Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Aby se láska neztratila cestou, vypracoval partnerský terapeut Peter Wendl otázky, vám udělají jasno v tom, kde se váš vztah nachází a co můžete udělat, abyste znovuobjevila sebe i partnera. Dobrá zpráva je: není to vůbec těžké!

Manželství v krizi? SEDM OTÁZEK zachrání vaši lásku!

manželé
zdroj: Thinkstockphotos manželé
aktualizováno 12.05.2013, 00:00 | 12.05.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Aby se láska neztratila cestou, vypracoval partnerský terapeut Peter Wendl otázky, vám udělají jasno v tom, kde se váš vztah nachází a co můžete udělat, abyste znovuobjevila sebe i partnera. Dobrá zpráva je: není to vůbec těžké!

Na začátku je to jenom pocit: dříve jsme si byli bližší… Často z něj vznikne vážný problém pro vztah. Vývoj, který můžete zastavit a zkusit se znovu zamilovali do svého partnera.

  

Každodenní život není snadný. Nároky a osobitosti, které se na začátku zdály být půvabné, vidíte ve zcela jiném světle. Děti, zaměstnání, stres vztah změní. 

 

Jak na to?
Odpovězte si nyní na tyto otázky – a pokud by se partner nechtěl přidat – odpovězte na ně i za něj (jak nejlépe dokážete). V ideálním případě zodpovězte oba otázky písemně, férově a upřímně. Pak si odpovědi porovnejte, nejlépe na procházce. Užasnete nad tím, kolik toho může sedm otázek uvést do pohybu! Důležité: mluvte spolu a zůstaňte věcní. Pak může být rozhovor vám oběma jenom ku pomoci a spojující.

 

1. Co bylo rozhodující, aby z našeho prvního setkání bylo „něco víc“ a nejenom aférka?

Tato ukázka vás přivede na stopu toho, proč se váš vztah stal silným a obstál v každodenním životě. Co jen bylo na začátku tím kouzlem? Co se vám na sobě navzájem líbilo, co jste jeden na druhém obdivoval? Co vám tak vyhovovalo? TO, že ON je trochu bláznivý – zatímco ONA vše plánuje? Že se ON dokáže na hodiny ponořit do knihy, zatímco ONA je akční?

 

Tip: Pěstujte si hezké vzpomínky a rituály, například nedělní ráno s kávou v posteli, společné vaření, nebo prohlížení obrázků z dovolené. Ihned zase uvidíte partnera jinýma očima! Nebo: kdy jste ho naposledy rozmazlovala? Dala mu spontánně nějaký dárek? Dělejte prostě věci, které jste dříve měli rádi!

 

ČTĚTE TAKÉ:
Jak si nás muži testují aneb Projdete zkouškou z lásky?

4 TYPY ŽEN, které muži určitě opustí. Jste mezi nimi?
Jak to bude v ORDINACI? Co říci dětem, když táta opouští rodinu?

 

2. Jaké velké krize jsme dodneška přestáli?

Musí existovat důvody, proč jste to během velkých krizí nevzdali a dokonce jste je dobře zvládli! Protože si partnera skutečně vážíte? Protože jste často otevírala problémy, kde vás trápily? Protože jste poté něco změnila? Protože jste poprosila o pomoc?

Tip: Jestliže jste zrovna vzteklá nebo smutná, pak nyní máte skutečné nástroje, jak lépe zvládnout nadcházející těžké chvíle.

 

 

3. Co je největším zabijákem našeho vztahu?

Pouze ten, kdo ví, co druhého zraňuje, dokáže předcházet ošklivým ústrkům. Zápasí se stárnutím, souží ho problémy v práci, cítí se ve stresu? Když nevíte, co vašeho partnera skutečně tíží, hrozí velké nebezpečí, že vzájemně tak zraníte, že se partner bude cítit opuštěný a zklamaně se odvrátí.

Tip: Vžijte se do jeho situace a ukažte mu: Jsi pro mě minimálně stejně důležitý jako naše děti, zaměstnání, koníčky. Měl by cítit, že vám může důvěřovat.

 

4. Jak děti nebo bezdětnost změnily naši lásku?

Obojí nejčastěji přispívá k tomu, že si partneři navzájem sejdou z očí. Aby se nestali 'jenom rodiči' nebo chodícím 'přáním stát se rodiči', měla byste si vědomě a pravidelně dopřát chvíle volna s dostatkem prostoru jenom pro nás dva.

 

Tip: Naplánujte si volné večery, krátké dovolené, odpočiňte si ve Wellness klubu. A postarejte se o překvapení: počínaje lístkem do kina až po masáž v posteli – to vaši lásku oživí.

 

5. Jaké je mé největší přání a má největší obava v souvislosti s naším partnerstvím?

To, co nás činí šťastnými, se s lety zásadně mění! Přesto si často myslíme, že partnera jednou provždy známe. Proto: pozorujte, co ho pohání a inspiruje, co je na něm nového a slaďte to se svými vlastními potřebami.

 

Tip: Zeptejte se na rovinu: „Jsi spokojený, jak žijeme? Co bys chtěl?“ Tato 'malá vztahová bilance' zabrání plíživému odcizení.

 

6. Jak by můj vztah měl vypadat za deset let?

Kořením vztahové polévky je rozvíjení společných perspektiv a vizí – a právě na to se bohužel ve shonu každodenního života příliš často zapomíná.

 

Tip: Sněte nahlas! A přiveďte k tomu i partnera: „Co tě napadne, když jsou děti pryč, a my máme více času na sebe a koníčky?“ Zamyslete se, co byste mohli společně podniknout.

 

7. Kterými pěti silami se vyznačuje náš vztah?

Často vidíme jenom negativní stránky: On/ona je nespolehlivý/á, myslí jenom na práci, chce být jenom doma… Ale možná jste zapomněla, kolik svobody vám partner dává, nebo jak moc jste si byli navzájem k dispozici, když se objevily problémy

Tip: Soustřeďte se na – v každodenním životě tak často opomíjené – síly vztahu a partnera. Přináší to mnohem více, než vás spontánně napadne! Je to jako čerstvý vzduch pro vaši duši.
 

Jarní tombola

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Dita 09:28 13.05.2013
www.promilenky.cz