Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Milostný vztah na pracovišti může znamenat pěkný průšvih.

Milostný vztah v práci. Riziko i vášeň

Flirt v práci
zdroj: Thinkstockphotos Flirt v práci
aktualizováno 26.08.2014, 10:43 | 26.08.2014, 16:43 | TN.cz / kor

Milostný vztah na pracovišti může znamenat pěkný průšvih.

Lásku na pracovišti alespoň jednou prý prožilo 58 procent žen a 72 procent mužů dokonce sex s kolegyněmi vyhledává. Není to žádný div. Na pracovišti v moderní době tráví většina lidí skoro polovinu dne, díky přesčasům se šance na seznámení mimo kancelář zmenšuje a kolegové jsou si jaksi blíž. 

 

O lásce v kanceláři prý hodně žen sní. Možná hraje ve vztazích na pracovišti velkou roli tajemství a chuť zakázaného ovoce, vždyť zaměstnavatelé tyto vztahy nepodporují a v některých firmách dokonce zakazují. Tolerují je například v Německu, Holandsku a severských zemích, protože tamní zaměstnavatelé věří, že utužují mezilidské vztahy a usnadňují komunikaci. V jiných zemích je různě omezují (například v USA) a například v Japonsku jsou sexuální vztahy na pracovišti zakázány pracovní smlouvou. 

 

Pravidla pro vztah na pracovišti
Skrývat vztah tak dlouho, jak jen to bude možné
O vztahu kolegy informujte až v okamžiku, kdy se nejedná o pouhý flirt
Držte se se svým partnerem určitých pravidel – jak spolu komunikovat, jak se k sobě v práci chovat
Nedávejte svým kolegům důvod k pomluvám
Nezačínejte si vztah s kolegou či kolegyní, kteří pracují ve stejném oddělení
Nezačínejte si vztah se svým nadřízeným
Zdroj: dormeo.cz

  

Nově vzniklý pár se také stane ústředním tématem rozhovorů kolegů a kolegyň. Zvlášť když dvojice dává svoji zamilovanost okázale najevo a líbá se na každém rohu bude brzy terčem pomluv.

 

I když pracoviště může být ideálním prostředím pro navazování vztahů, má také svá negativa. Podle psychologa Richarda Edelmanna, autora knihy Mezilidské konflikty na pracovišti (Interpersonal Conflicts at Work), "působí zde mocenské struktury, které v běžném životě neexistují". To na jedné straně vede k opojení mocí a postavením. Na druhé straně to znamená, že odmítnout vztah s výše postaveným kolegou může mít mnohem větší odezvu, než by tomu bylo mimo pracoviště. A právě tento druh nerovného, potenciálně "vykořisťovatelského" vztahu působí největší problémy.
 

Sekretářka - 5
(Foto: oficiální zdroj)

 

Pracovní nasazení se zvýší

 

Pokud je vztah proti pravidlům ve společnosti a mohl by způsobovat problémy, jeden z dvojice by měl uvažovat o změně místa nebo aspoň pracovní skupiny. Záleží na kolektivu, ve kterém se oba pohybují, zda je to kolektiv kamarádský, anebo přísně formální. Podle toho, jak se ostatní kolegové k milostnému vztahu staví, je nutné určit hranice, za které se už nesmí jít. I proto je dobré se zveřejněním vztahu počkat na okamžik, kdy je jasné, že se nejedná o pouhý flirt.

 

Vztah na pracovišti může dokonce zvýšit pracovní výkon, zejména ve chvíli, kdy je spokojený, šťastný a vyvíjí se ke spokojenosti obou zúčastněných. Je také jasné, že žena snažící se zaujmout nového kolegu, se bude snažit působit vtipně, bude chodit do práce usměvavá a ještě bude podávat dobrý pracovní výkon.

 

Jaké nástrahy čekají partnery na pracovišti
Osobní záležitosti se projevují v práci
Míchání osobního a pracovního života
Možné odhalení tajných pracovních informací mezi partnery (informace o výplatních páskách, finanční údaje…)
Prosazování partnera, obzvlášť pokud je jeden z partnerů v práci na důležité pozici
Následkem prosazování partnera můžete dojít i k jeho menšímu kritizování, což může mít za následky nespokojenost ostatních zaměstnanců
Pokud vztah skončí, může to vyvolat špatnou náladu mezi oběma partnery, a to může mít vliv na ostatní zaměstnance ve společnosti, kteří jsou svědky vyostřených vztahů
Objeví se konflikt zájmů – dilema koho nejprve povýšit, koho poslat na školení, komu poskytnout určité informace
Zdroj: dormeo.cz

 

Když dojde ke krizi

 

Pokud se vztah začíná rozpadat, neklape anebo skončí, je to těžké pro oba partnery. Pracovní výkon minimálně jedné strany většinou klesá, protože se atmosféra zcela logicky vyostřuje. K poklesu výkonnosti se pak přidá tlak ze strany kolegů a šéfů.

 

Rozchod může způsobit rozkol v pracovních týmech, protože zaměstnanci se přikloní k té či oné straně. Níže postavená strana může říkat, že byla do vztahu vmanipulována, a může dokonce tvrdit, že šlo o sexuální obtěžování nebo zastrašování.

 

Pokud by rozchod poznamenal vztahy celého týmu je dobré uvažovat o přeložení, alespoň v rámci firmy, na jiné pracovní místo.  

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

David 20:59 31.08.2014
Ivana 12:12 30.08.2014
A já myslel že státní zamšstnanci nic nedělají jenom slopou kafé a vy dřete jak koni.
Gertrůda 09:41 31.08.2014
Holky,to nás ani tak moc nezajíma koho ojeb..u o peníze,ale asi je to tak jak říkate!! Nějak musíme uživit rodiny.Hezké a pohodové dny.Gertrůda.
Ivan 18:42 30.08.2014
U nás se taky š u k á na úkor ostatních.Ošukaná má všechny odměny a vyžší základ.
Jana 18:39 30.08.2014
Gertrůda 16:38 30.08.2014

Tak tomu nějak moc nevěřím že dávají peníze ze svého u nás to funguje na úkor ostatních.
Jana 18:36 30.08.2014

Eržika 16:10 26.08.2014
Tak tomu nějak moc nevěřím že dávají peníze ze svého u nás to funguje na úkor ostatních.
Gertrůda 16:38 30.08.2014
Tak my se těšíme nejvíc na středu.Tři vedouci a my tři zaměstnankyně se sejdeme v kanclu ředitele:zatahnou se žaluzije,my se přehneme přes opěradlo sedačky vašpulíme prcky,samozřejmě bez spoďaru a vedoucí a jeho dva náměstci nám ho tam střídavě zasunují a my hadme kdo to byl,za každe správne uhodnutí musi nasolit 1000 té která uhodla.Já tuto středu 10 000 paaraadaa.
Ivana 12:12 30.08.2014
Dělám ve státní správě ,tam je to horší než v nevěstinci,přemýšlela jsem jestly nemám jít dělat rovnou prostitudku ale z finančních důvodú bych si nepolepšila.
Denisa 12:06 30.08.2014
Díky sexu na vyšších postech jsem se dopracovala až na manažerku.Sex na pracovišti raději ne, pokud z toho nekoukají výhody.
Eržika 16:10 26.08.2014
My to máme na pracovišti uplně supr.Majitel a jeho pět společníku a nas šest jejich sekretářek se mrda..e pravidelně a navzájem.Nikdo na nikoho nežárli a za týden se prostřidame všichni,prostě kolektiv jak má být.Někdy prošuk..e ceou prac.dobu. Paaraadaa!!
bvsrtgbndrtbn 16:26 27.04.2010
rn wew