Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mohou si muži a ženy vzájemně porozumět?

Planety přejí usmíření. Jak vylepšit partnerský vztah?

aktualizováno 03.07.2008, 19:33 | 03.07.2008, 18:46 | TN.cz

Mohou si muži a ženy vzájemně porozumět?

Měsíc se dneska dostal přímo na spojnici mezi Slunce a Zemi. To je podle astrologů ideální poloha pro usmiřování vztahů. Máte-li nějaký partnerský problém, neváhejte a řešte ho ještě dnes večer.


Muži tvrdí, že ženám nerozumí. Ženy často říkají totéž o mužích. Je tedy jasné, že i v tom nejideálnějším vztahu dochází čas od času ke střetu názorů. Někdy ani jeden z partnerů není ochoten z toho svého ustoupit. Jak ale následky takovéto situace řešit?


Pokud se stane, že nějaké k nějakému nedorozumění nebo hádce dojde, nejlepší je neotálet a situaci řešit co nejdříve. Málokdo dobře snáší dlouhodobou tichou domácnost. Následující článek přináší desatero rad, jak takovýmto nedorozuměním předcházet.


Květinou nic nezkazíte


Obdarovávejte. Pokud nevíte, jak začít, vězte, že květina nebo malý dárek vždycky potěší. Zvlášť pokud víte, čím přesně uděláte partnerovi radost.


Pozvěte na večeři. Špatným nápadem také určitě není společná večeře. Zajděte si do příjemné restaurace nebo překvapte partnera vlastním dílem.


Vciťte se. Zkuste se vcítit do partnerovy nálady a naladit se na jeho vlnu. Uvidíte, že najednou snáze chápete, jak se cítí.


Ukažte zájem. Dejte najevo, že máte o partnera zájem a že váš vztah neberete jako samozřejmost. Zejména v dlouholetých a již stereotypních vztazích jsou takováto vyjádření zapotřebí.


Udělejte si na sebe čas. Vyražte spolu do kina nebo na společný víkend. Nic přece není důležitější než váš vztah. Užívejte si sebe vzájemně a pracovní starosti hoďte za hlavu.


Udělejte radost. Dělejte svému partnerovi co nejčastěji radost. Někdy stačí jen prostě umýt po sobě nádobí nebo uvařit něco dobrého k obědu.


Komunikace je základ


Povídejte si. „Hlavním důvodem, proč dochází k nedorozuměním, je, že si lidé nenaslouchají a nevěnují si pozornost,“ říká psychoterapeut Ján Lukány. Většina partnerských problémů pochází z nedostatečné komunikace. „Nemají na sebe čas a v komunikaci často používají každý jiný slovník,“ pokračuje Lukány. Zejména ženám chybí v partnerském vztahu „jen tak si popovídat“. Zkuste si společně sednout a vzájemně si vyprávět, co vás trápí.


Změňte stereotyp. Zkuste zapřemýšlet nad tím, co je ve vašem vztahu stereotypní a ubíjející a změnit to. Může se jednat například o pravidelné víkendy na chatě, stále stejná poloha při sexu nebo každovečerní dívání se na televizi. Naplánujte něco, co stereotyp alespoň na čas oživí.


Projevte lásku. Ukažte, že máte svého partnera rád (ráda) a že vám na ni (něm) záleží. Jen tak může váš vztah posílit a překonat všechny překážky.


Vyjádřete obdiv. Dejte partnerovi najevo, že ho obdivujete a vážíte si ho za to, jaký je, co všechno umí a zvládá. Chvály není nikdy dost.

 
14 hlasů
Vaše hodnocení