Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Věřili byste, že není vůbec těžké zmírnit proces stárnutí nebo dokonce omládnout? Vytáhněte do boje proti volným radikálům a výsledek se brzy dostaví.

Získejte zpět mládí. Pomohou vám antioxidanty

aktualizováno 14.08.2010, 09:45 | 14.08.2010, 00:00 | doma.cz / kor

Věřili byste, že není vůbec těžké zmírnit proces stárnutí nebo dokonce omládnout? Vytáhněte do boje proti volným radikálům a výsledek se brzy dostaví.

Stabilizovat volné radikály a omezit jejich škodlivé působení v našem těle dokážou látky zvané antioxidanty, tedy vitamin C, E, karotenoidy, zinek a selen. Představují ochranu před civilizačními nemocemi a dokonce i rakovinou.

Vitamin C působí proti stárnutí a úspěšně bojuje s volnými radikály. Zvyšuje obranyschopnost organismu, zajišťuje ochranu před srdečními chorobami, ovlivňuje mozkovou činnost – paměť, postřeh a soustředěnost, pomáhá detoxikovat organismus a odstraňuje vedlejší účinky některých léků. Jeho nedostatek u starších lidí napomáhá vzniku mnoha vnějších příznaků stáří – například ohnutá záda, "svraštělá" pokožka, tmavé skvrny na pokožce.

S éčkem zůstanete "věčně“ mladí


Vědci tvrdí, že dostatek vitaminu E vám může přidat několik let života. U lidí se stravou bohatou na vitamín E bylo zjištěno zlepšení imunitního systému, menší náchylnost k srdečním onemocněním, a také snížení poruch paměti způsobených stářím, uvádí server zijemenaplno.cz.

Lapačka na volné radikály: beta - karoten

Přírodní antioxidanty karotenoidy (například beta-karoten) se přeměňují na vitamin A a "lapají“ volné radikály, které by mohly poškodit strukturu buněk. Blokují i tvorbu škodlivého cholesterolu v krvi.

ČTĚTE TAKÉ:
Život si prodloužíte v mrazáku
Vitaminy podle abecedy. Kde je najdeme?

Béčko – vitamin pro chytrou hlavičku

Důležitou roli v boji proti stárnutí hrají vitaminy skupiny B. Například vitamin B12 snižuje náchylnost k infekcím a má příznivý vliv na správnou činnost mozku. Kyselina listová udržuje červené krvinky, chrání srdce a podporuje zdravou funkci nervů.

Ani ránu bez zinku a selenu

Zinek a selen jsou významnými antioxidanty a chrání organismus proti volným radikálům, virové a bakteriální infekci i proti škodlivému záření. Nepostradatelné jsou v boji proti civilizačním chorobám.

Kofein starců? Bílkoviny!

V našem organismu je dvacet různých bílkovinných kamenů, aminokyselin. Osm z nich jsou esenciální aminokyseliny, které musíme denně přijímat ve stravě, organismus si je nedokáže vytvořit. Lidé s nedostatečným množstvím přijímaných bílkovin stárnou rychleji, vypadají unaveně a starší, než ve skutečnosti jsou. Ovšem přehnaný příjem masa a zvláště uzenin je nežádoucí.

Koenzym Q10: zázrak nebo reklamní trik?

Lidem starším 50 let doporučují odborníci užívat jako doplněk stravy koenzym Q10. Tato látka snižuje účinky stárnutí a omezuje degenerativní změny organismu související s věkem. Také zvyšuje životaschopnost, vitalitu a výkonnost, působí preventivně i léčivě při onemocněních srdce a urychluje hojení po chirurgických výkonech.

Zabraňte předčasnému stárnutí

Abyste předešli předčasnému stárnutí, dodržujte zásady zdravé výživy s množstvím syrové zeleniny a ovoce. Pokud si chcete co nejdéle udržet mladý vzhled, užívejte ve stravě co nejméně živočišných tuků. I když se chuť na jídlo s věkem často snižuje, požadavky stárnoucího organismu na vitamíny, minerály a další životně důležité látky ve skutečnosti stoupají.

Máte-li nadváhu, hubněte! Štíhlí lidé totiž stárnou mnohem pomaleji a méně podléhají chorobám.

Nekuřte! Přestaňte kouřit, tento zlozvyk zhoršuje stav kostí, plic a negativně se odráží na stavu celého organismu.

Nezapomínejte na pohyb! Přiměřené fyzická námaha a pobyt na čerstvém vzduchu vás udrží v lepší kondici a vitalitě, zároveň budete odolnější proti nemocem.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

stáří 09:56 15.08.2010
Načerpejte dalších 15 tipů jak stárnout pomaleji na www.plnostihla.cz
Darina 12:32 14.08.2010
Chcete omladnout? Nakupujte vitaminy a doplnky stravy za skvelou cenu na http://eshop.farmax.cz/. Muzete si zde nechat poradit odbornikem a do konce srpna probiha tipovaci soutez o luxusni rodinnou dovolenou na Kypr!