Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Není peeling jako peeling. Doma zabojujete s ucpanými póry, zašedlou pletí i přebytečným mazem, v kosmetických a estetických salonech ale hloubkovým peelingem umí zcela odstranit vady na kráse.

Víc než peeling: Ten domácí „jen“ prozáří, v salonu vás zbaví vrásek, skvrn i jizev

Scrub
zdroj: Thinkstockphotos Scrub
aktualizováno 12.03.2018, 16:41 | 12.03.2018, 16:41 | doma.cz

Není peeling jako peeling. Doma zabojujete s ucpanými póry, zašedlou pletí i přebytečným mazem, v kosmetických a estetických salonech ale hloubkovým peelingem umí zcela odstranit vady na kráse.

Ošetření jako resurface, dermabraze či chemický peeling mají jedno společné, všechna působí tak, že odstraní svrchní vrstvu kůže. Jaké nedostatky tak lze odstranit?


„Principem těchto exfoliačních zákroků je odstranění odumřelých buněk z povrchu kůže, to v případě neinvazivních postupů. V případě invazivnějších pak dochází přímo k odstranění celé svrchní vrstvy nebo vrstev kůže,“ popisuje problematiku plastický chirurg MUDr. Josef Kulhánek, MBA z Lékařského domu Praha 7. Jejich odstraněním dochází po rekonvalescenci k odhalení hlubších vrstev pleti bez viditelných nedostatků.

 

Co zvládnete samy doma

 

Exfoliaci čili jemné olupování pleti můžete podpořit i v rámci domácí péče. „Volte produkty určené na čištění pleti s nízkými koncentracemi alfa-hydroxykyselin nebo kyselinou salicylovou,“ vysvětluje odbornice na krásu Martina Šmidrová. Ty všechny stimulují buněčnou obnovu v kůži a spouští v ní regenerační procesy. Jejich pravidelným užíváním získá vaše pleť rozjasněný a barevně sjednocený vzhled.


„Kromě toho mohou domácí produkty určené pro exfoliaci pleti obsahovat mikročástečky, které olupování podporují nikoliv chemicky, ale mechanicky,“ dodává odbornice.


Kyselina salicylová je mimo to skvělým spojencem v boji proti akné a využívá se nejen v produktech na čištění celého obličeje, ale i coby cílená korekční péče na konkrétní projevy akné.

 

Naše tipy:

 

Peeling
(Foto: Archiv firem)


* Kávový peeling s vůní kokosu Mark scrub (200 g, 460 Kč, dostupný na vemzu.cz). Odstraňuje odumřelé kožní buňky, stimuluje prokrvení a čistí póry. Díky čistě přírodním ingrediencím, které obsahuje, má silné hydratační, zklidňující a regenerační účinky.


* Enzymatický peeling Ryor (50 ml, 142 Kč). Vysoce účinná emulze s komplexem aktivních látek, které urychlují odstranění odumřelých buněk, a tím urychlují obnovu pokožky.


* Domácí peeling s kyselinou glykolovou NeoStrata (36 kúr,1290 Kč, dostupný na neostrata.cz). Působí exfoliačně a zrychluje buněčnou obnovu. Pleť je čistější, s hladší sktrukturou, tón pleti je sjednocen.

 

* Face scrub Human+Kind (100 ml, 569 Kč, k dostání exkluzivně v síti parfumerií Marionnaud). Speciálně připravená směs ovesných jader a zklidňujícího kakaového másla důkladně, ale jemně odstraní odumřelé kožní buňky a nečistoty a projasní vzhled pokožky. Peeling je obohacen o zklidňující aloe vera, která pomůže dodat pleti hydrataci.


* Peeling Phyris Ferment (50 ml/830 Kč, dostupný na viviane.cz). Jemný enzymatický peeling vhodný pro všechny typy pleti včetně pleti citlivé. Povrchově v něm působí cukrová třtina a enzym z papáji a dokonale odstraňuje odumřelé buňky z pleti. Pleť je po aplikaci hebká, jemná a okamžitě jasná.
 

* Peelingový pudr Yves Rocher (35 g, 219 Kč). Peeling si nachystáte sami pomocí čistícího gelu a peelingového pudru. Proč „na míru vaší pleti“? Množství peelingové směsi, kterou do gelu přidáte, můžete volit dle potřeb své pleti, čímž získáte požadovaný stupeň exfoliace.

  

Enzymatický peeling i pro citlivou pleť


Enzymatický peeling patří k ošetřením s hlubším účinkem. „Při enzymatickém peelingu nedochází k odstranění celé svrchní vrstvy kůže, ale jen urychlení vlastní exfoliačních procesů v pleti, kdy dojde k rozpuštění odumřelých kožních buněk a odhalení její mladší, zdravější a lépe vypadající vrstvy,“ popisuje ošetření dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.
Mezi nejčastější enzymy, jichž se při peelingu využívá, jsou ananasové, dýňové či papájové. Účinky enzymatické peelingu jsou široké: redukuje jemné linky a vrásky, pročišťuje a stahuje póry, snižuje začervenání, redukuje pigmentaci a sjednocuje barevný tón pleti, ale zlepšuje stav suché pleti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Čím těhotenství devastuje vaši pleť a jak katastrofám předcházet?
Akné po třicítce: Odhalte příčiny a naordinujte si řešení na míru
Chcete se konečně zbavit jizev? Trvá to, ale není to nemožné
5 zkrášlujících zákroků, které si dopřejte, dokud je zima

 

Chemický peeling i na větší problémy


„Při chemickém peelingu se využívají alfa-hydroxykyseliny, beta-hydroxykyseliny či kyselina trichloroctová ve vysokých koncentracích. Ty nejenže rozpustí odumřelé buňky kůže, ale v závislosti na výši koncentrace také svrchní vrstvy kůže,“ uvádí dermatolog Kravciv.


„Vyhlazuje jemné vrásky a linky, remodeluje povolené kontury a celkově zpevňuje povadlou pleť. Častým problémem stárnoucí pleti je nadměrná pigmentace, kterou chemický peeling zesvětluje,“ tvrdí dermatolog. Chemický peeling redukuje také nadbytečnou tvorbu kožního mazu, pročišťuje pleť, působí proti akné a zlepšuje vzhled jizev po akné. „Podporuje také růst nových kožních buněk a novotvorbu kolagenu a elastinu pleti, navyšuje i obsah kyseliny hyaluronové v hlubších vrstvách kůže,“ dodává Šmidrová.


Jde již o zásadnější zákrok, proto je po ošetření pleť třeba chránit před UV zářením. Doba rekonvalescence je závislá na hloubce peelingu, pohybuje se od několika dnů až po týdny. Proto se provádí nejčastěji v zimě, kdy není pleť tolik vystavována slunečnímu záření.

 

 

Laserová resurface


„Laserové ošetření obličeje funguje na principu vaporizace, odpaření svrchní vrstvy či vrstev kůže. Po zhojení dojde k její kompletní obnově,“ nastiňuje princip ošetření Josef Kulhánek. CO2 laser s využitím mnohočetných mikropaprsků intenzivně prohřívá kožní tkáň a dochází k přestavbě pleti. Laserové záření nepůsobí jen na povrch kůže, ale v hlubším podkoží dochází k tzv. bioefektu. „Ten navyšuje pružnost a zároveň pevnost pleti, protože v kůži vzniká nový kolagen nahrazující kolagen původní, jehož vazivo laserové záření destruuje,“ dodává.


Laser může být řešením na hluboké vrásky, jizvy po akné či neštovicích, hrubou pleť i povolenou kůži. Laserová resurface může mít skutečně dramatické výsledky a omladit pleť až o deset let, daní za to je ovšem dlouhodobější rekonvalescence a vyšší rizika při ošetření a zejména po něm (infekce, poruchy pigmentace, špatné hojení a riziko vzniku jizev). Ošetření se provádí v celkové anestezii a nutná je čtyřiadvacetihodinová hospitalizace.


Ihned po zákroku se objevuje zarudnutí a mírný otok, následně dochází k mokvání a vzniku stroupků. Stroupky je třeba občas promazávat, aby nedošlo k jeho předčasnému odloučení a pleť se mohla zhojit. Rekonvalescence může trvat i dva týdny a alespoň dva měsíce po zákroku je třeba pleť chránit před UV zářením, což zamezí vzniku nadměrné pigmentace.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Karyn 10:42 14.03.2018
další zajímavé info je tady www.medicomclinic.cz/vrasky hodně mi to pomohlo vybrat co je pro mě a moji pleť vhodné abych se zbavila vrásek