Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ideální česká svatba? V zámeckém parku, maximálně 30 lidí a peníze jako svatební dar - to odhalil nejnovější průzku.

Jak vypadá ideální česká veselka? Kde, za kolik i jaký svatební dar skutečně potěší

Svatba
zdroj: Thinkstockphotos Svatba
aktualizováno 11.06.2014, 10:27 | 11.06.2014, 10:27 | / Doma.cz/trm

Ideální česká svatba? V zámeckém parku, maximálně 30 lidí a peníze jako svatební dar - to odhalil nejnovější průzku.

Počet sňatků v České republice pozvolna klesá již 20 let. V roce 2011 se u nás uskutečnilo dokonce nejméně svateb od roku 1918. Pro mnoho lidí má přesto svátost manželství nadále obrovský význam a svatba pro ně zůstává jedním z největších snů. Fakta ukazují, že nejvíce sňatků je u nás v posledních letech uzavíráno v právě započatém měsíci červnu.

 

Jak ale podle Čechů dnes taková ideální svatba vypadá? Aktuální průzkum slevového serveru Vykupto.cz ukázal, kolik času je potřeba na přípravu svatby, jaký je ideální počet hostů, optimální místo svatebního obřadu i nejčastější příčiny odkládání sňatku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Svatba po česku: Kolik stojí a na čem se nevyplatí šetřit?
Vzrušující svatební noc: Sexy hrátky pro nevěsty
Nejdražší svatba světa


Do roka a do dne? Ne, stačí 3 měsíce


Známé heslo uspořádání svatby do roka a do dne od zasnoubení se zdá být přežité. Doba mezi požádáním o roku a uzavřením sňatku se podle všeho zkracuje. Svědčí o tom i ideální délka přípravy svatby, která je podle výsledků průzkumu slevového serveru Vykupto.cz 3 až 6 měsíců. Vyjádřilo se tak téměř 40 % respondentů. Pro 17 % respondentů jsou na přípravu svatby dostačující dokonce jen 2 měsíce. Naopak minimálně rok považuje za ideální délku přípravy svatby pouhých 5 % Čechů.

 

Velkým svatbám odzvonilo


Obrovské svatby, na které se sjížděly celé rodinné klany, přátelé a známí, už podle průzkumu nejsou v kurzu. Polovina lidí považuje jako ideální počet hostů na svatbě maximálně 30 lidí. Čtvrtina lidí by pak měla na své svatbě nejraději maximálně 50 hostů. Větší množství svatebčanů by dobrovolně volilo pouze 9 % lidí. Na druhé straně v počtu maximálně 10 lidí by se chtělo brát 8 % lidí. 6 % Čechů by mělo na svatbě ideálně pouze své svědky.

 


PPŘEČTĚTE SI SKUTEČNÉ SVATEBNÍ PŘÍBĚHY:

PŘÍBĚH LÉTA: Moje krásná letní svatba... skončila katastrofou
VÁŠ PŘÍBĚH: Zrušená svatba! Umíte si to představit?!
VÁŠ PŘÍBĚH: Na svatbu přišel můj bývalý. To byl rachot!
VAŠE PŘÍBĚHY Jarní láska: Svatba v máji? Nejhloupější nápad mého života!

 

Hitem venkovní obřady


Možná i z důvodu snižujícího se počtu předpokládaných hostů preferují lidé stále více venkovní obřady. Svatby např. v zámeckých parcích či zahradách by volilo nejvíce lidí (34 %). „Každým rokem se také zvyšuje počet firem, které se na venkovní svatby a s nimi související specifické požadavky zaměřují,“ říká Václava Krátká, manažerka jednoho z největších svatebních magazínů v ČR vseprosvatby.cz. Kromě toho jsou stále v kurzu také zámecké svatby (25 %) a svou skupinu příznivců mají i radnice a úřady (15 %). Za zmínku stojí ještě kostel, ve kterém by si chtělo říct své ano 12 % Čechů. Netradiční místa, hrady či zahrady rodinných domů preferují lidé jen velmi výjimečně.

 

Svatba
(Foto: oficiální zdroj)

 

Finance v cestě


Do jisté míry překvapivým zjištěním je fakt, že téměř polovina lidí považuje za nejčastější důvod odkládání svatby finance. „Ať už si člověk naplánuje svatbu jakkoli, vysokým výdajům se prakticky nevyhne. To je i jeden z důvodů, proč je po nabídkách souvisejících se svatbou na slevových serverech takový zájem a proč jsme letos spustili celý svatební speciál plný tipů a inspirace nejen pro budoucí novomanžele,“ říká Tomáš Bátrla, spoluzakladatel Vykupto.cz. Kromě financí vidí lidé příčinu odkládání svatby také v odmítání závazku (27 %). Pětina lidí si pak myslí, že svatba nemá již v dnešní době smysl. Toto přesvědčení je podle průzkumu třetím nejčastěji uváděným důvodem, proč lidé dnes sňatek odkládají.

 

Anketa
Má podle vás v dnešní době svatba vůbec smysl?
 

 

Nejlepší svatební dar


Že jsou peníze s dnešní podobou české svatby spojeny pevným svazkem, dokládá i přehled nejoblíbenějších svatebních darů. Ideálním svatebním darem jsou nejčastěji zmiňovány právě peníze, za které si novomanželé budou moci koupit, co uznají sami za vhodné. Na dalších místech jsou dary z tzv. svatebního seznamu a dary s upomínkovou hodnotou. Často je považována za ideální dar také svatební cesta a do jisté míry stále i klasická výbava do domácnosti.

 

Jak vypadala vaše svatba? Kolik lidí byste chtěli pozvat a jakou cenu maximálně zaplatit? Co rozhodně na správné svatbě nesmí chybět? Diskutujte s námi v komentářích pod článkem.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře