Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ať už je to velikost „000“, „thigh gap“ nebo „ab crack“, zdá se, že každých pár měsíců vznikne nový znepokojivý trend štíhlosti. Jak můžete předejít tomu, aby vaše dítě podlehlo nejnovějším posedlostem sociálních médií ve vnímání těla, a přesvědči...

Trpí vaše dcera pod diktátem ideálu krásy? Triky, jak jí můžete pomoci

Matka a dcera
zdroj: oficiální zdroj Matka a dcera
aktualizováno 23.04.2018, 16:17 | 23.04.2018, 16:17 | doma.cz

Ať už je to velikost „000“, „thigh gap“ nebo „ab crack“, zdá se, že každých pár měsíců vznikne nový znepokojivý trend štíhlosti. Jak můžete předejít tomu, aby vaše dítě podlehlo nejnovějším posedlostem sociálních médií ve vnímání těla, a přesvědčit ho, aby si místo snahy o dosažení bezchybného vzhledu zvolilo zdraví a duševní pohodu?

Pomozte svému dítěti vzdorovat trendům ve vnímání těla a vypořádat se s těmi, kteří jej kvůli vzhledu zostouzejí.

 

Perfektní tělo, které se neustále vyvíjí


V průběhu času se představa dokonalého tvaru těla neustále měnila, počínaje kráskami plných tvarů z obrazů renesančních malířů, přes ideál přesýpacích hodin oceňovaný ve viktoriánském období, chlapeckou postavu mladých žen 20. let 20. století, až po pěkně tvarované křivky hollywoodských hvězd 50. let. V dnešní éře Twitteru, Instagramu, blogů a memů se nejnovější trendy vzhledu těla mohou rozšířit napříč světem během několika hodin, a citliví jedinci se tak mohou ocitnout pod náporem záplavy snímků nejnovějšího „ideálu“.


Nejnovější příklady zahrnují již zmíněný „ab crack“ – viditelná rýha mezi břišními svaly, a „thigh gap“ – mezera mezi stehny u ženy, které se vestoje dotýkají kolena. Slavné osobnosti hrdě sdílejí na sociálních sítích své fotky, na nichž jsou tyto nejnovější žádoucí rysy vyobrazeny, a někteří mladí lidé se snaží jejich příklad následovat.

 

 Co může pomoci?

 

• Mluvte se svým dítětem
Zjistěte, jaké má pocity v souvislosti s probíhajícími tělesnými změnami. Které části má na sobě nejraději a které naopak ne – a proč? Jak moc se jeho posedlost tělem podobá té vaší?

 

• Vezměte na vědomí jeho znepokojení s vlastním vzhledem
Pokud se vaše dítě trápí nějakým aspektem svého vzhledu, neodmítejte ani nesnižujte jeho problém. Místo toho zkuste najít způsob, jak mu pomoci, aby získalo ohledně svého vzhledu větší sebejistotu. Vezměte ho například na nákupy oblečení, které dítěti bude slušet a zvýrazní rysy, které má na sobě rádo

 

• Dávejte pozor, jak mluvíte
Pokud mluvíte o lidech z médií nebo ze svého okolí, vyhněte se komentářům o jejich vzhledu (zvláště těm negativním). Místo toho se zaměřte na jejich talent, schopnosti a kvality. Mějte na paměti, že hanobení hubenosti může být stejně devastující jako hanobení tloušťky, zvlášť pokud je vaše dítě přirozeně štíhlé

 

• Pomozte jim vidět věci v širším kontextu
Tělo je úžasné. Díky němu můžeme běhat, tančit, plavat a šplhat; nosit a živit děti; může nám sloužit 80, 90 či dokonce i 100 let. Co vlastně vaše dítě od svého těla požaduje?

 

• Sledujte jejich pohyb na sociálních sítích
Možná nebudete schopni zachytit všechny aktivity svého dítěte na sociálních médiích, můžete ho však požádat, aby vám ukázalo, které veřejně známé osoby sleduje na Instagramu, Twitteru a podobných sítích. Proč je obdivuje? Jaké typy fotografií a zpráv sdílejí? A mají jejich příspěvky na vaše dítě vliv?

 
Nepřirozená měřítka krásy


Problém je, že tento vzhled je pro většinu lidí nedosažitelný. Například struktura břišních svalů a vzdálenost mezi stehny jsou z velké části určeny geneticky. Ani přísné diety nebo cvičení nezajistí vašemu dítěti mezeru mezi stehny, mezeru mezi břišními svaly nebo velikost 000, pokud na to jeho tělo prostě není stavěné.


Je znepokojivé, že tyto trendy „vypovídajících“ částí těla často propagují štíhlost na úkor zdraví a podněcují mladé lidi, aby se zaměřili na jednu část svého těla místo toho, aby sledovali svou celkovou pohodu. Vzhled, který propagují, může být z fyzického hlediska nepřirozený. Kromě toho nelze u fotek v dnešní době ani určit, zda nebyly „zfalšovány“, koneckonců, díky Photoshopu může mít mezeru mezi stehny každý.

 


Soutěž o nejlepší tělo


Sociální média také přinesla do trendů ve vzhledu novou úroveň soutěživosti, kdy lidé usilují o to mít co nejvíc „lajků“, „sdílení“ a pochvalných komentářů k selfie fotografiím prezentujícím jejich vzhled. Pak je tu móda hashtagů, memů a výzev – takových, jako například „je váš pas užší než arch papíru velikosti A4?“ nebo „kolik mincí se vám vejde do jamky nad klíční kostí?“ Když přátelé začnou sdílet své fotky, na nichž se pokouší nejnovější výzvu zdolat, bývá pro některé mladé jedince velmi těžké odolat tomu, aby to vyzkoušeli také.


A pokud se usilovně snaží dosáhnout vytouženého vzhledu, mají k dispozici nekonečné množství webových stránek, blogů a videonávodů, které slibují, že jim na jejich cestě pomohou. Internet je plný „thinspiration“ stránek a zdánlivě snadných a rychlých řešení. Ať jsou posedlí jakoukoli částí těla, určitě se najde na internetu obsah, který jejich posedlost podpoří.

 

ČTĚTE TAKÉ:

20 věcí, které "rozhodí" úplně každého
Nejste k sobě moc kritická? Otestujte své sebevědomí!
Bojuje vaše dítě se sebevědomím? Těchto 14 úkolů mu změní život


Jak dosáhnout spokojenosti s vlastním tělem

 

Mladí lidé procházejí obrovskými a často zneklidňujícími fyzickými a emocionálními změnami. Není tedy divu, že jejich spokojenost s vlastním tělem může být snadno narušena. Je důležité, abychom svým dětem neustále připomínali, že lidé mají různé typy postav a různé velikosti, a proto perfektní tělo zkrátka neexistuje.

 


Povzbudivé je, že zjevně začíná docházet k odklonu od konvenčního (extrémně úzkého) pojetí krásy v médiích. Proti trendu mezery mezi stehny se na sociálních médiích vzedmula vlna odporu, v níž ženy překřtily svou zaoblenou horní část nohou na „stehna mořské panny“. Začaly také sdílet jejich atraktivní fota a zábavné výhody – od snížení šance, že jim mezi nohama propadne telefon až po možnost usadit si na klín více štěňátek.


Rostoucí počet inzerujících společností se snaží ve svých kampaních nově definovat měřítka krásy a oslavovat různorodost. H&M, Mars, Diesel a Boots jsou některá z velkých jmen, která následovala příklad společnosti Dove v zapojení reálných žen, které nezapadají do stereotypu hubených, vysokých modelek kavkazského typu. Značky spodního prádla Panache a Curvy Kate využívají k propagaci svého úžasného prádla spíše inspirativní ženské vzory než profesionální modelky, a stylová reklama značky Sport England „This Girl Can“ je zaměřená na faktor dobrého pocitu po cvičení – v celé své zpocené, zadýchané a zarudlé kráse.

 

Značka Dove se dlouhodobě věnuje ženské sebedůvěře a spokojenosti žen se sebou samými. Otázky týkající se svého vzhledu však neřeší pouze dospělé ženy. Dove se proto zeptal 5165 dívek z celého světa, do jaké míry jsou spokojené samy se sebou a jak vnímání vlastního těla ovlivňuje kvalitu jejich života.
 

* Jen dvě z deseti dívek, které nejsou zcela spokojeny se svým tělem, se cítí skutečně krásných.
 

* To, zda se 10 - 13letá dívka cítí šťastně, závisí až ze 75 % na tom, zda je spokojená s vlastním tělem. Podle průzkumu se však více než polovině tj. 54 % dotazovaných vlastní tělo nelíbí.
 

* Nespokojenost dokáže přerůst do takové míry, že dívky omezuje v budování sociálních kontaktů, či dokonce vede ke zdravotním rizikům. Osm z deseti dívek nespokojených s vlastním tělem se přiznalo, že se kvůli svému vzezření vyhýbá společenským aktivitám nebo dokonce vystoupilo z kroužku, ve kterém byly zvyklé působit.
 

* Se sedm z deseti dívek nespokojených s vlastní postavou se vyhýbá návštěvě lékaře nebo omezuje konzumaci jídla.

 

Náš tip: V reakci na provedený průzkum Dove vytvořil příručku "Sama sebou", která má rodičům na celém světě pomoci vychovat spokojené, přirozeně sebevědomé a především šťastné mladé ženy. Příručka obsahuje nejen rady a tipy ohledně těch nejdůležitějších témat majících vliv na holčičí sebedůvěru, ale pomůže vám také s identifikací jednotlivých problémů ohrožujících sebevědomí vaší dcery. Příručku, která pomůže vašemu dítěti vybudovat spokojenost s vlastním tělem, najdete zde.
 

* Naštěstí až 79 % dotázaných dívek, které jsou spokojeny se svou postavou, se cítí krásných přesto, že nesplňují ideál krásy nastolen médii.
 

* Až 82 % respondentek je přesvědčeno, že každá dívka je svým způsobem krásná.


Podle Kristýny Dolejšové, autorky projektu "Za normální holky" a současně ambasadorky Projektu sebedůvěry Dove je situace velmi podobná i v našem prostředí. Kristýna vytvořila dotazník, kterého se zúčastnilo 4781 českých a slovenský dívek různých věkových kategorií. Jeho výsledky jsou šokující. 67,7 % dotázaných tvrdí, že nejsou se sebou velmi spokojené a 7,7 % dokonce tvrdí, že nesnáší to, jak vypadají.
 

V dotazníku padla také otázka: "Je něco, co by si na sobě změnila? Pokud ano, tak co a proč?" Ze všech dotazovaných by méně než 30 dívek zapracovalo na osobním rozvoji, či svých vlastnostech. Zbývající odpovědi se týkaly výhradně korekce své postavy.
 

Za zamyšlení stojí také fakt, že drtivých 56,1 % dotazovaných odpovědělo, že někdy v životě trpělo poruchou příjmu potravy, odmítáním jídla, depresí ze svého vzhledu či dokonce sebepoškozování. Jednoznačný návod na to, jak řešit tento problém neexistuje.
 


Jennifer Lawrence, Serena Williams, Kate Winslet, Sarah Millican, Kelly Clarkson, Keira Knightly a Kim Kardashian jsou jen některé ze slavných osobností, které se vyslovily proti vyvolávání pocitu studu za vlastní tělo poté, co média rozebírala jejich váhu. Hudební, herecký a modelingový svět navíc zaznamenal nebývalý úspěch plnoštíhlých žen, jako je Adele, Rebel Wilson a Ashley Graham.


Pokud se tedy vaše dítě přehnaně zaobírá určitým fyzickým rysem, možná by stálo za to ho s uvedenými pozitivními příklady seznámit.

 

 

Pomoci může rodina i škola


Důležitý je komplexní přístup ze strany rodičů, učitelů a institucí. Jedině tak lze dosáhnout změny vztahu dívek k sobě samé. Klíčovou roli hraje samozřejmě rodina.

 

„Nevhodná poznámka, nedostatek komunikace v rodině či přehnané nároky dokáží sebevědomím dospívající dívky pořádně zatřást. Zvládnout období puberty je tak i pro samotného rodiče nesmírně náročný úkol a není proto hanbou se poradit,“ komentuje psycholožka Šárka Kučerová, garantka Projektu sebedůvěry Dove.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře