Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Víte o tom, že až 80 % žen nosí nesprávnou velikost podprsenky? Nepatříte mezi ně? Dnes jsme vyzpovídali profesionální stylistku.

V kabince se stylistkou spodního prádla

Jak vybrat správně podprsenku - 6
zdroj: Petr Makovička Jak vybrat správně podprsenku - 6
aktualizováno 28.06.2013, 19:15 | 28.06.2013, 19:00 | Komerční článek

Víte o tom, že až 80 % žen nosí nesprávnou velikost podprsenky? Nepatříte mezi ně? Dnes jsme vyzpovídali profesionální stylistku.

„Nejčastější chybou bývá, že ženy volí menší košíčky, a naopak zbytečně velké obvody. Výsledkem je prádlo, které je nejen nepohodlné, ale často nese také zdravotní rizika,“ vysvětluje na úvod Žaneta Ilutanová, stylistka dámského prádla a plavek TRIOLA.

 

Pokud má prádlo správně plnit svůj účel, je zapotřebí, aby typ prádla a jeho velikost přesně odpovídaly tvaru a velikosti vašich křivek. „Mé klientky jsou překvapené, jak moc se jim po oblečení správné podprsenky vylepší figura,“ říká stylistka. Na co se tedy zaměřit?

 

Velikost košíčků

 

Ze zcela nepochopitelných důvodů si ženy s oblibou pořizují menší velikosti košíčků, než by měly nosit. V některých případech je to z důvodu, že se určité velikosti v obchodech špatně shánějí. Jindy menší podprsenkou chtějí zvýraznit své vnady či se stydí prodavačce udat svou skutečnou velikost a raději trpí v nevyhovujícím prádle. Prsa v tomto případě z košíčků vypadávají a horní okraj nezdravě půlí jejich měkkou tkáň. Řešením jsou jedině hlubší košíčky, kam se ňadra pohodlně usadí a z profilu jejich linie plynule naváže na linii podprsenky. Pokud ještě stále váháte, zda se tento problém týká i vás, oblečte si přes podprsenku přiléhavé tričko světlé barvy a pokračujte ve své aktuální činnosti, případně si ve zkušební kabince trochu poskočte, zakružte pažemi, předkloňte se atd. Po chvíli před zrcadlem zkontrolujte svůj dekolt. Je opravdu vše, jak má být?

 

Kostice

 

Při pohledu do zrcadla je problém okamžitě viditelný. Prsa přetékají z košíčků v podpaží, košíček nepojme celé prso, kostice tlačí do měkkých tkání prsa. Při pochybnostech si poskočte, zakružte pažemi, předkloňte se. Pokud se prsa do košíčků nevejdou, okamžitě to poznáte. „Problém navazuje na výběr malých košíčků, díky nimž si ženy chtějí nesprávně vytvořit užší hrudník a zvýraznit push-up efekt,“ kroutí hlavou stylistka Žaneta. Zde ale opravdu končí legrace, protože podpaží je velmi citlivá partie těla s důležitými lymfatickými cestami, které nesmíme prádlem utlačovat. Proto vždy dbejte na to, aby kostice objala celé prso a končila až za jeho kořenem v podpaží.

 

Jak vybrat správně podprsenku - 1
(Foto: Petr Makovička)

 

Obvod

 

Další velmi častou chybou je zbytečně volný obvod podprsenky. Nejen že poprsí v takové podprsence nedrží v požadované výšce, není zafixované a celý zadní díl se sune po zádech nahoru, mnohem vážnější jsou zdravotní obtíže, které se mohou objevit, zvláště když jste byla přírodou bohatě obdařena. V praxi to znamená, že váha prsou spočívá pouze na ramenou, kde se tvoří výrazné otlaky, a šíje je enormně namáhána, což může vyvolat silné bolesti hlavy. Při nákupu podprsenky byste měla vždy dodržet jednoduchou poučku: při zapnutí na nejvzdálenější - tedy nejvolnější háček, by se vám měly mezi tělo a obvod podprsenky vejít maximálně tři prsty. Je to tedy maximální vzdálenost, kterou je možné podprsenku oddálit od zad. Materiál každé podprsenky časem mírně povolí, takže možnost zmenšit obvod se bude jistě hodit. Při zkoušení v kabince několikrát vzpažte. V krajních případech se spodní okraj podprsenky nadzvedává, neleží těsně na hrudníku a prsa mají tendenci propadávat. Zde je volba menšího obvodu opravdu nutná.


Stylistka radí: „Při správně vybrané velikosti podprsenky se nemůže stát, že se její zadní část ocitne v úrovni lopatek. Horizontální linie na zádech by měla být ve stejné výšce, jako je linie pod košíčky. Toto nejlépe zkontrolujete při pohledu z boku.“

 

Ramínka

 

Nezapomeňte věnovat pozornost také ramínkům. Neměly by se výrazně zařezávat. „Často se setkávám se zákaznicemi s velkými ňadry, které se obávají upustit od rozšířených ramínek. Je ale důležité uvědomit si, že pokud jste zvolili optimálně pevný obvod, rozložíte váhu prsou rovnoměrně mezi záda a ramena. Tím pádem ramínka nemusí být široká a přitom se nebudou se zařezávat. Samozřejmě záleží na volbě oblečení. Když si oblékáme top či šaty, zvolíme raději model s úzkými ramínky. „Ostatní dny, kdy si oblékáme trika či pulovry, není potřeba ramena jakkoli namáhat a lze jim dopřát menší dovolenou v podobě širších či měkkých obalených ramínek, kterých máme v kolekci hned celou řadu,“ dodává. Další variantou jsou ramínka s možností spojení do kříže, která se hodí do triček se sportovně vykrojenými zády. Tato ramínka navíc nemohou z ramen samovolně sklouzávat, což ocení například maminky s malými dětmi. Ať tak či tak, ramínka nemají nést váhu vašich prsou a nedokážou vyzvednout prsa do požadované výšky, pokud není správně zvolen obvod podprsenky.

 

Jak vybrat správně podprsenku - 2
(Foto: Petr Makovička)

 

Zacvičte si

 

Než opustíte kabinku s novým kouskem prádla, zkuste zvednout ruce, zakroužit jimi, poskočit a předklonit se. V žádném případě by se nemělo stát, že se kostice posune směrem nahoru až na úroveň ňader. Správná podprsenka by se neměla hnout z místa. Důležité je umět i prsa do podprsenky správně usadit, aby je tvarovala, jak má, a aby se kostice nikde nezarývaly. I z tohoto důvodu pořádáme Stylingy spodního prádla, kdy se ve 45 minutové lekci naučíte vše, co je potřeba o nošení a oblékání správné podprsenky znát. „Svým klientkám doporučuji, aby si s sebou na nákup podprsenky vzaly přiléhavá trička s různými typy výstřihů,“ uzavírá stylistka.


Další informace o spodním prádle naleznete např. na www. triola.cz

 
10 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře