Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Aneb proč máme problémy ve vztazích...

9 stupňů k lásce: Zjistěte, který právě zažíváte vy!

vztah
zdroj: Getty Images vztah
aktualizováno 09.08.2019, 00:00 | 09.08.2019, 00:00 | / Doma.cz/Michal Martoch, silnestranky.cz

Aneb proč máme problémy ve vztazích...

Jedná se o hluboké původní staroslovanské myšlenky, které dokážou vysvětlit současné problémy ve vztazích v naší (resp. západní) společnosti. Když se podíváme na rozvodovost, pohybuje se někde na hranici 50 %. Je doslova tragická. Z těch, kteří nakonec zůstanou spolu, žije více než 50 % v nenaplněném vztahu.

 

Navíc samotnému svazku předchází celá řada rozchodů s jinými partnery. Když bych si tipl, je to něco mezi dvěma až deseti partnery. K tomu se dnes mnoho lidí ‚pro jistotu‘ ani nechce vázat a raději se přikloní k ‚hnutí‘ tzv. singles. 

Možným řešením, jak tomu čelit, je pochopit těchto 9 stupňů k Lásce, uvědomit si, kde se obvykle nacházím, a začít s tím něco dělat.

  

Těchto 9 stupňů lze rozdělit na 2 základní úrovně:

 První úroveň (1.–4. stupeň) obsahuje právě to, co naše (západní) společnost zaměňuje za lásku. Konzum (nejlépe toho druhého), obrazy střídání partnerů dnešních ‚symbolů‘ úspěchu (herci, sportovci, zpěváci, politici apod.) a přemíra romantických filmů nám ukazují nádhernou zamilovanost plnou něžnosti, romantiky a také sexu, která ale skončí ještě dříve, než začala. 
Na druhou úroveň (5.–9. stupeň) se dostanou, ke škodě nás všech, doslova jen ti nejodvážnější a nejotrlejší. Jen ti, kteří pochopí, že stejně jako stabilní a úspěšnou firmu nelze vytvořit za rok, tak ani vztahy (partnerské i jiné), není možné instantně zamíchat, protřepat a servírovat. Chce to oboustranné pochopení, schopnost vnímat potřeby toho druhého, umět hledat kompromisy, a především snahu neustále vztah zlepšovat, hezky krůček po krůčku. V této oblasti mají výhodu především ty kultury, kde se berou tzv. z rozumu.

 

vztah
(Foto: Getty Images)

 

Ti v podstatě ihned začínají na 5. stupni a vydrží tam celý život. Nebo, pokud mají odvahu jít více do sebe, se mohou posunout až k Lásce s velkým L.

Jen bych rád podotkl, že každý z vyšších stupňů je nutné neustále rozvíjet a ‚hlídat‘, že jsme se mu nevzdálili. Je to nikdy nekončící cesta. Stejně tak se nedá stupně jen tak přeskakovat. Pro dosažení vyššího stupně je nutné naplňovat ten nižší.


ČTĚTE TAKÉ:

Češky se stydí za svá těla!

Baculky a sex: jak si to užívají?

Zpověď účastnice kurzu: Jak jsem se učila masturbovat

 
9 stupňů k Lásce
1. Hlad – náš (západní) pojem lásky – zamilovanosti. Je to ten pocit silné touhy – chtíče po druhém –, snahou ‚uspokojovat se druhým‘, který končí vášnivými polibky a milováním. Trvá od několika hodin po několik měsíců. Čím více času s druhým trávíme, tím rychleji přechází do fáze Nasycení. 

2. Nasycení – zamilovanost opadá a přichází střízlivění. Oba si začínají uvědomovat dosud neviděné nedostatky.

 3. Přesycení – minimálně jeden z páru řeší, co dále. Vždyť ten druhý/druhá je úplně jiný/á, než byl/a na začátku. Má své slabé stránky, které se nám nelíbí. Přemýšlíme – je/není to ten pravý/á? Řada vztahů v této fázi ustrne. Jednoduše mají strach, že si už nikoho nenajdou, že jsou moc staří, že přece ty ‚peníze‘ toho druhého nemohou opustit apod. Tato fáze může trvat až několik let. 

4. Odvrácení – přichází krize, která většinou končí rozchodem/rozvodem. Jen málokterý pár je ochoten rozchodu využít k přemýšlení, co mohli oba udělat jinak a jak mohli posunout vztah na vyšší úroveň.  

svádění
(Foto: Getty Images)

 

5. Smíření a trpělivost – teprve zde začíná skutečný život. Přichází uvědomění, že s tím druhým chcete najít cestu, jak spolu žít, a že nemá smysl to zkoušet v dalším vztahu znovu a znovu, když výsledek bude podobný. Oba se naučí tolerovat chyby druhého natolik, aby nevedly k rozchodu (což neznamená, že jsou ve vztahu skutečně šťastní). Ať už je to z vnitřního uvědomění, z povahy nutnosti, nebo životních okolností. Zde bohužel končí většina vztahů, které se nakonec nerozpadly. 

6. Osud – oba vědí a cítí, že jsou si ‚souzeni‘ a že se mohou jeden od druhého mnohému naučit. Pro dosažení tohoto stupně je podmínkou zpřetrhat všechna ‚zadní vrátka‘ – musí se jít do toho naplno a opravdově. Vzájemně se snaží jeden druhého učinit šťastným. Mají společné životní cíle i hodnoty. Nežijí pouze pro sebe, ale také pro blízké a celou společnost. 

7. Úcta – postupným úsilím se oba společně sladili natolik, že se mají navzájem ve velké úctě, a to za všech okolností a ve všech situacích. Nikdy ani jeden nedává tomu druhému najevo svou dominanci nebo nadřazenost. Vzájemně jsou si rovni. 

8. Nejlepší přátelství – jeden pro druhého jsou nejlepšími přáteli a nemají před sebou žádná tajemství. Oba jsou si vědomi, že opravdový přítel nikdy neopustí toho druhého. Ať přijdou jakékoli životní situace, chovají se podle toho. 

9. Láska – skutečné splynutí duší a Láska. Oba jsou plnohodnotné duchovní poloviny celku, jako Jin a Jang.
 

Z vlastní zkušenosti z našeho třináctiletého vztahu/sedmiletého manželství vidím, že jsme si s Monikou vyšlapali cestičku pěkně od začátku. V prvních letech našeho vztahu jsme si prošli několika většími či menšími krizemi. Každá z nich nás ale posunula zase o kus dále na naší společné cestě za opravdovou Láskou.

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře