Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejzásadnější hormon, který ovládá povahu, energii i zdraví našich mužů, je testosteron. Když ho pochopíte, pochopíte konečně i svého muže.

Padla na něj krize středního věku? Zjistěte, jak zachránit partnera i váš vztah

Problémy v posteli
zdroj: Thinkstockphotos Problémy v posteli
aktualizováno 20.11.2018, 16:21 | 20.11.2018, 16:21 | doma.cz

Nejzásadnější hormon, který ovládá povahu, energii i zdraví našich mužů, je testosteron. Když ho pochopíte, pochopíte konečně i svého muže.

Dnešní doba je pro normálního muže dost náročná. V práci je třeba podávat abnormální výkony, doma hrát správně roli hlavy rodiny a u toho ještě vypadat k světu a v posteli být jednička. A skutečnost? V kanceláři se hromadí práce, manželka už týdny bezvýsledně žádá o opravu rozbité poličky a děti si stěžují na nedostatek pozornosti. Namísto vysněného six-packu a mohutných bicepsů se začínají objevovat pivní pupek. Sebevědomí upadá, nálada je na bodu mrazu, o chuti na postelové hrátky s milovanou ženou nemluvě.

 

Za tím vším hledejte společného jmenovatele, a tím je úbytek hormonu zvaného testosteron. Přiznat si, že se blíží stáří, není příjemné ženám, natož mužům. Donedávna vyrovnaný, charizmatický, ambiciózní a cílevědomý muž se může během krátké doby změnit v úplný opak. Hormonální změny nastávají jak u žen, tak i mužů a tzv. krize středního věku, která souvisí se stavem nazývaným andropauza, opravdu přichází s věkem.

 

Aby krize středního věku neskončila rozpadem vztahu, seznamte se s tím, jak testosteron v těle pracuje. Odhalíte včas, když začne ubývat, a poradíme vám také, jak jeho absenci v těle kompenzovat.

 

Musíte vědět, že… Mění tělo i mysl

 

Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů (mužských hormonů). Vzniká přirozenou cestou ve varlatech a buňkách nadledvinek. Správná hladina testosteronu řeší řadu problémů, kterým muž čelí denně v rodině i v práci. Muž je vyrovnaný, se zdravým sexuálním apetitem a bez problémů s erekcí. Je také více otevřený novým věcem, zážitkům a lidem. Hýří sebevědomím, dobrou náladou a přirozeným respektem. Říká se, že je zodpovědný za agresivitu a že se díky němu muži lépe orientují v prostoru. Naopak při nižší hladině testosteronu se mohou objevit problémy na těle i na duši. Nejčastější jsou obecně známé potíže s ukládáním tuku v oblasti břicha, ztrátou svalové hmoty a zvětšení prsou. Připojuje se nižší průbojnost, ztráta sebevědomí a splíny.

 


Musíte vědět, že… Po padesátce strmě klesá


Je to trochu nespravedlivé, že nejvyšší hladiny testosteronu se objevují u mladých mužů kolem 20. - 30. roku života, kdy se kariéra teprve rozjíždí a o rodině se teprve začíná uvažovat. Na konci této životní fáze ale následuje postupné snižování hladiny přibližně o 1 % ročně a kolem 50. roku už jde spíše o pád. Prudký pokles hladiny mužského pohlavního hormonu často nastane i mnohem dříve.


Musíte vědět, že… Může za mužský přechod

 

Zatímco menopauza u žen nastává naráz a k poklesu hormonální hladiny dochází v relativně krátké době, u andropauzy neboli mužského přechodu je proces postupný a trvá několik let. Začíná zhruba ve věku mezi 40 a 55 lety a její průběh se liší v závislosti na mnoha faktorech. Je spojena s nedostatkem androgenů, zejména se snížením produkce testosteronu. Muž ovšem nedostane jasný signál, že se začíná projevovat andropauza, a tak mnoho mužů ignoruje svůj zhoršený celkový stav a příznaky typické pro tuto etapu života.

 

Nejčastější příznaky andropauzy jsou:

 

• úbytek svalové hmoty a přibývání tělesného tuku (zejména v oblasti břicha),
• celková únava organismu, snížené sebevědomí a nadšení, zvýšená podrážděnost,
• problémy s pamětí a koncentrací,
• ztráta ochlupení,
• ztráta sexuálních funkcí a libida,
• problémy s prostatou a močením.


ČTĚTE TAKÉ:

Poruchy erekce: Jak vzkřísit jeho žížalku?
Umí každý počít dítě? Neplodnost je nemoc, která je stále ještě TABU
Víte, že muži procházejí andropauzou? Podívejte se, jak s nimi hormony „zamávají“


Musíte vědět, že… Životní styl testosteron likviduje


Není žádným velkým překvapením, když už mladí kolem 25. roku vykazují silně snížené procento testosteronu v těle. Na vině je v tomto případě špatný životní styl, především přemíra alkoholu, nezdravá strava a nedostatek kvalitního spánku. Jak prokázaly studie, nejvíce testosteronu se v těle tvoří v noci a brzkých ranních hodinách ve fázi hlubšího spánku. Proto jeho nedostatek častěji tíží workoholiky a muže ve stresu, kterým i ve spánku mozek pracuje na plné obrátky.


Musíte vědět, že… I zde vadí kouření


I kouření má na hormonální rovnováhu vliv, další důvod, proč s tímto zlozvykem přestat. A nejde jen o hormony. „Tabákové zplodiny výrazně zhoršují funkci cévní výstelky, ve které se nacházejí látky odpovědné za vyvolání a udržení erekce,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.


Musíte vědět, že… Řada nemocí přechod přiblíží


Fyziologický proces úbytku hormonů je u mnoha mužů urychlen nejen špatným životním stylem, ale i nemocemi, zejména těmi civilizačními. „Má souvislost s obezitou a chronickými nemocemi, jako jsou cukrovka, ateroskleróza, onemocnění jater a ledvin nebo benigní hyperplazie prostaty,“ říká prof. MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc. z Ústavu lékařské chemie a biochemie Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.


Musíte vědět, že… Nemusíte hned k lékaři


Není třeba hned spěchat do čekárny k doktorovi, když zmíněné příznaky úbytku testosteronu nastanou. Základem pro obnovení ztraceného testosteronu je zdravý životní styl, především konzumace kvalitních potravin, především masa (hovězí, drůbež i ryby), vajec, ovoce a zeleniny, ořechů, semínek, luštěnin a zdravých tuků, které obsahují převahu nenasycených mastných kyselin. Mezi téměř zázračné potraviny na podporu testosteronu v těle patří brokolice, která pomáhá při metabolismu estrogenu. Česnek zase snižuje hladinu kortizolu a tím napomáhá k tvorbě testosteronu. Také avokádo s vysokým obsahem vitamínů napomáhá ideální hladině testosteronu.

 

TIP pro ženy, které chtějí podpořit mužnost svého miláčka

 

Sáhněte po potravinách bohatých na bílkoviny a kvalitní zelenině. Vyzkoušejte snídani do postele, která je plná bílkovin.

 

Ďábelská avokádová vejce se slaninou

 

Plněná vejce
(Foto: oficiální zdroj)

 

Potřebujete:

 

• 6 natvrdo uvařených vajec
• 1 avokádo
• 3 plátky slaniny rozkrojené na polovinu
• 1 lžíci pálivé mleté papriky
• 1 lžíci citrónové šťávy
• 1 lžíci olivového oleje
• 1 stroužek česneku
• 1 lžička hořčice
• sůl a pepř

 

Příprava:


Natvrdo uvařená vejce rozkrojíme napůl a opatrně vyjmeme žloutky. Slaninu ugrilujeme do křupava v troubě. Do misky vložíme na kousky nakrájené avokádo, žloutky, olivový olej, pálivou papriku, stroužky česneku, hořčici a citrónovou šťávu. Osolíme, opepříme. Všechny tyto ingredience rozmixujeme, až nám vznikne jemná hmota. Tou poté naplníme vejce do prostoru, kde byl původně žloutek, a ozdobíme slaninou.

 


Také některé bylinky jsou bohatým zdrojem tělu prospěšných látek, které pomáhají zvýšit hladinu tolik potřebných hormonů. V neposlední řadě pomáhá pravidelný pohyb, který je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Pomohou i vhodné potravinové doplňky. Ve složení hledejte například Kotvičník zemní, bylinku, která přispívá ke tvorbě spermií, zvyšuje hladinu testosteronu a působí na reprodukční systém člověka. Kořen ženšenu přispívá k funkci nervového a oběhového systému, zvyšuje sexuální aktivitu a celkově podporuje obranyschopnost těla. Maca peruánská je rostlina, která se používá k léčbě neplodnosti, má pozitivní vliv na kvalitu a tvorbu spermií, dodává vitalitu. L-arginin je aminokyselina, která přispívá ke snížení krevního tlaku, podporuje plodnost a erekci, prokrvuje svaly. Vitamin B6 napomáhá v prevenci srdečních a nervových onemocnění, reguluje hormonální aktivitu, dopomáhá k lepší náladě, snižuje únavu a má pozitivní vliv na kvalitu pokožky.

 

Náš tip:

 

Pilulky pro muže
(Foto: Archiv firem)


* Andromen, Woykoff (60 tablet, 449 Kč) je přípravek s obsahem unikátní kombinace účinných látek z extraktu z kotvičníku zemního, které prokazatelně zvyšují tvorbu testosteronu. Dále obsahuje korejský ženšen, snižující vyčerpanost a pocit ztráty energie, zinek, který zvyšuje imunitu a snižuje ztrátu svalové hmoty, selen, který je důležitý pro tvorbu bílkovin a zvyšuje imunitu, a vitamin E.

 

*Tobolky Man-fit-X, Novax Naturpharm (120 tobolek, 599 Kč). Tobolky mají jedinečné složení s triem přírodních stimulantů - Kotvičník zemní, Ženšen a Maca perunská a efektivně přirozenou cestou pomáhají zvyšovat hladinu testosteronu.
 

* Doplněk výživy Primulus (60 tablet, 569 Kč). Obsahuje směs těch správných vitamínů, minerálů a výtažků z bylin. Za zmínku stojí například zinek, hořčík, extrakt z černého pepře, kotvičníku zemního či pískavice (řecké seno). Při jeho pravidelném užívání se zlepší hladina testosteronu, imunita, zmizí ospalost v průběhu dne, zrychlí se proces nabírání svalové hmoty, zlepší nálada, zvýší libido a urychlí se proces regenerace organizmu.


Musíte vědět, že… Nechuť k sexu nesouvisí jen s testosteronem


Tělo je složitější, pokles testosteronu tedy není jediný viník únavy a sníženého libida. Důvodů ke zvýšené únavě může být mnoho. Podobné příznaky mohou vyvolat i problémy s prolaktinem či hormony štítné žlázy, deprese, rakovinné bujení a podobně. Únavu či sníženou chuť na sex však může vyvolat i chronická infekce, například chlamydiová infekce či borelióza. Problémy nelze odhalit okamžitě a nepomůže-li změna životního stylu, je potřeba podstoupit podrobnější vyšetření u odborníka (sexuologa či androloga).

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře