Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Slunné letní dny letos začaly nezvykle brzy a krásně opálenou pokožkou se mohou pochlubit i ti, kdo se letos nepodívali k moři. Opaluje to pěkně, jenže zatímco z bronzového nádechu ramenou, paží a nohou máte nemalou radost, hnědavé skvrny v obliče...

Zaskočily vás nehezké pigmentové skvrny? Místo maskování je zkuste vyzmizíkovat

Opalování
zdroj: Thinkstockphotos Opalování
aktualizováno 30.07.2018, 16:23 | 30.07.2018, 16:23 | doma.cz

Slunné letní dny letos začaly nezvykle brzy a krásně opálenou pokožkou se mohou pochlubit i ti, kdo se letos nepodívali k moři. Opaluje to pěkně, jenže zatímco z bronzového nádechu ramenou, paží a nohou máte nemalou radost, hnědavé skvrny v obličeji vás už tolik netěší. Jak proti nim bojovat?

Pigmentové skvrny trápí mnoho lidí a na jejich tvorbu má vliv nejen sluneční záření, ale také genetické faktory, věk, hormonální vlivy a různá poranění a záněty kůže. Sluneční záření je pro vznik hyperpigmentací příčinou číslo jedna. Jak s pigmentovými skvrnami bojovat a zabránit jejich návratu?


Výživa

Je to stará písnička, ale zkrátka je to pravda. Naše strava se projevuje na pleti markantním způsobem. Pokud máte sklony k tvorbě pigmentových skvrn, vyhledávejte ovoce i zeleninu obsahující vitamín A a beta karoten. Třeba sezónní dýňovo-mrkvová polévka a batáty jsou skvělou volbou. V hydrataci nepolevujte ani s příchodem podzimu, dva litry vody denně jsou základ, ať je léto nebo zima.

 

Prevence
Ani tady vás neušetříme opakování - v létě se chraňte před paprsky bez kompromisů. Pokud se nebudete chránit dostatečně, pravděpodobnost, že kůže ztmavne nerovnoměrně, se prudce zvýší. Velký podíl na tvorbě pigmentových skvrn má ale genetika, proto i své děti učte včas vhodné péči o pokožku.

 

 

Péče
Vašim dobrým přítelem bude jemný peeling a hydratační krém. Přípravky s obsahem citronu pokožku přirozeně vybělují, proto jsou vhodným pomocníkem proti pigmentovým skvrnám. Pozor na návody na domácí bělicí pasty, při neopatrném používání své pleti můžete spíš uškodit. Pokud upřednostňujete péči bez zbytečné chemie, sáhněte po enzymatickém peelingovém krému s ovocnými enzymy.

 

Péče o pleť
(Foto: Archiv firem)
 


* Čisticí pěnivý gel s jemným exfoliačním účinkem NeoStrata Ultra Brightening Cleanser (890 Kč, k dostání na neostrata.cz). Pro eliminaci pigmentových skvrn a sjednocení tónu pleti s výtažkem ze sedmi alpských rostlin.


* White Concept Anti-Pigment sérum, For Life & Madaga (580 Kč, forlifemadaga.com). Obsahuje vyšší množství čtyř účinných unikátních aktivních látek jako Tego Cosmo, derivát naší přirozené aminokyseliny podporující potlačení žlutého tónu pokožky, derivát vitamínu C s antioxidačním účinkem, vitamín B, zklidňující pokožku a výtažek z aloe vera, který sjednocuje tón pleti. Koncentrovaný přípravek navíc nepůsobí jen povrchově, ale potlačuje nadměrnou tvorbu melaninu přímo v pigmentových buňkách.


Na trhu existuje mnoho krémů, které mohou pomoci s řešením již vzniklých pigmentových skvrn. Jejich důležitou složkou je micro-retinol, který má vliv na produkci kožního pigmentu, B-Resorcinol, působící proti nadměrné tvorbě kožního barviva melaninu, a vitamín C, který skvrny zesvětluje. „Ve složení těchto produktů objevíte ale i výtažky z japonského zeleného čaje, mořských řas nebo kyselinu glykolovou,“ vyjmenovává MUDr. Katarína Třísková z MEedicom Clinic.

 

Péče o pleť
(Foto: Archiv firem)
 


* Krém Lumablanc od Pevonia Botanica (1578 Kč, dostupný na pevoniaeshop.cz). Díky technologii, která zesvětlující aktivní látky dopraví přímo k buňkám odpovědným za tvorbu kožního barviva, je velmi účinnou zbraní proti pigmentovým skvrnám.
 

* Depigentační denní krém Eucerin Even Brighter (745 Kč). Redukuje pigmentové skvrny a nerovnoměrné zabarvení pleti způsobené poruchami pigmentace. Obsahuje kyselinu glycyrrhetinovou, která stimuluje vlastní reparační procesy pleti. SPF 30 a UVA ochrana účinně zabraňují dalšímu poškození v důsledku UV záření.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Do rána krásnější aneb Tajemství noční péče o pleť
4 vážné problémy pleti, na které jen krém nestačí
50 rad, jak využít obyčejný ocet v kuchyni, koupelně i před zrcadlem


Pokud nepomohou krémy, je třeba vyhledat péči kosmetického salonu. „Na pigmentové skvrny v povrchových vrstvách kůže vyzkoušejte nejlépe chemický peeling, který vaši pleť barevně sjednotí, zjemní a celkově projasní. K odstranění středních až hlubších pigmentací je už ovšem vhodnější ošetření intenzivním pulzním světlem (= IPL), které nepravidelné shluky pigmentace roztřelí, a tak se pigment přibližně do týdne jakoby sám odloupne. Do třetice můžete tzv. melasma řešit i metodou Biored peel, která představuje chytrou a efektivní kombinaci právě obou výše zmíněných metod – chemického peelingu a IPL," zní rada MUDr. Třískové. Na tyto zásahy je nejvhodnější čas ale až na podzim, kdy již není pleť vystavena ostrému slunci.

 

Tmavé skvrny se mohou objevit nejen na obličeji, ale i na jemné kůži rukou. Nemusí jít ale pouze o skvrny sluneční, ale i stařecké pihy. „Zatímco ty sluneční zaviní především naše nedostatečná ochrana před UV zářením, stařecké skvrny zaviní obvykle genetika nebo hormonální změny, například v době menopauzy. Stařecké skvrny se řeší podobnými metodami jako pigmentové, odstranit je lze taképomocí laseru Quanta-plus,“ doplňuje korektivní dermatoložka MUDr. Iva Obstová.

 

Péče o pleť
(Foto: Archiv firem)

 

* Jemný krém na ruce Sensai Cellular Performance zabraňující stárnutí (1250 Kč). Krém zanechává ruce hedvábně jemné a chrání pokožku před UVB zářením.

 

* NeoStrata Pigment Controller (1290 Kč). Lehké lotion pro kontolu pigmentace s retinolem, vitaminy C, E a s výtažky z aplských rostlin.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře