Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Oběti domácího násilí si velmi často vyčítají, že měli vztah s partnerem, který se na nich dopouštěl násilí. Obviňují se, že měly rozpoznat, jak se k nim jejich partner bude chovat, mají pocit, že to měly předvídat, takového člověka zavčas „prokou...

Není váš partner tyran? Nejčastější varovné signály

Hádka
zdroj: Thinkstockphotos Hádka
aktualizováno 07.04.2017, 00:51 | 07.04.2017, 00:51 | / doma.cz/rosa-os.cz

Oběti domácího násilí si velmi často vyčítají, že měli vztah s partnerem, který se na nich dopouštěl násilí. Obviňují se, že měly rozpoznat, jak se k nim jejich partner bude chovat, mají pocit, že to měly předvídat, takového člověka zavčas „prokouknout“.

Oběti stojí mnoho sil, než se rozhodnout hovořit o své situaci s okolím. Okolí většinou v tomto ohledu pocity viny ještě prohloubí, když reaguje dotazy: „A to jsi nevěděla dřív, co je to za člověka?“, „Tos nepoznala, že je to násilník?!“ Pro mnohé je to nepředstavitelné, ale opravdu nejde vždy s jistotou rozpoznat, jak se bude člověk ve vztahu chovat.


Laická veřejnost si často představí jako pachatele domácího násilí někoho, kdo je ve svém jednání nezdrženlivý, na každý podnět okamžitě reaguje obrovskou agresí a za násilné trestné činy byl již několikrát odsouzen. Do charakteristiky takového člověka si ještě přidejte, že je inteligenčně hluboko pod průměrem, má sotva dokončené základní vzdělání, není úspěšný ve své profesi a budete se divit, že oběť někoho takového „neprokoukla“ hned. Samozřejmě i tací lidé se najdou mezi pachateli domácího násilí, ale není to zrovna typický „vzorek“.

 


"Smutnou pravdou je, že pachatelem domácího násilí může být kdokoli ve vašem okolí – i ten nejpříjemnější a nejcharizmatičtější soused, který vás vždycky slušně pozdraví a galantně vám dá přednost ve dveřích. Nedá se jednoduše odhadnout, kdo se ve vztahu bude chovat násilně, každý člověk může nepříjemně překvapit," popisuje Mgr. Petra Suchanová, sociální pracovnice Centra pro ženy Rosa.

 

PŘEČTĚTE SI SKUTEČNÉ PŘÍBĚHY:

VÁŠ PŘÍBĚH: Jedna facka odstartovala kolotoč násilí a strachu
VÁŠ PŘÍBĚH: Byla jsem husička, a tak mě mlátil
VÁŠ PŘÍBĚH: Osm let ran a kopanců. Mám hrůzné následky!


Najdou se však určité varovné signály, které nemusí být budoucí obětí dobře rozpoznány a vyhodnoceny, a to z mnoha důvodů. "Svou roli zde mohou hrát např. malé zkušenosti se vztahy či zamilovanost. Když jsme zamilovaní, chyby na partnerovi nevidíme a pokud je vidíme, velkoryse je přecházíme, nepřikládáme jim význam. Problémem také je, když žena byla svědkem domácího násilí ve své původní rodině – může získat pocit, že násilí ve vztahu je normální," popisuje odbornice.
 

Jedním z varovných signálů může být obecně negativní postoj muže k ženám. Je na místě určitá ostražitost, pokud muž zastává názor, že žena by měla svého muže poslouchat a podřizovat se mu. Čím extrémnější názory muž na ženy má, tím větší ostražitost je na místě. Muž, který ženě přisuzuje místo u plotny a povolit řetěz navrhuje pouze v případě, kdy mu má žena dojít pro pivo, se ke své ženě pravděpodobně nebude chovat s úctou a respektem. Doporučujeme také všímat si chování muže k ženám v jeho okolí, k matce, sestře, kamarádkám, kolegyním, i to jsou cenné zdroje informací.

 


Dalšími varovnými signály mohou být určité povahové rysy v osobnosti daného muže – pokud je egocentrický, prolhaný, přehnaně sebevědomý, přesvědčený o své výjimečnosti, chová se k lidem arogantně a nadřazeně, má pocit, že by se mu všichni měli přizpůsobit a má tendence kontrolovat, rozkazovat, vztah s ním bude velmi obtížný, ať již dojde k násilí, či nikoliv.
Jedním z rysů násilných partnerů je velká tendence kontrolovat. Taková kontrola může na začátku vztahu vypadat velmi nevinně, romanticky, jako láskyplné gesto. Muž např. vyžaduje, aby mu žena přesně hlásila, kdy jí končí pracovní doba a čeká na ni bez předchozí domluvy před zaměstnáním, aby ji doprovodil domů. Je téměř nemožné, rozpoznat, zda je to opravdu „jen“ starost nebo první náznak toho, že ve vztahu bude vládnout nesvoboda.
 

Každá z nás se může stát obětí domácího násilí, žádná z nás není z obliga, co se týká rizik. Tomu se jednoduše zabránit nedá. Co pro sebe však můžeme udělat je, že se budeme mít rády, budeme o sebe pečovat, pěstovat si zdravé sebevědomí a zamyslíme se nad tím, co je pro nás ve vztahu únosné a co nikoliv.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Třetina žen zažívá domácí násilí. Bití většinou vidí děti! Kde hledat pomoc?
Odstrašující snímky. Žena nafotila svůj rok s násilníkem!
TEST: Jste tak mírná, že byste se nechala fackovat jako Gábina z Ulice?


Jinými slovy, můžeme se zamyslet nad tím, jaké jsou zdravé hranice ve vztahu. Zdravé vztahy se vyznačují tím, že slovo obou partnerů má stejnou váhu, partneři se vzájemně ctí a respektují názory i emoce toho druhého. Ve zdravém vztahu není místo pro nerovnováhu mezi partnery, cítíme se v nich dobře a bezpečně.


Pokud máte pochybnosti nad kvalitou vašeho vztahu, nezavírejte před tím oči, tím si jen ublížíte. Ani se neuzavírejte před okolním světem. Naopak, mluvte o svých pocitech, svěřte se třeba kamarádce nebo někomu z rodiny, hlavně na problémy nebuďte samy. Izolace je jedním z velmi rizikových faktorů a „hraje do karet“ pouze agresorovi. V případě větších pochybností ohledně toho, co se ve vztahu děje, tu jsou i specializovaná centra připravena vám pomoci.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

e 10:57 09.04.2017
jo
Sára 20:02 08.04.2017
Je pravdou , že ne vždy je útočníkem muž. Ženy umí pěkně muže ponižovat a urážet. Na veřejnosti si hrají na zhrzené chudinky a potom si to doma na partnerovi vynahradí urážkami a ponižováním, aby si ulevily. A každý věří jen jim. Znám pár takových žen. Je to hnus. Měly by se trochu nad sebou zamyslet. Jsem žena ale tohle se partnerovi nedělá.!!! Chyba je již ve výchově z domu.
Maverick 15:52 08.04.2017
Není nikde jistotou, že vzdy je útočníkem jen muž. Já si zažil 20 let ponižování od ženy a když jsem se kdekoli ozval, tak mi nikdo nevěřil. Proto jsem zastáncem názoru, nesuďte jen jednu stranu, ale také se dobře podívejte i na stranu druhou. I chléb nemá jen kůrku, ale i střídku.