Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Odborníci sami na sobě testovali takzvané elektrochirurgické zákroky. Zjistili, že mohou mít nepříjemné nežádoucí účinky.

Elektrické šoky do penisu? Vědci radí opatrnost

aktualizováno 03.08.2010, 00:17 | 03.08.2010, 00:00 | doma.cz / kap

Odborníci sami na sobě testovali takzvané elektrochirurgické zákroky. Zjistili, že mohou mít nepříjemné nežádoucí účinky.

Elektrochirurgie je metoda, která není tak výjimečná, jak by se možhlo zdát. Experimentuje se s ní už do roku 1914 a dnes se používá k různým zákrokům, protože při jejím použití rány méně krvácejí a bývají méně bolestivé než "tradiční" operace používající skalpel.

 

Princip této metody je jednoduchý, vysvětluje server news.com.au. Jehla, která se při elektrochirurgickém zákroku vpíchne do těla, se nabije proudem, který jehlu a okolní tkáň silně zahřeje. Voda v tkáni pak začne vřít a vzniklá "pára" tkáň jednoduše odřízne, aniž by došlo ke krvácení. Podobným způsobem se také někdy "sráží" krev v malých cévách, díky čemuž pacient při operaci téměř nekrvácí.

 

Vědci testovali na sobě

 

Při operacích penisu (například obřízce nebo nápravě hypospadie), kdy pacientům hodně záleží na co nejmenším krvácení i jizvení, si muži volí elektrochirurgii poměrně často. Taiwanští vědci se proto rozhodli zjistit, zda jim tyto zákroky nemohou ublížit. A protože se pro podobné zkoumání jen těžkou shánějí dobrovolníci, testovali proceduru na sobě.

 

Při výzkumu si vědci připevnili na každý konec penisu jednu elektrodu a podle tvaru a velikosti vypočetli impedanci. Potom bez umrtvení do svých citlivých partií pustili proud.

 

Riziko opravdu hrozí, potvrdili vědci

 

Chtěli především zjistit, zda elektřina nemůže poškodit cévy a nervy, které jsou nutné pro dosažení erekce. Příklady z praxe naznačovaly, že může dojít k trombózdě, několikadenní paralýze či několikatýdenní sexuální dysfunkci. Tyto problémy vědci potvrdili, a přidali ještě další.

 

"Rádi bychom kolegům připomněli, že bychom měli být opatrní, když používáme elektrochirurgii na pacientově penisu. Potenciální a subklinické poranění erektilní tkáně při techto zákrocích by se nemělo podceňovat," uvádí vesoucí tými dr. Vincent Tsai.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Obřízka ochrání penis před zraněním a virem HIV

Díky spreji šestkrát delší sex

 

Podle něj by chirurgové při zásazích na penisu měli používat menší proud po výrazně menší dobu, nebo přejít na modernější laserovou léčbu.

 

Dr. Tsai nakonec ještě ujistil, že během studie k žádnému poškození nedošlo.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře