Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zatímco jedni touží po pevném, trvalém vztahu, jiní potřebují jen někoho, s kým budou moct občas provozovat sex.

Postelová přátelství. Může to fungovat?

První sex
zdroj: Thinkstockphotos První sex
aktualizováno 17.01.2017, 00:52 | 17.01.2017, 00:52 | doma.cz/kat/Jana Potužníková

Zatímco jedni touží po pevném, trvalém vztahu, jiní potřebují jen někoho, s kým budou moct občas provozovat sex.

Sex je pro člověka přirozenou potřebou. A když se právě nepokouší vybudovat vztah "s budoucností“, bude to fyzická podoba lásky, která mu začne chybět jako první. Většina z nás to bere jako nutnou daň za život singles a dočasnou pauzu, než se nám zase podaří najít toho správného partnera.

 

Jsou mezi námi ale i ti, kteří odmítají na cokoliv čekat, dokonce nemají v plánu se ani v dohledné době vázat, a hledají účelově partnera či partnerku vyhovující pouze jejich sexuálním potřebám! Může vás to pohoršovat, může vás to lákat. Tak jako tak vás určitě bude zajímat, jak to v praxi (ne)funguje…


Muži vs. ženy


Pravda je, že přátelství udržovaná pouze za účelem sexu, "nerozdýchá“ každý. „Muži, pokud chtějí, bývají více racionální a jsou více než ženy schopni udržovat sexuální partnerství bez emocionální roviny,“ konstatuje koučka Nikola Šmorancová z pražské Životní poradny a dodává, že jsou tedy také primárně více předurčení k tomu, aby navázali vztah založený pouze na sexu.

 

 

Nám ženám se do toho dříve či později nějaké ty emoce připletou. "Skutečně není mnoho žen, které by do jakéhokoliv typu partnerství nezahrnuly city – pro ženu to není přirozené,“ potvrzuje Šmorancová.


ČTĚTE TAKÉ:

Ejakulační etiketa: kam s tím?

Mýty o ženském orgasmu: kazí nám prožívání sexu

Tři věci, které by se ženy měly naučit od pornohereček

 


Romantika a spol.


Společně strávené víkendy, romantické večeře, kino? To do takového postelového přátelství příliš nepatří. Obvykle je to o přesných termínech vymezených pro postelové radovánky nebo náhlých večerních telefonátech s prostým dotazem: "Nemáš chuť?“ Už takové samotné přímé přistupování vylučuje navázání hlubšího citového kontaktu.


Skuteční přátelé?


Někdy se postelové přátelství vyvine ze skutečně kamarádského vztahu. Třeba i po mnoha letech, během kterých vedle sebe on i ona chodili bez výrazného zájmu a vídali se jako kamarádi. Pak se může něco zlomit. Přijde osudový večírek, a je "vymalováno“.

 

Tady to pak samozřejmě může mít příjemnější průběh. A širší okolnosti naplněné společnými aktivitami. Kromě ukončení sexuálních styků pak ale bohužel hrozí i konec přátelství jako takového – proto je v tomto případě velmi důležité rozmyslet, jestli za to "jednorázová“ rozkoš stojí…

 
Milenci bez budoucnosti


Tak jako tak pro postelové vztahy společná vyhlídka na krátkou budoucnost. „Pokud mezi mužem a ženou vznikne čistě sexuální pouto, pak bývá hlavním činitelem jejich vztahu vzrušení a touha poznávat něco/někoho neznámého. Jakmile tato opadne – což je otázkou několika schůzek – opadne i zájem a takový sexuální vztah končí.

 

Neobjevené je objeveno, touhy uspokojeny. A mozek začne vysílat signály vybízející k vyhlížení nových sexuálních kontaktů,“ vysvětluje Šmorancová, proč vztahy založené na sexu končí celkem záhy. Konec konců člověk je často navazuje také s lidmi, které by pro standardní partnerský vztah jako vhodné neuznal. V posteli na nějaké té špatné vlastnosti nebo názorové rozdílnosti obvykle nesejde. Jde jen o to vyhovět si po stránce fyzické. A pak jít zase o dům dál!

 


Když se vkradou city…


Sexuální přátelství pak končí také v okamžiku, když se do nich vkradou již zmíněné city. „City, ať už chcete nebo ne, stejně jednou vyjdou na povrch, nemá tedy smysl v sobě něco křečovitě tutlat. I pokud by to druhého vyplašilo, znamená to, že váš vztah se posunul do roviny, kde už se nejedná pouze o sex.

 

Čím dříve zjistíte, jak na tom s druhým jste, tím lépe pro vás. Proto se nebojte o svých pocitech otevřeně mluvit, i kdyby to mělo znamenat konec jedné sexuální příhody,“ konstatuje možnosti Nikola Šmorancová z pražské Životní poradny.


Jdete do toho?


Pokud to shrneme, jde v postelových přátelství především o krátkodobé užívání si. Proto je-li i ve vašem životě nějaké takové na obzoru, zvažte nejprve, jestli na to máte „žaludek“ a jestli vám to za to stojí. A hlavně – to prostě neberte moc vážně.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

amen 00:29 18.01.2017
opet debata o hovne :D respektive o demenci lidstva cg pak se vsichni divi kdyz jde do tuhyho a umiraj lidi :D
Eliška 19:02 30.01.2011
s paní Luckou souhlasím
zdenka 19:49 22.01.2011
tak to by nefungovalo nene
Pavel 08:30 21.01.2011
Určitě to funguje proč ne. Prostě to chce někdy změnu a nebo to není co by to mělo být. Pak je to možná řešení.
Lucka 17:41 20.01.2011
Tenhle článek není nic nového pod sluncem, ale i přesto je pravdivý... znám spoustu chlapů kteří hledají občasná 'kafíčka' přesto že mají doma nádherné, milující ženy a přítelkyně... znám také spoustu žen, které jsou za tyto chlapy vděčné a jsou pro každou změnu, přestože mají doma milující a pohodové muže... hlavně když platí 'co oči nevidí, to srdce nebolí' jinak je z toho pěknej pr...ser. Krásný den