Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak nevěře předejít nejen u partnera, ale hlavně u sebe sama?

3 zásadní otázky, které váš vztah zachrání před nevěrou

Šťasný pár
zdroj: Getty Images Šťasný pár
aktualizováno 22.01.2019, 16:26 | 22.01.2019, 16:26 | doma.cz

Jak nevěře předejít nejen u partnera, ale hlavně u sebe sama?

Co vlastně lidé potřebují k tomu, aby nebyli nevěrní? Aby nebyli ve vztahu nešťastní a neubližovali druhým? Osobní kouč a spisovatel Petr Casanova, autor bestselleru Protože, nalézá odpovědi opět v otázkách. „Odpovězme si na ty důležité a zpevněme tak svůj vztah. Nikdo další ho potom nezlomí,“ radí odborník. Jaké otázky to ale jsou?

 

Co ti dnes udělalo dobře? A co se ti nepovedlo?


„Kouzlem této otázky je sdílení. Sdílená radost je dvojnásobná radost, sdílená starost poloviční starost. Před sdílením ale musí být sdělení – ze všeho negativního se s naslouchajícím partnerem můžeme snadno vypovídat,“ osvětluje první ze zásad spokojeného vztahu Petr Casanova. Všichni to známe – jakmile o problémech začneme mluvit, cítíme, jak se z nás odplavuje všechno negativní. „Na co nestačí jedinec, to pár může zvládnout, přitom není třeba řešit problémy druhého – jen ho podpořit, když je řeší sám. O to hrdější bude!“ podotýká Petr.
 

Láska
(Foto: Getty Images)

 

Co pro tebe můžu udělat, aby ses cítil ještě milovanější?


Pravděpodobně sami víte, že s touto otázkou si jdete naproti nepříjemným slovům. „Já této otázce říkám zvonová – jako gumový zvon na odpad, i ona způsobí, že se z výpustě vyvalí smrad,“ říká Petr. Partner nás může zahrnout výčitkami, v čem všem jsme na něj v poslední době zapomněli a za jaký problém můžeme. Na nás je, abychom se udrželi a v klidu vše vyslechli. „Všechno negativní, co slyšíte, pramení z bolesti, kterou váš protějšek prožívá. Tím více ale dává najevo, jak mu na vašem vztahu záleží.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

První krize po 7 letech? Omyl! Nevěra se do vztahu vkrade mnohem dřív
10 nejčastějších mýtů o nevěře. Pozor, jsou to nesmysly!
5 signálů, které odhalí, že je vám partner nevěrný


Čeho se v našem vztahu obáváš?


Ano, položit tuto otázku vyžaduje dávku odvahy. „Strachy fungují jako semínka, ze kterých rostou domněnky, a ty jsou pro nás oproti fantasknímu strachu v podstatě totéž, co realita. Náš život totiž není to, co vidíme, ale to, co si myslíme, že vidíme,“ vysvětluje Petr Casanova, proč se na tyto otázky vyplácí klást. Jedině tak totiž dokážeme potenciální problém odstranit, stejně jako lékař, který trpělivě problémy léčí.


Nevěra vzniká tam, kde chybí společná práce na vztahu. Proto se vzájemně ptejme, zajímejme se o sebe, komunikujme. Zabraňujme domněnkám a dávejme si najevo, že nám na druhém záleží.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře