Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V dnešní době už někoho z nás nepřekvapí vztah z výhodami, který je nejvíce oblíben mezi dnešní mladou generací. Je to výhodné a nemusíte řešit žádné starosti a hezky si užijete. Jenže v cizině zavedli nový trend, a to lásku na poloviční úvazek. P...

Láska na poloviční úvazek? Co to je a jak funguje

Žena - 5
zdroj: Thinkstockphotos Žena - 5
aktualizováno 28.10.2016, 00:00 | 28.10.2016, 00:00 | Doma.cz/tvnoviny.sk

V dnešní době už někoho z nás nepřekvapí vztah z výhodami, který je nejvíce oblíben mezi dnešní mladou generací. Je to výhodné a nemusíte řešit žádné starosti a hezky si užijete. Jenže v cizině zavedli nový trend, a to lásku na poloviční úvazek. Ptáte se, co to je a jak to funguje. My vám to prozradíme.

Dva spolu chodí, sdílejí společnou domácnost, později přijde svatba a děti. To je u nás zažitý model, jehož se drží většina lidí. V dnešní době jsou však vztahy křehké a rychle se lámou. Lidé na to nemají čas a nepracují na nich tak, jak by měli. Při prvním větším problému obvykle přijde rozchod. To vztahy na poloviční úvazek neznají.

 

Nenáročný na údržbu

 

Vztah na poloviční úvazek je vlastně vztah, ve kterém si ceníte svůj čas a nezávislost. Nejste oficiální partneři, ale když máte chuť a touhu po společnosti, ten druhý je tady na to. Helen Croydon, spisovatelka a novinářka, která stojí za stránkou parttimelove.co.uk hovoří o vztahu "nenáročném na údržbu". Píše o tom i ve své poslední knize.

 

Její stránka parttimelove.co.uk je prostorem, kde se mohou seznámit lidé, kteří hledají vzájemnou blízkost, pravidelný sex, přátelství a úctu. Nechtějí však vztah 24/7, do kterého budou muset investovat veškerý volný čas, měnit své zásady, případně dělat kompromisy. Nejde tu ale ani jen o přátelství s výhodami.

 

Takové vztahy vyhledávají povětšinou lidé, kteří mají méně času, rozjetou skvělou kariéru a nechtějí se vázat. Říká se tomu i dočasný vztah, protože se lidé obvykle takto setkávají ne více než tři měsíce. Nikdo však nemluví o tom, že se "pár" nemůže zamilovat a zůstat spolu v klasickém vztahu. To, ale není cílem.
 

 

Lucie byla dočasná přítelkyně

 

S takovým vztahem se setkala i 32letá Lucie, která ho prožila na stáži v Berlíně. Během vysoké školy si domluvila pracovní stáž v Německu, kam odletěla bydlet ke kamarádce. Chtěla poznat zemi, naučit se trochu jazyk, ale i zažít něco nového. Seznámila se s Francouzem, který tam pracoval.

 

"Byla jsem do něj zblázněná od prvního dne, co jsem ho potkala. To jsem ještě netušila, že jsem od začátku byla jen dočasná přítelkyně. Když mě tak poprvé představil kamarádům, nechápala jsem. Termín part timer jsem tehdy slyšela poprvé. Pak jsem pochopila," říká Lucie.

 

Bylo jim spolu dobře, trávili společný volný čas, chodívali na výlety, měli společné krásné zážitky. Jenže Lucie nebyla naučena na něco dočasného a věřila, že jejich láska bude trvat i nadále. Když odjížděla, jasně jí dal najevo, že jim sice bylo dobře, ale skončilo to. Proto je v takovém případě třeba si stanovit pravidla na začátku.
 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Šťastně až do smrti aneb Jak si nezkazit vztah?
Stres ničí tělo a devastuje vztahy
Máte vztah v práci? Zakladní pravidla kolegiálního sexu

 

Vztahy s výhodami

 

U nás se spíše vyskytují takzvané vztahy s výhodami, kde jde zejména o uspokojení sexuální potřeby. "Není to časté, ale vyskytuje se to. Jde většinou o lidi svobodné a zaměstnané. Tito lidé jsou dost pracovně a časově vytížení. Nemají čas na vztah, sexuální a erotické potřeby si však chtějí uspokojit," říká k trendu friends with benefits psycholog Dr. Tibor Hrozáň.

 

 

"Při tomto způsobu vztahu je problém, že nedochází k možnosti naplnit si pocit blízkosti, nemohou s partnerem sdílet starosti. Je to jen jednoúčelová záležitost. Svým způsobem někdy tento způsob života vede k otevření prázdnoty v životě takto fungujících osob," vysvětluje Hrozáň. Pozor, ve vztahu na poloviční úvazek tato blízkost neabsentuje a nejde tam jen o sex.

 

Podle Dr. Hrozáňa se však v naší společnosti stále častěji objevují vztahy založené jen na uspokojení potřeb. Způsob života a hodnoty, které reálně dominují jsou podle něj stále více zaměřené na rychlé uspokojení. "Hodnoty vyplývající z víry ať tradic už nejsou takové rozhodující," dodává psycholog.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Martin 18:44 29.10.2016
Z výhodami? Ale no tak... Hned v první větě...?