Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Monogamie, bigamie, polygamie, polyamorie, volný vztah. Kdo se v tom má vyznat, ještě ke všemu pokud jste obyčejné monogamistky? A jaká pravidla jednotlivé stavy mají?

Když vám jeden partner nestačí: Sedne vám polyamorie, volný vztah nebo sériová monogamie

Polyamorie
zdroj: Getty Images Polyamorie
aktualizováno 25.03.2019, 00:02 | 25.03.2019, 00:02 | doma.cz

Monogamie, bigamie, polygamie, polyamorie, volný vztah. Kdo se v tom má vyznat, ještě ke všemu pokud jste obyčejné monogamistky? A jaká pravidla jednotlivé stavy mají?

Polyamorie je fenoménem moderní doby. Polyamorista je člověk, který miluje nebo má minimálně rád víc lidí najednou, ať už s nimi jen randí nebo dokonce sdílí domácnost. Všichni zúčastnění o tom vědí a souhlasí s tím. Polyamoristé svůj způsob života většinou sdílí i se svým okolím a nebojí se názorů ostatních lidí.


Mnohým by se mohlo zdát, že díky tomu odpadnou starosti týkající se nevěry. Pokud se na tom ale dohodne s ostatními, tak i polyamorista zároveň může mít volný vztah. Polyamorie může být dobrým řešením pro lidi, kteří dokážou milovat víc lidí najednou nebo se neumí rozhodnout pro jediného partnera. Jejich partneři by však neměli žárlit nebo tajně doufat v to, že se z takového svazku nakonec stejně vyklube monogamní vztah. Je ale vůbec možné dávat více partnerům stejnou lásku, nebo je někdy jeden z partnerů přece jen upřednostňovaný?

 

Polyamorie
(Foto: Getty Images)

 

Polyamorie však může vyřešit mnoho problémů týkajících se klasického vztahu, třeba to, když si na sebe dva lidé neudělají čas nebo nechtějí dělat v sexu ústupky.


-gamie


Každý ví, co znamená monogamie. Nejspíš vás ale překvapí, že v klasické monogamii už dnes žije málokdo. Lidé jsou si sice třeba i věrní, ale své partnery během života prostřídají, a tomu se říká sériová monogamie.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Podvede spíš ve 30 nebo v 50? Nové statistiky vás šokují
Nevěra: mít milence je náročné
RADY, jak se vyrovnat se žárlivostí


Polyamorie vlastně spadá pod polygamii. Když má muž více žen, které mu jsou ale věrné, tak žije v polygynii a když je to naopak a jedna žena má víc mužů, tak je polyandristka. Polyamorie nastává, když mají další vztahy i partneři navzájem a ani jeden z nich není tomu druhému "věrný".


Volný vztah


Volný vztah je záležitostí pouze dvou lidí, kteří se třeba i milují a nechtějí bez sebe žít, ale na druhou stranu se nedokážou nepodvést. Zároveň tedy mají různé bokovky, milence a úlety. Může to být řešením pro chronické nevěrníky. Nemělo by však jít o lásku, ta by měla trvat pouze mezi dvěma "původními" partnery. Ti si o svých úletech mohou nebo nemusejí říkat, ví ale o tom, že k nim dochází. Všechno v podstatě záleží na dohodě, přičemž na sebe nesmějí žárlit.

 

Polyamorie
(Foto: Getty Images)


Různé sexuální úlety mohou provádět i spolu a obohacovat si tak svou sexualitu. Volný vztah vyhovuje také těm dvojicím, které mají jiné sexuální potřeby nebo zájmy nebo když jim to v posteli příliš neklape.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře