Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kožní či nehtovou mykózu Češi podceňují, přitom se jedná o onemocnění velmi nepříjemné – zánětlivé, svědící a někdy i bolestivé.

Svědí vás chodidla? Může za tím být i nebezpečná plíseň

Nohy
zdroj: Getty Images Nohy
aktualizováno 29.04.2019, 00:00 | 29.04.2019, 00:00 | doma.cz

Kožní či nehtovou mykózu Češi podceňují, přitom se jedná o onemocnění velmi nepříjemné – zánětlivé, svědící a někdy i bolestivé.

Milujete saunu, pravidelně chodíte do fitka nebo do bazénu a najednou si všimnete, že se vytratil lesk nehtů, svědí vás pokožka, odlupuje se vám kůže mezi prsty. Také vás to někdy potkalo a nepřikládali jste tomu velkou váhu? Vězte, že se jedná o zdravotní problém, který rozhodně za pozornost stojí.

 

Kde na vás nebezpečí číhá?

 

Semeništěm mykóz jsou především veřejná sportoviště, jako fitness centra či bazény. Obezřetní buďte také při návštěvách wellness center. Rizikový je i bowling, pokud si nenosíte vlastní obuv. Plíseň totiž v ideálních podmínkách přežije i několik měsíců. Mykózou ale můžete onemocnět také v případě, že nosíte neprodyšnou obuv či ponožky z umělých materiálů, ve kterých se vám více potí nohy.


Ideálním prostředím pro vznik kožní mykózy jsou vlhčí místa, jako například kožní záhyby či prostor mezi prsty na nohou. Objevit se ale může i na jiných místech na těle, a to bez ohledu na to, jak přísně dbáte na hygienu. V létě například trpí oblast pod prsy a podpaží, zejména u obdařenějších nebo rozložitějších dam.

 

Péče o chodidla
(Foto: Getty Images)

 

Nemusíte nutně k lékaři

 

Mezi původce kožních a nehtových mykóz se řadí houby, které velmi často komplikuje bakteriální a kvasinková infekce. Pokud se objeví příznaky, které by mohly značit kožní nebo nehtovou mykózu, a vy si nejste jistí, odpověď může dát dermatolog, případě lékárník, který vám může doporučit volně dostupná léčiva. Je vhodné volit takové, které působí nejen proti plísním, ale zároveň mají antibakteriální a protizánětlivý účinek, případně účinek fungistatický nebo fungicidní, tedy dokáže plísně potlačovat nebo hubit. Tím zabrání opětovnému návratu infekce.

 

Důležité ale je, nepovažovat zarudnutí, svědění, dokonce i odlupující se kůži za běžný jev. Jak ukázal průzkum agentury Ipsos iniciovaný značkou Exoderil, příznaky typickými pro mykotické onemocnění trpělo 43 % české populace. Polovina zasažených však své problémy za mykózu vůbec neoznačila. Následkem tak může být pozdní zahájení léčby.

 

Podívejte se na svou kůži a nehty už nyní a zakročte, čím dříve, tím lépe. Pokud totiž mykóza zasáhne více než 25 % nehtu, lokální léčba volně prodejnými léčivými přípravky už nemusí být úspěšná a bývá třeba nasadit náročnější léčbu. Mykózy je lepší řešit včas a lokálně než léčbu odkládat a zbytečně tak zatěžovat organismus.


ČTĚTE TAKÉ:

Vystavte své nohy v sandálech! Jak na domácí pedikúru?
Mykózy: způsobuje je i nepravidelný sex!
Ústní voda je multifunkční zázrak: Prospěje i vlasům a z nohou odstraní plíseň!

 

Hlavně začít včas

 

Mnoho lidí si až v teplých měsících díky otevřeným botám uvědomí, že je něco v nepořádku. Nikdo nechce po koupališti chodit s nevzhlednými nehty a nezdravě vypadající kůží, nehledě na to, že se v tu chvíli sám stává šiřitelem kožních a nehtových mykóz. Motivace s problémem něco dělat přichází často až ve chvíli, kdy začne dotyčného výrazněji obtěžovat.

 

Průzkum Ipsos odhalil, že řada Čechů nezahájí léčbu ihned, ale až za několik dní až týdnů. Obvykle za tři týdny po výskytu prvních projevů! Hlavním důvodem pro zahájení léčby mykózy kůže je svědění v místě postižení, začervenání kůže, její odlupování nebo tvorba šupin. Nehtovou mykózu mohou předznamenávat i změny barvy a struktury nehtu. Pokud povrch nehtu ztratil lesk, mění barvu, štěpí se, láme a jsou viditelné deformity, je nejvyšší čas začít jednat. Kromě začervenání a svědění, nad kterými leckdo mávne rukou, mohou mezi projevy kožní mykózy patřit také puchýřky nebo drobné vřídky.

 

Potíže zmizely? Léčiva neodkládejte

 

V léčbě vytrvejte i potom, co vymizí nejviditelnější příznaky. V momentě, kdy projevy vymizí, ještě nemusí být mykóza řádně doléčena. „Léčba kožních a nehtových mykóz může být dlouhodobá, měla by pokračovat alespoň další dva týdny, aby bylo možné předejít jejímu návratu,“ radí Doc. MUDr. Ivana Kuklová, CSc., vedoucí Centra pro dermatomykózy Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN. „Pokud zahájíme lokální léčbu včas, můžeme se vyhnout podávání systémových antimykotik, která mohou v určitých případech představovat zátěž pro organismus pacienta“ vysvětluje doc. Ivana Kuklová.


Jak příště potížím předejít?

 

Riziko kožní mykózy lze snížit především dodržováním správných hygienických návyků a udržováním kůže nohou v suchu. „Pomůže změna obuvi za kvalitnější, prodyšnou, stejně tak přísnější hygienické návyky v případě návštěv veřejných sportovišť, koupališť nebo wellness. Zdraví nohou pak můžete podpořit také vhodně zvolenými přípravky,“ říká dermatoložka MUDr. Jitka Řezáčová.

 

První příznaky mykózy můžete zkusit zahnat vhodně zvolenými přípravky. Vyzkoušejte směsi bylinek jako je máta, šalvěj, borovice či tea tree, které seženete i ve formě přírodních sprejů. Pokud se však toto onemocnění u vás projevuje opakovaně, rozhodně nepodceňujte návštěvu lékaře, který vám předepíše vhodné léky.

 

 

Jak vyzrát na potíže?

 

Péče o nohy
(Foto: Archiv firem)


* Dezinox sprej (20 ml, 145 Kč). Přírodní produkt s kyselinou boritou, borovicovým olejem, olejem z máty, čajovníkovým olejem a extraktem ze šalvěje pro zdravá chodidla. Desinfikuje a chrání naše chodidla před mykózou, má antifungální a antibakteriální účinek, ochladí a dodá příjemnou vůni.

 

* Sprej proti plísním nohou PODOFLEX (100 ml, 199 Kč). Sprej s patentovaným složením obsahuje vysokou 2% koncentraci kapalné složky Dermosoft Decalact, která má antibakteriální účinky a chrání nohy proti plísňovým infekcím. Výtažky ze stromu kaštanu, sladkého jetele, vilínu a listnatce použité při přípravě účinné látky omezují pocit těžkých nohou. Přírodní aromatické oleje z citrónu a levandule mají relaxační účinek a eliminují nepříjemné pachy. Mentol přináší pocit chlazení.

 

* Antimykotikum Exoderil krém (15 mg, 125 Kč). Má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Díky látce naftifin hubí původce plísní a léčí plísňová onemocnění.

 

* Exoderil kožní roztok v lahvičce s kapátkem (10 ml, 170 Kč). Je vhodný k léčbě plísňových onemocnění kůže i nehtů. Díky snadné aplikaci je ideální především pro postižené nehty, neboť se dobře nanáší na nehtovou ploténku a její okolí. Toto antimykotikum má protizánětlivý a antibakteriální účinek. Obsahuje látku naftifin, která proniká i do hlubších vrstev nehtu a ničí původce mykóz.


Co pomůže v péči o nohy?

 

Péče o nohy
(Foto: Archiv firem)


* Hydratační gelové návleky s přírodními oleji (279 Kč, prodává zdravibezchemie.cz). Návleky jsou na vnitřní straně potaženy vyživujícím gelem obsahující přírodní oleje - jojobový olej, olivový olej a olej z jader hroznů. Oleje dodají patám vysokou hydrataci, pomáhají hojit kůži a změkčují ztvrdlou a popraskanou kůži v oblasti pat.

 

* Fusswohl maska na nohy s bambuckým máslem a makadamovým olejem (19,90 Kč, prodává Rossmann). Vyživující maska na nohy obohacena o výtažky z bambuckého másla a oleje z makadamových ořechů pomůže vaše nohy hloubkově hydratovat a vyživit během několika hodin.

 

* Balzám na paty Uxitol 25 Softwalk (50 ml, 99 Kč). Pomáhá rychle regenerovat suchou a rozpraskanou pokožku na patách a chodidlech. Obsahuje 25 % urey a další vyživující složky, které pronikají hluboko do kůže a dodávají pokožce optimální zvláčnění a hydrataci.

 

* Regenerační krém na nohy Astrid SOS (75 ml, 49,90 Kč). Speciálně vyvinut pro efektivní obnovu pokožky a zlepšení vzhledu velmi rozpraskané kůže na nohách. Složení s ureou (10 %) a bambuckým máslem, které mají výrazné hydratační vlastnosti, intenzivně obnovuje hydrataci v popraskané a velmi suché pokožce a viditelně zlepšuje její vzhled.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře