Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Neshody jsou v partnerském vztahu zcela normální a běžné. Každý jsme jiný a každý má na určitou věc odlišný názor. Přesto jsou hádky něco, čemu se většina z nás záměrně vyhýbá a bere jako základní stavební kámen rozchodů či rozvodů.

Hádka s partnerem? Proč to může mít dobrý dopad na váš vztah!

rozdílní partneři
zdroj: Getty Images rozdílní partneři
aktualizováno 04.09.2019, 00:00 | 04.09.2019, 00:00 | Karolína Šimečková

Neshody jsou v partnerském vztahu zcela normální a běžné. Každý jsme jiný a každý má na určitou věc odlišný názor. Přesto jsou hádky něco, čemu se většina z nás záměrně vyhýbá a bere jako základní stavební kámen rozchodů či rozvodů.

V tomto případě je opak rozhodně pravdou. Partnerské hádky jsou ve skutečnosti klíčem k fungujícímu, zdravému vztahu, který má daleko větší pravděpodobnost vydržet léta. Proč tomu tak je?


Výměna názorů váš vzájemně vyčistí


Můžou to být vlasy v umyvadle, neumyté nádobí, nebo zvednuté prkýnko. Určitě i vás napadá minimálně jedna situace způsobená vaším partnerem, jež vás dokáže rozpálit doběla. Jakoby to ale záměrně dělal stále dokola i přesto, kolikrát jste mu opakovala, že se vám to nelíbí. Jednoho dne to jednoduše nezvládnete a vybuchnete, jako Vesuv, přičemž váš partner se v tu chvíli stane Pompejemi. Z ničeho nic si vzpomenete na každou maličkost, která vás v posledních několika týdnech dokázala naštvat a s gustem ji svému partnerovi vyčtete.


Ač se to může zdát, jako nejhorší scénář daného odpoledne, nemusí to tak nutně být. Jak jsme psali na začátku, je absolutně přirozené, že máte s partnerem na věci odlišné názory. A nejhorší, co v daných situacích můžete dělat je v sobě tyto negativní emoce hromadit a čekat, že samy vymizí, to se totiž nikdy nestane. Tichá domácnost pomalu, ale jistě vyeskaluje v hádku, která může vážně ohrozit váš vztah.

 

 

Nepřehlížejte maličkosti


A to za žádných okolností. Pokud se vám něco nelíbí, řekněte to svému partnerovi hned v den, kdy na to přijdete. Jsou to právě ony maličkosti, které v sobě často dusíme a necháváme, přestože nezáměrně, toxicky napadat nejenom naše vztahy, ale i naše těla. Už Sigmund Freud přišel na to, že mnoho somatických problémů, které nás trápí, souvisí i s naším psychosomatických stavem. A jeho metoda? Vymetání komína, neboli mluvit, dokud to z nás všechno „nevyjde“. Předejděte tomu a začnete rovnou s těmi maličkostmi.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Ticho po bouři: Jak se chovat po ostré hádce?
Naučte se správně hádat aneb Štěkejte na sebe podle pravidel
Známe nejčastější příčiny partnerských hádek! A víme, jak z konfliktu vybruslit


Komunikace a kompromis


Samozřejmě, díky pár hádkám nedokáže ani jeden z vás přetvořit toho druhého k perfektnímu obrazu svému. Můžete ale zapracovat na vzájemné komunikaci a vytváření kompromisů. Nikdo není dokonalý a nikdo nebude chtít plnit každé přání toho druhého, jako poslušný pes. Zkuste si tedy z hádky odnést něco i vy. Pokuste se podívat na celou situaci z jiného úhlu a domluvte se na dohodě, jež bude vyhovovat vám oběma. Uvidíte, že díky tomu krásně vyčistíte ovzduší.

 

obviňování
(Foto: Getty Images)

 
Hádky nevyhledávejte


Ač souhlasíme s tím, že hádka může mít bezpochyby dobrý dopad na váš vztah a může vás někam posunout, neznamená to, že byste měli hádky vyhledávat. Pokud cítíte, že vás něco trápí, zkuste si o tom nejprve v klidu promluvit a probrat, co byste mohli zlepšit. Nebojte se začít konverzaci zlehka a teprve potom se dostat k jádru problému.


Pomohla i vám hádka s partnerem? Podělte se o svůj příběh v komentářích!

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře