Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nadsamec Jirka, jak sám sebe účastník středeční Výměny manželek nazývá, řídí život celé své rodině. Když náhradní manželka Jarmila zavede debatu na finance, nestačí se divit. Submisivní Martina Jirkovi odevzdává celou svou výplatu a pokud si chce ...

Finance ve vztahu: Plusy a mínusy jednotlivých modelů hospodaření s penězi

Peníze ve vztahu
zdroj: Getty Images Peníze ve vztahu
aktualizováno 17.10.2018, 12:43 | 17.10.2018, 12:43 | Tereza Majzlíková

Nadsamec Jirka, jak sám sebe účastník středeční Výměny manželek nazývá, řídí život celé své rodině. Když náhradní manželka Jarmila zavede debatu na finance, nestačí se divit. Submisivní Martina Jirkovi odevzdává celou svou výplatu a pokud si chce něco koupit, musí se první zeptat na manželovo svolení. Umíte si něco takového představit? Jaké jsou další modely ospodaření s penězi ve vztahu, které se nejčastěji vyskytují v českých domácnostech?

Víte, jak ve vztahu vyřešit finance? Jaké jsou možnosti a která je pro vás ta pravá?

 

Kasu drží jeden z partnerů

 

Případ Jirky z Výměny manželek. Znevýhodněný je především ten, který k účtu nemá přístup a ztrácí tak finanční svobodu. Většině párům přijde tento model nepředstavitelný a zastaralý, ale v některých případech může fungovat. Jedná se především o situace, kdy jeden z partnerů neudrží korunu, má dluhy, problémy s alkoholem nebo ho lákají herní automaty.

 

Výměna manželek-psychický teror - 3
(Foto: TV Nova)

 

Společný účet

 

Výhodou tohoto modelu je, že díky němu mají oba partneři nejlepší přehled o stavu rodinných financí a snáze se tak plánují větší výdaje. Takový model je vhodný také v případě, když je žena těhotná a nemá tak možnost pracovat na své finanční stránce. Přístup ke společnému účtu ženě dodá pocit větší svobody. Nevýhodou je, že některé ženy se pak bojí pořídit si šaty nebo jinou typicky ženskou radost, pro kterou partner nemá pochopení. Stejný problém můžou mít i muži s penězmi, které by rádi utratili třeba za pivo nebo počítačové hry. Oba partneři jsou také podle pohybů na účtu dobře vystopovatelní, což občas může být příčinou hádek. Tento model by také nedělal dobrotu v domácnostech, ve kterých je jeden typický šetřílek a druhý rád rozhazuje.

 

 

Oddělené účty

 

Většina párů u nás, které ještě nemají děti, mají oddělené účty. Každý je zodpovědný za své vlastní finance a nemusí se tomu druhému nijak zpovídat. Hádky a tahanice vznikají tehdy, když nemají přesně stanovené, kdo co platí. Často se pak stává, že žena utrácí vice za nákup, bytové dekorace nebo například drogérii, na které si mnoho mužů jednoduše nevzpomene. Vše se dá vyřešit domluvou a spravedlivým rozpočítáním výdajů. Nepříjemné je, že si pak občas připadáte jako dva účetní. Pokud jeden z vás vydělává výrazně větší peníze, musí respektovat styl života, na který je schopný dosáhnout i ten druhý.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Umíte hospodařit s penězi?

4 způsoby, jak se nehádat kvůli penězům

Trápí vás dluhy, nevyjdete s penězi? Víme, jak z toho!
 

 

Speciální účet na společné výdaje

 

V takovém případě si každý z partnerů nechá nějaké peníze na osobní útratu a zbytek vloží na společný účet, ze kterého se platí jídlo, nájem, opravy nebo třeba nábytek. Občas je množství, které každý vloží na společný účet přizpůsobené výši platu, což se děje především ve vztazích, kde jeden vydělává výrazně víc. Velkou výhodou je, že jelikož se všechny výdaje platí ze společných peněz, odpadají nepříjemné situace, kdy jeden má pocit, že do vztahu investuje vice a cítí se být využívaný.

 

Anketa
Jak s partnerem hospodaříte s penězi?
 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře