Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Manželství není zkouška nebo test, u kterého uspějeme nebo propadneme. Jde o neustálý proces vzájemného poznávání, kdy se učíme překonávat své odlišnosti i nedokonalosti, aby náš vztah získal hloubku a intimitu. Manželství není ani soutěž, kde by ...

Otestujete si své manželství: Odhalte, co ho NEJVÍC NIČÍ!

Na kánoi
zdroj: Thinkstockphotos Na kánoi
aktualizováno 18.05.2018, 00:00 | 18.05.2018, 00:00 | / Doma.cz/Národní týden manželství

Manželství není zkouška nebo test, u kterého uspějeme nebo propadneme. Jde o neustálý proces vzájemného poznávání, kdy se učíme překonávat své odlišnosti i nedokonalosti, aby náš vztah získal hloubku a intimitu. Manželství není ani soutěž, kde by jeden mohl vyhrát na úkor druhého. Nemůže nikdy fungovat na principu účetnického má dáti/dal.

Přesto má smysl se občas zastavit a podívat se, jak na tom v našem vztahu jsme. Zveme vás proto, abyste si udělali krátký test, který vám může pomoci:

 

• zjistit v jakých oblastech si rozumíte nejlépe,
 

• najít oblasti, kde se neshodnete a potřebujete v nich najít nějaký kompromis,
 

• odhalit problémy, o nichž se vám nedaří komunikovat, i když víte, že byste měli.


Níže najdete seznam oblastí, které mohou být inspirací pro hlubší rozhovor s vaším partnerem.


ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Má váš vztah budoucnost, nebo skončí krachem?
Jak velká je vaše láska? Náš TEST odhalí odpověď
TEST: Je to láska, nebo vás jen využívá?


Na škále od 1–10 (1 nejhorší, 10 nelepší) zadejte číslo, které nejlépe vystihuje vaši spokojenost v manželství v následujících oblastech:


1. Sdílené hodnoty _____
2. Závazek a vzájemná oddanost _____
3. Schopnost komunikovat _____
4. Schopnost řešit konflikty _____
5. Intimní život/Sexualita _____
6. Duchovní život/Víra _____
7. Nakládání s penězi _____
8. Ocenění/Pozornost _____
9. Životní styl_____
10. Odpočinek _____
11. Proces rozhodování _____
12. Rodičovství _____
13. Péče o domácnost a rozdělení rolí _____
14. Zaměstnání _____
15. Vyvážené využití času _____


Celkové skóre: _____

 


Protože se nejedná o test, ale spíše o mapu, kterou můžete použít k dalšímu rozhovoru, nikdo nečeká, že dosáhnete 100 %. Pokud se vaše hodnocení u jednotlivých oblastí pohybuje mezi:
 

8-10: Jste v této oblasti vašeho vztahu celkem spokojeni. Může to být proto, že jste celkově optimističtí a pohodoví nebo jste na svém manželství cíleně pracovali.


4-7: Manželstvím tak nějak proplouváte a možná jej ani moc neřešíte nebo se vyhýbáte konfliktním tématům. Je také možné, že máte naopak vysoká očekávání a jste ve svém hodnocení spíše přísní.


1-3: Jste s touto oblastí vašeho manželství docela nespokojení. Možná by stálo za to najít si s vaším partnerem čas jen ve dvou a při dobré večeři si o této oblasti popovídat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 věcí, které si MUSÍTE UJASNIT dřív, než se VDÁTE
Partnerská krize: Přijde po 3 nebo 7 letech? A jak ji přežít?
Hroutí se vám vztah? 10 nesmyslných rad: neposlouchejte je! 


Další cestou, jak zjistit, na jakou oblast vašeho manželství se potřebujete společně zaměřit, je srovnat svoje skóre s výsledky vašeho partnera. Pokud se vaše skóre u dané oblasti liší více než 3 body, možná by stálo za to se pobavit o tom, proč.

 


Pokud je celkové skóre u vás obou:


100 + Můžete na sebe být pyšní, ale neusněte na vavřínech, manželství prochází různými fázemi i zkouškami.


75-99 Váš vztah je v docela dobré kondici a dokážete se zaměřit na oblasti, kde můžete vaše manželství posunout dál. Tak jen do toho.


50-74 Asi si toho potřebujete mezi sebou probrat víc. Nebo je jeden z vás ve vztahu mnohem méně spokojený. Je-li to tak, proč a co s tím můžete udělat?


15-49 Vypadá to, že máte v manželství větší trable. Nevěšte ale hlavu, i jen fakt, že jste vyplnili náš kvíz, znamená, že jste to nevzdali a že chcete ve vašem manželství změnu. Dokud je vůle na obou stranách, je snazší udělat alespoň dílčí kroky kupředu.

 

Nebojte se vyhledat pomoc páru, kterému důvěřujete, manželského poradce nebo si najděte kurz, kde budete mít čas otevřít témata, která jsou pro vás bolestivá nebo na ně v běžném provozu není čas. Nevzdávejte to, váš vztah za to stojí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře