Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Již několik let jsou na trhu léky na lékařský předpis, které dokáží výrazně zlepšit. Vrátili tak do hry může, kteří už ani nedoufali. Lidstvo však už tisíciletí hledá v přírodě účinné látky, které by podporovaly sexuální prožitek či funkci. Opravd...

Afrodiziaka pro VÁŠNIVÝ SEX? Které byliny opravdu pomůžou?

jahoda
zdroj: Thinkstockphotos jahoda
aktualizováno 16.06.2013, 11:56 | 16.06.2013, 11:48 | doma.cz/man

Již několik let jsou na trhu léky na lékařský předpis, které dokáží výrazně zlepšit. Vrátili tak do hry může, kteří už ani nedoufali. Lidstvo však už tisíciletí hledá v přírodě účinné látky, které by podporovaly sexuální prožitek či funkci. Opravdu pomůžou?

Afrodiziaka můžeme rozdělit do tří skupin: Jednak jde o látky, které sexuální touhu, jiné zlepšují potenci a třetí s vámi doslova zamávají, protože zlepší sexuální prožívání.


Když se podíváme na internet, lehce získáme dojem, že problémy související se sexuálním životem, které současná věda nedokáže řešit, jsou prakticky lehce a bezpečně zvládnutelné. On-line prodejny nabízejí širokou škálu potravinových doplňků, které zaručeně zvýší sexuální touhu, zlepší sexuální prožitek, zlepší erekci a dokonce prodlouží penis, to vše za vysokou finanční částku. Je to ale skutečně pravda? Co obsahují tyto produkty? Jak je ověřena jejich účinnost?

 

 

Ginko nebo ženšen?
Jako důkaz, najdete na příslušném serveru či v reklamním letáku povídání o bezpečnosti užívání, obvykle se odkazující na přírodní původ všech složek produktu. Fakt, že je něco přírodní v mnoha lidech vyvolává iluzi naprosté bezpečnosti a jakési přirozené účinnosti.

 

Ve složení většiny preparátů se objevuje směs rostlinných extraktů. Nejčastěji zastoupenými jsou výtažky z catuaby, ginko biloba, epimedia, cuscuty, ženšenu, eleutherococcu, serenoy, macy. U všech preparátů je barvitě popisován příznivý účinek na různé neduhy, včetně sexuálních poruch. A obvykle je doporučováno dlouhodobé užívání.

 

Prodávané preparáty se často odkazují na zkušenosti odborníků a na klinické studie. Zkušenosti odborníků vyznívají jako story s dobrým koncem a mají jednoznačný cíl: motivovat ke koupi. Zajímavé je podívat se blíž klinickému testování těchto preparátů. Veřejně prezentované výsledky studií jsou často umně přeformulované do laického jazyka.

 

ČTĚTE TAKÉ:
SEX na pracovišti? Má ho čtvrtina lidí. POZOR na kariéru!

 

SEXUÁLNÍ SNY! Toužíte po trojce či být otrokyní? Víme proč!
 

SEXUÁLNÍ POLOHY: Která je nejlepší a přinese nejvíc rozkoše?

 

Zjednodušené a ne vždy přesné. K přesným citacím se laik prakticky nedostane. Pokud se o to pokusíme, tak zjistíme, že naprostá většina citovaných studií nenaplňuje přísná kritéria klinických testů, které musí předcházet registraci léku.

 

 

Zabralo? Víme proč!
Proč tablety volně prodávané v lékárně opravdu zlepšují sex? Existuje několik vysvětlení. Mohou ovlivňovat srdce a cévy tak, že povzbudí i erekci. Také mohou zlepšit fungování nervové soustavy , tak, že člověk se necítí unavený, což může ovlivnit chuť na sex a také zlepšit náladu.

 

Dalším možným faktorem ovlivňujícím účinnost potravinových doplňků je takzvaný placebo efekt. Jednoduše řečeno jde o pozitivní účinek na zdravotní stav, látky která je prokazatelně neúčinná. Popisovaný efekt je znám už staletí. O jeho mechanismu se vedou erudované diskuse. Účinek se připisuje očekávání pacienta. Z toho plyne nutnost podávat neúčinnou látku ve formě léčiva, právě abychom vzbudili očekávání účinku.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Brutální pomsta v katolické škole! Bývalá studentka se uspokojovala krucifixem na hřišti

Sexy Dara Rolins: Ukázala bradavky, mrkněte se!

Nadržená Rihanna „rajtovala“ na fanouškovi. Ten byl jako v nebi, podívejte se na video!

 

Placebo nebo pomoc?
Placebo efekt se přirozeně nevyskytuje u látek, které jsou podávané jako neúčinné. Placebo má nezastupitelnou roli právě v testování nových léčiv. V klinických studiích se srovnává účinek testované látky s látkou neúčinnou. Přitom ani pacient, ani lékař, který látku podává, neví, kterou látku užívá nebo ordinuje. Tyto se považují za jednoznačný důkaz účinnosti testované látky.

 

Znamená to, že potravinové doplňky jsou neúčinné? To si tvrdit nedovolím. Je však dobré vědět, že jejich účinek není dostatečně klinicky ověřen. Tudíž jednoznačné tvrzení o jejich účinnosti není podloženo vědeckými důkazy.

 

Převzato a redakčně upraveno z webu www.sexualne.cz, autor: Mudr. Martin Hollý

 
32 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Radka 16:08 04.09.2017
Máte někdo osobní zkušenosti s catuabou? Většinou se o ní píše, že u můžu dost funguje, a to bych právě potřebovala. Nedá se už moc koupit, například v Polsku je volný prodej zakázaný. Zkoušel někdo z tohoto obchodu? http://hlavnezdrave.cz/obchod/catuaba-nejsilnejsi-...
carlos 14:06 21.06.2013
To ja taky ne,protože nešukám
Adam 13:33 18.06.2013
Tolik chyb v článku jsem už dlouho neviděl. Zasloužil by si aspoň jedno přečtení autorem!
aiv 13:12 18.06.2013
jsem ráda, že žádné afrodiziaka nepotřebuji ani já ani partner.