Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

I když to nemusíte chápat, současný trend je jasný. Mládí má přednost, tedy i snaha ho prodloužit, jak se to jen dá. Zatímco hladká a pevná kůže je synonymem krásy, povolená, převislá a scvrklá pak spíše ošklivosti. Jaké jsou cesty, jak ji zase zp...

Vyhlaďte kůži: Když visí věkem, po porodu i po zhubnutí

Péče
zdroj: Thinkstockphotos Péče
aktualizováno 21.03.2017, 16:21 | 21.03.2017, 16:21 | doma.cz

I když to nemusíte chápat, současný trend je jasný. Mládí má přednost, tedy i snaha ho prodloužit, jak se to jen dá. Zatímco hladká a pevná kůže je synonymem krásy, povolená, převislá a scvrklá pak spíše ošklivosti. Jaké jsou cesty, jak ji zase zpevnit?

Je sice pravda, že skutečná krása vychází zevnitř, že je mnohem hlubší než pouhé fyzično, jenže při prvním setkání nikdo příliš nehodnotí vaše nitro, ale zato váš celkový vzhled a výraz většinou ano. Obzvlášť ženy obvykle těžce nesou, když se na jejich těle začnou projevovat nedokonalosti, příznaky stárnutí. Cesty, jak je zmírnit, ale existují.

 

Po redukci váhy

 

"Pokud se pacient rozhodne masivně zredukovat svoji váhu, pak se mu bohužel vždy vytvoří převisy kůže, kožní řasy. Ty je možné chirurgicky odstranit, což osobně doporučuji i ze zdravotních důvodů, jelikož pod kožními záhyby se snadno množí plísně, kvasinkové i bakteriální infekce. Pokud se klient rozhodne pro redukci nadbytečné kůže, pak by měla být jeho váha stabilizovaná alespoň půl roku, a jelikož zákrok probíhá v celkové narkóze, je nutné provést i důkladné předoperační vyšetření," říká odbornice na plastickou chirurgii MUDr. Jitka Vrtišková z Lékařského domu v Praze 7.

 

 

Co je možné upravit:

 

Operace vnitřních valů paží
"Přebytek kůže, případně i podkožního tuku na vnitřní straně paží, se odstraňuje operací probíhající v celkové narkóze trvající asi 90 minut a vyžadující 24 hodinovou hospitalizaci," vysvětluje MUDr. Jitka Vrtišková. "Smyslem zákroku je redukce objemu paží a vypnutí uvolněné kůže," dodává a upřesňuje, že výsledná jizva má tvar připomínající Y nebo T a že probíhá po vnitřní straně paže těsně pod podkožní jamkou a na rozhraní vnitřní a zadní strany paže. Doba léčby je 2 – 3 týdny, plná zátěž je možná po 4 týdnech.

 

Přebytek kůže na vnitřní straně stehen
"Tento estetický nedostatek je možné odstranit operací, která trvá asi 120 minut, opět v celkové narkóze," pokračuje MUDr. Jitka Vrtišková v popisu zkrášlujících výkonů. "Zákrokem dojde i k částečné redukci podkožního tuku operované lokality. Tuto operaci je možné kombinovat s tumescentní vibracemi asistovanou liposukcí zbylých partií stehna. Hospitalizace je obvykle 1-2 dny, doba chirurgického léčení asi 3 týdny, plná zátěž se všemi riziky je možná po 4-5 týdnech. Výsledná jizva obkružuje stehno asi ve 2/3 vrstvy a probíhá z oblasti třísla těsně pod rozkrok a končí na zadní straně v podhýžďové rýze. Svislá jizva pak má délku asi 15 cm a vede na rozhraní střední a zadní strany stehna. Výsledný tvar jizvy tedy připomíná tvar písmene Y nebo T," upřesňuje lékařka.

 

Abdominoplastika
Jde o odstranění povislé kůže na břiše, která nejvíce trápí ženy po porodu, nebo klienty, u kterých došlo k velkému váhovému úbytku. Plastickou operací je odstraněna přebytečná kůže a tuk, jsou zpevněny přímé břišní svaly, tedy dojde ke zploštění břišní oblasti. "Pokud více zhubnete, je možné, že kůže už není dost elastická na to, aby zareagovala na úbytek tlaku, zůstane vytahaná a tvoří nevzhledné kožní řasy či vyčnívá při pohledu z boku. V takovém případě je dobré podstupovat abdominoplastiku, která má při udržení hmotnosti trvalý efekt," uvádí MUDr. Jitka Vrtišková. "O rozsahu abdminoplastiky, která je pro vás vhodná, vás bude přesně informovat lékař na vstupní konzultaci. Abyste mohli operaci absolvovat, opět musíte být stoprocentně zdraví, jelikož zákrok probíhá v narkóze. Po operaci je nutná hospitalizace ještě 2-3 dny. Další 2-3 týdny je třeba se vyvarovat fyzické námahy a zůstat v domácím ošetření. Pacient 6 týdnů po operaci nosí elastický návlek, po jehož sundání je možná běžná fyzická zátěž." popisuje přesněji jednotlivé fáze zákroku lékařka." Po 3 týdnech se doporučuje začít s tlakovými masážemi jizev pro jejich lepší hojení. Pokud byl při operací řešen rozestup přímých svalů břišních, nedoporučuje se 2 měsíce výrazná fyzická námaha a posilování."

 

 

Po těhotenství

 

"Zejména po vícenásobném těhotenství může kůže ztrácet pružnost a nevracet se do původního stavu. Toto je podpořeno zejména tím, pokud rozvolněné přímé břišní svaly zůstanou po porodu rozestoupeny. I v takovém případě je ideální cestou řešení abdominoplastika," vysvětluje možnosti řešení převisu po porodu MUDr. Jitka Vrtišková. Dále zdůrazňuje, jaké jsou podmínky pro možné uskutečnění zákroku: "Po porodu by měly svaly a kůže břicha dostat alespoň rok na to, aby se samy vrátily tam, kam to jejich vlastnosti dovolí. Dále je vhodné počkat s plastikou až po ukončení kojení. Ženám se doporučuje podstupovat abdominoplastiku, až když neplánují další těhotenství – významně to zlepšuje efekt operace a výsledek bývá pak trvalý," uzavírá.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Odborníci radí, jak na krásný ženský dekolt!
Nadměrně suchá kůže potřebuje vodu, nikoliv tuk
Největší kosmetické neřesti: Jak si devastujeme pleť

 

Také Mgr. Petra Řehořková, zakladatelka Kliniky estetické medicíny Petra Clinic, potvrzuje, že se na ni často obrací ženy po vícenásobném těhotenství. "Hodně žen za mnou přichází proto, že mají za sebou porod či porody, ale navzdory cvičení a dodržování zdravého stravování se jim bříško nestáhlo, zůstalo povislé, s nadbytkem tuku i kůže. Právě jim doporučuji metodu Vanquish, která je výborná na bezbolestné odbourání tuku v této partii. Účinná je také Bezbolestná liposukce, která je vhodná pro všechny věkové kategorie a která na bázi radiofrekvence odstraní nežádoucí tuky z těla ven, pomůže zeštíhlit problémové partie a zlepšit vzhled pokožky," shrnuje odbornice na neinvazivní hubnutí.

 

6 tipů pro zdravou a mladou pokožku

* Čistěte si pleť každý den (ideálně od brzkého mládí), pravidelně ji ošetřujte hydratačními přípravky.
* Pravidelně cvičte, abyste měli dostatek svalové hmoty.
* Snažte se držet stabilní váhu. Zamezíte tak zbytečnému napínání a vytahování pokožky.
* Dostatečně pijte, protože pro zdravý vzhled kůže je důležitá i hydratace.
* Jezte hodně zeleniny i vitaminů. Pokožce nestačí dodávat výživné látky jen prostřednictvím krémů, potřebuje i správnou výživu buněk.
* Nekuřte, nepřehánějte to s alkoholem a vyhýbejte se pobytu v zakouřeném prostředí.
 

 

V obličeji

 

I přes důslednou péči se začnou v určitém věku kontury tváře povolovat, někoho naopak trápí pokleslá víčka. Oba problémy se dají řešit chirurgicky, povadlé kontury pak i neinvazivně.

 

Operace očních víček
Z víček se odstraní nadtytečná kůže a tukové váčky. Tím se omladí a rozjasní výraz v okolí očí. Pacient se může zbavit zároveň problému se zrakem, protože když víčko zasahuje přes okraj zornice, dochází k zúžení zorného pole, což negativně ovlivňuje vidění a působí i bolesti hlavy. "Pokud jde o klasickou operaci horních víček, pak se provádí ambulantně, s lokálním znecitlivěním, a trvá asi hodinu. V každém případě si zajistěte odvoz z kliniky, protože řídit určitě nemůžete. Také si sebou nezapomeňte vzít sluneční brýle," připomíná plastický chirurg primář MUDr. Hubert Topinka z Lékařského domu v Praze 7. "Domácí léčení pak trvá sedm dní po zákroku, je nutné se následně dostavit na vytažení stehů. Běžnými projevy operace jsou podlitiny a otoky," zmiňuje primář i méně pozitivní stránky operace.

 

 

Face-lift
Cílem je vypnout kůži v oblasti obličeje a krku. Vhodným kandidátem na zákrok je ten, kdo má výrazněji povolenou kůži v dolní polovině obličeje a na krku. Podmínkou pro provedení operace je i v tomto případě dobrý zdravotní stav. "Operace probíhá v celkové narkóze a trvá 90 – 120 minut. Chirurg vede řez z vlasaté části spánků těsně před boltec, obkružuje ušní lalůček, pokračuje za boltcem a ve výšce asi 2/3 ucha přechází do vlasů šíje. Kůži spánkové oblasti, tváří a krku uvolní od podkoží a vyměřenou nadbytečnou část kůže odstraní. V této chvíli může být také odstraněn podkožní tuk. Pro dlouhodobější efekt face-liftu je podobným způsobem nutné vypnout podkožní vazivově-svalové struktury (tzv. SMAS-lifting)," objasňuje primář MUDr. Hubert Topinka. Velmi často je prý klasická operace doplněná o vibracemi asistovanou tumescentní liposukci krku a podbradku a především o úpravu centrální třetiny krku (tzv. neck-lift). Při té chirurg ošetří svalovou tkáň oblasti a tím docílí jejího vypnutí. Konečným výsledkem je obnovení přirozeného úhlu a tvaru oblasti mezi bradou a přední partií krku. Řezy jsou většinou uzavírány nitrokožními vstřebatelnými stehy. Pro odvádění tekutiny, která se po operaci vylučuje pod kůži, se mezi kůži a svalovinu zavádějí drény. "Aby se omezil vznik otoku a podlitin, přikládá se po operaci elastický celkový obvaz hlavy. Drény jsou obvykle odstraněny druhý den po operaci, obvaz, který je měněný při kontrolách, se sundavá cca po 14 dnech. Po operaci se objevují otoky a podlitiny, domácí léčení je nutné dva týdny. Výsledný efekt se pak dostaví během několika dnů a týdnů," popisuje primář, co pacienta čeká.

 

Neinvazivní facelifting
"Toto ošetření nastartuje v organismu přirozenou tvorbu kolagenu a elastinu," říká Petra Řehořková. "Na rozdíl od jiných metod vám výsledný efekt vydrží až dva a půl roku. Zákrok pak probíhá dvě a půl hodiny a je nutné ho zopakovat třikrát v rozmezí jednoho až tří týdnů," dodává na závěr.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře