Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte problémy se zarudlou pletí? Většinou se nám červené flíčky udělají při přechodu z teplého do studeného prostředí. Pokud problém přetrvává, pak je pravděpodobné, že máte velmi citlivou pleť, která si zaslouží speciální péči.

Trápí vás zarudlá pleť? Víme, co s tím!

Červenání
zdroj: Thinkstockphotos Červenání
aktualizováno 11.04.2016, 00:19 | 11.04.2016, 00:19 | doma.cz

Máte problémy se zarudlou pletí? Většinou se nám červené flíčky udělají při přechodu z teplého do studeného prostředí. Pokud problém přetrvává, pak je pravděpodobné, že máte velmi citlivou pleť, která si zaslouží speciální péči.

Pokud máte velmi citlivou pleť, pak je třeba rozlišovat zda jde o rosacey nebo kuperózu. Nejedná se o žádné vážné kožní problémy, ale rozhodně nic nepodceňujte a věnujte své pleti maximální péči.

 

Jaké jsou příznaky rosacey a kuperózy? Jak se liší?
Rosacea je chronické onemocnění, které postihuje až 10 % dospělé populace. Patří do skupiny hypersenzitivní pleti, a proto postižení popisují nepříjemné pocity, jako je štípání a pálení, které jsou spojeny s hypersenzitivitou. Kromě těchto příznaků se u nich projevuje zčervenání tváří, brady, nosu a čela, pupínky a puchýřky. Někdy rosacea postihuje i oční oblast, což může vést k tvorbě ječných zrn a zánětu spojivek. V nejzávažnějších případech může pleť vytvářet nadbytečnou tkáň. To se často děje v oblasti nosu a tento stav je označován jako rhinophyma. Při rhinophymu nos vypadá větší a baňatější a může u ostatních vyvolávat mylný dojem, že postižení jsou alkoholici.


Pleť se sklony ke kuperóze je také hypersenzitivní stav pleti, doprovází ji tedy také nepříjemné pocity, jako je štípání a pálení, spolu s dalšími příznaky. Kuperózu charakterizují zarudnutí, suchost a citlivost. Zarudnutí je důsledkem rozšířených žilek, které se díky oslabené elasticitě pleti rozšiřují, když se pleť rychle prokrví, následně se ale nestáhnou, jako by tomu bylo u normální pleti. Zarudlá hypersenzitivní pleť se odlišuje od běžného zčervenání tím, že trvá podstatně déle (hodiny, dny nebo dokonce měsíce) a zarudnutí se nemusí zlepšit, dokud jej nezačnete léčit.

 

 
Příčiny a spouštěče rosacey a kuperózy
Přesné příčiny rosacey nejsou známy. Odborníci však odhalili řadu faktorů, které jsou pro postižené společné. Rosacea se například vyskytuje nejvíce u osob se světlou pletí, zejména keltského a skandinávského typu. Rosacea se obvykle začíná poprvé objevovat mezi 20 a 50. rokem. Postihuje více ženy než muže a u žen se také příznaky pravděpodobněji objeví na tvářích a bradě. Pokud však postihne muže, s větší pravděpodobností se rozvine do koncového stádia těžké rosacey, u nějž vzniká rhinophyma. Rosacea je progresivní kožní porucha, která obvykle začíná subjektivními pocity spojenými s velmi citlivou pletí, jako je štípání a pálení. V počátku může být zčervenání (zarudlá pleť) dočasné, ale postupně může být toto zarudnutí trvalé. Mohou se objevovat pupínky a bouličky a v některých případech se mohou oči podlévat krví. V závažnějších případech se objeví rhinophyma, otoky očí a silnější záněty kůže. Podobně jako rosacea může být pleť se sklony ke kuperóze způsobena řadou faktorů, včetně věku, dědičnosti a stravy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nadměrné pocení a červenání obličeje
Zimní ABECEDA krásy: péče o pleť, vlasy a tělo
Jak se starat o pleť, když je vám 20, 30, nebo 40 let


Další faktory
Obě poruchy se mohou zhoršovat některými spouštěči, které se sice individuálně liší, ale mezi nejběžnější patří pobyt v horku a chladu, vítr, slunce, vlhkost a znečištění a také pyl a výfukové plyny. Psychologické faktory, jako je stres. Stresové hormony, jako adrenalin, vyvolávají v pleti zánětlivé procesy. Vnější faktory, jako jsou některé vůně, saponáty a lokální léky, nebo horké koupele, namáhavé cvičení, alkohol a kořeněná jídla. Také oblečení může mít škodlivý účinek. Kromě barev a chemických látek dráždících pokožku, kterými jsou textilie napuštěné, obsahují zejména syntetické a nežehlivé materiály řadu chemických látek, např. formaldehyd, které mohou vyvolávat podráždění pokožky a alergie. Mechanické faktory, jako je tlak na kůži. Odhalení konkrétních nejproblematičtějších faktorů může trvat déle, proto doporučujeme vést si deník, do nějž zaznamenáte působení veškerých vnitřních a vnějších faktorů a následné reakce kůže. Psychický důsledek takového viditelného kožního onemocnění může u postižených způsobovat červenání z rozpaků, úzkosti nebo deprese. To problém jen dále zhoršuje. Proto pokud chcete zmírnit další psychické problémy, doporučujeme použít korekční krém, který zarudnutí zakryje.

 

Řešení pro pleť se sklony ke kuperóze a rosacee
Neexistuje žádný druh léčby, který může zaručit úplné vyléčení pleti se sklony ke kuperóze nebo rosacey, lze však zklidnit hypersenzitivitu pleti díky speciální kosmetické péči.

 

 

Náš tip:

Eucerin neutralizující denní krém anti-redness (50 ml, 569 Kč). Okamžitě zklidňuje podráždění a skrývá viditelné zarudnutí. Krém obsahuje zelené pigmenty, které překrývají a neutralizují zarudnutí pleti, a tím okamžitě sjednocují tón pleti. Prokazatelně přináší okamžitou úlevu od nepříjemných pocitů typických pro hypersenzitivní pleť, zklidňuje a neutralizuje zarudnutí, chrání kožní bariéru a zklidňuje podráždění.

 

Eucerin čistící krémový gel ultrasensitive (100 ml, 385 Kč). Zanechává hypersenzitivní pleť důkladně vyčištěnou, zatímco jeho čisté složení obsahuje pouze omezený počet přísad, aby minimalizovalo nesnášenlivost a alergické reakce. 

 

Péče o pleť
(Foto: Archiv firem)

 

Redness Corrector britské značky Medik8 (50 ml, 1635 Kč) neobsahuje parabeny, konzervační látky, ani dráždivou parfemaci, proto představuje vhodnou regenerační péči také po kosmetických ošetřeních (chemickém peelingu nebo laseru). V jednom přípravku kombinuje péči proti zarudnutí pokožky s okamžitým krycím efektem, ochranu před negativními vlivy vnějšího prostředí a potřebnou hydrataci pro všechny typy pleti.

 

Bio korekční báze ZUII Organic Mint (30 ml, 785 Kč, k dostání na biorganica.cz). Speciálně koncipována na lokální použití, pro pleť se sklonem k začervenání na určitých místech nebo s projevem tzv. růžovky. Jemný pastelově zelený odstín vyrovnává zarudnutí, aniž by výsledná barva pleti působila nezdravě, pleť má krásně sjednocený zdravý vzhled.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře