Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ruce jsou denně vystavovány nepříznivým vlivům: například výkyvům počasí nebo používání agresivních mýdel a saponátů. Dokážou krémy na ruce zabránit nechtěné ztrátě vody, podráždění či popraskání pokožky?

Zabraňují doopravdy krémy na ruce vysoušení pokožky?

Krém na ruce
zdroj: Getty Images Krém na ruce
aktualizováno 17.10.2019, 00:00 | 17.10.2019, 00:00 | doma.cz

Ruce jsou denně vystavovány nepříznivým vlivům: například výkyvům počasí nebo používání agresivních mýdel a saponátů. Dokážou krémy na ruce zabránit nechtěné ztrátě vody, podráždění či popraskání pokožky?

Naše ruce jsou obzvlášť na podzim a v zimě neustále podrobovány různým zkouškám v podobě střídání teplot, častého kontaktu s vodou a styku s rozmanitými povrchy a materiály. Zaslouží si proto tu nejlepší péči, ochranu a rozmazlování. Jak účinné jsou ale krémy, které na etiketě slibují péči o suchou, poškozenou, podrážděnou nebo popraskanou pokožku? Po tom se pídil i nedávný průzkum dTestu, který testoval kvalitu a účinnost 25 přípravků. U většiny z nich laboratorní měření potvrdil hydratační účinek a podporu správné funkce kožní bariéry.


„Hydrataci pokožky jsme v laboratoři měřili pomocí přístroje zvaného korneometr. Ten se v oblasti kosmetiky používá běžně, dokáže totiž porovnat stav kůže před ošetřením kosmetickým přípravkem a po něm. Získané hodnoty vypovídají o stupni vlhkosti povrchu kůže. Dále jsme zjišťovali hodnoty související s transepidermální ztrátou vody – ty jednoduše řečeno ukazují, jestli kožní bariéra funguje tak, jak má. V ideálním případě by měla odolávat nepříznivým vnějším vlivům a zároveň zadržovat vodu, čímž zajistí pokožce potřebnou vláhu,“ říká šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová a dodává: „Všechny testované produkty se o vaše ruce víceméně postarají – v laboratoři jsme v tomto ohledu nenarazili na vyloženého propadlíka.“

 

Krém na ruce
(Foto: dTest)

 

I pohodlí je důležité

 

V laboratoři dTest zjišťoval, nakolik jsou ruce po nanesení krému hydratované a jestli přípravek dokáže zamezit nechtěné ztrátě vody z pokožky. Běžné uživatelky potom do celkového hodnocení přispěly známkováním kosmetických vlastností krémů, jako je roztíratelnost, rychlost vstřebávání, vůně, lepkavost, pocit hydratace nebo pocit hladkých rukou. Ani jeden přípravek si od běžných uživatelek neodnesl za hodnocení kosmetických vlastností nejvyšší známku. Přehled testovaných krémů najdete na webu www.dtest.cz/kremy-na-ruce. Kompletní výsledky testu přineslo říjnové vydání časopisu dTest.


Které milujeme my?


Na hodně suchou kůži, která potřebuje zvláčnit, ale i zahojit šupinatění a drobné praskliny, to chce skutečně hydratační přípravky s hodnotnými látkami, jako je bambucké máslo nebo urea.

 

Krém na ruce
(Foto: Archiv firem)


* Pečující krém na suché ruce Barnängen Balans (75 ml, 79 Kč).
* Krém Krásné ruce, Havlíkova (50 ml, 224 Kč, eshop.havlikovaapoteka.cz).

* Regenerační mast Eucerin Aquaphor (45 ml, 239 Kč).

* Indulona měsíčková (85 ml, 50 Kč).

* Konopná mast Dr. Popov Konopela (100 ml, 137 Kč).

* Vyživující krém na ruce Astrid Velvet Touch (100 ml, 47 Kč, prodává notino.cz)


Na krémech na ruce milujeme i jejich intenzivní vůni. Ruce máte neustále kolem obličeje, líbivé aroma vám tak může zvednout náladu i v těch nejšedivějších dnech. Zkuste aroma kávy, čokolády nebo šťavnatých citrusů.

 

Krém na ruce
(Foto: Archiv firem)


* Opojný krém na ruce Dermacol Aroma ritual - irská káva (100 ml, 59 Kč).

* Zjemňující & ochranný krém na ruce s mandlovým olejem a výtažky z brusinek Manufaktura (75 ml, 149 Kč).

* Krém na ruce a nehty Yves Rocher 2 v 1 s bio arnikou (75 ml, 119 Kč).

* Krém na ruce Ryor s levandulí (100 ml, 61 Kč).

* Krém na ruce Sabon mini zázvor a pomeranč (30 ml, 190 Kč).

* Krém na ruce Kneipp Hebké ve vteřině (75 ml, 99 Kč).

 

 

Pořiďte si krém v přiměřené velikosti a noste ho s sebou v batohu nebo kabelce. Denně si několikrát umyjete ruce, přebíháte z tepla do chladu, to vše pokožku rukou namáhá. Klidně krém aplikujte i častěji než jednou denně.

 

Krém na ruce
(Foto: Archiv firem)


* Krém na ruce alverde Naturkosmetik bio měsíček & bio aloe vera (75 ml, 60 Kč, prodává dm).
* Krém na ruce i tělo dieNikolai Vinná zahrada se smetanou a ghí (300 Kč, prodává biodynamickakosmetika.cz).
* Krém Na Ruce Amway G&H NOURISH+ (3x30 ml, 425 Kč).

* Regenerační krém na ruce Weleda Granátové jablko (50 ml, 239 Kč).

* Krém na ruce Nivea Cherry Blossom & Jojoba Oil (100 ml, 100 Kč).

* Pečující krém na ruce & nohy Manufaktura Antistress s vřídelní solí, bambuckým máslem a levandulí (100 ml, 175 Kč).

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vysoušeče rukou: Pro koho mohou být nebezpečné a proč byste měly před spláchnutím zavřít záchod?
Jak mít i v zimě hebké ruce? Udělejte si domácí zábal nebo lázeň
Proč je ženám pořád zima na ruce a nohy? Rady, jak se zahřát


Čtěte složení

 

Všechny kosmetické přípravky musejí své složení uvádět v rámci takzvaného INCI listu (mezinárodní nomenklatury kosmetických přísad), který je uveden na zadní straně obalu. Snažte se vyhnout přípravkům, které obsahují zejména tzv. endokrinní disruptory, které mohou nepříznivě ovlivnit přirozené fungování hormonálního systému.

 

Ve složení se nejčastěji vyskytují jako propylparaben, butylparaben, ethylhexyl methoxycinnammate, BHA, oxybenzon, cyclotetrasiloxane. „Na endokrinní disruptor, konkrétně propylparaben, jsme narazili pouze v olivové Induloně, kterou tento fakt posunul ke konci tabulky,“ poznamenává Hana Hoffmannová k testovaným produktům. Dobrou zprávou je, že v žádném z testovaných přípravků se neobjevila látka buthylphenyl methylpropional, kterou vyhodnotila Evropská komise v roce 2016 jako potenciálně nebezpečnou a dráždivou.


U kosmetiky nadbytečná je také vonná složka HICC (hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde), kterou plánuje Evropská komise od roku 2021 zakázat. Spolu s jejím používáním v kosmetických výrobcích se totiž v posledních letech objevuje čím dál tím více případů alergických reakcí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře