné přes tento second hand: https://www.onlinesekac.cz/ Pokud neznáte, tak doporučuji mrknout, mají tam spoustu krásných věcí.
Jitka 03:27 31.03.2019
Není to sice úplně obvyklé, ale vypadá to hezky. I když já bych si teda na svoji svatbu takové šaty asi nevzala. Neměla bych na to odvahu. Mimo to mám klasické bílé svatební šaty moc ráda. Když jsem se vdávala, tak jsem si ty své půjčovala. Konkrétně mi je půjčovala tato půjčovna svatebních šatů: https://www.pujcovna-renata.cz/