Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mnoha párům se stává, že zatímco před společným bydlením spolu prožívali bohatý sexuální život, po nastěhování jednoho k druhému jako by na sex úplně ztratili chuť. Čím to je a jak v sobě znovu probudit chtíč?

Proč sexuální touha utichne, když se k sobě nastěhujete, a co s tím?

znuděný pár
zdroj: Getty Images znuděný pár
aktualizováno 02.12.2019, 00:00 | 02.12.2019, 00:00 | doma.cz

Mnoha párům se stává, že zatímco před společným bydlením spolu prožívali bohatý sexuální život, po nastěhování jednoho k druhému jako by na sex úplně ztratili chuť. Čím to je a jak v sobě znovu probudit chtíč?

Sexuální expertka Tracey Cox tvrdí, že pokud o sobě lidé, kteří jsou ve vztahu dvacet let, tvrdí, že po sobě touží tak jako na začátku, může to mít tři vysvětlení. Zaprvé, lžou. Zadruhé, nikdy podle ní neměli skutečně dobrý sex. Anebo je pro ně sex vším, co spolu mají, protože nejsou doopravdy emočně propojení. Podle ní totiž není možné udržet tak dobrý sex, jako jste měli v prvních měsících vztahu, po celý život.


Mít sex v dlouhodobém vztahu je skvělé a naplňující, ale nikdy to nebude ten druh sexu, který jste spolu měli na prvních schůzkách. Tady je několik neobvyklých důvodů, proč tomu tak je.


Společné bydlení jako zabiják vášně?


Podle jednoduchého psychologického vzorce chceme vždycky to, co nemůžeme mít. A pokud se pro nás něco stane samozřejmostí, tak to ztrácí svou přitažlivost. Jakmile se k sobě s partnerem nastěhujete, můžete mít sex sedm dní v týdnu, čtyřiadvacet hodin denně. Už spolu nemusíte plánovat, kdy a kde to budete dělat, stačí se svléknout a otočit tak, aby k vám měl partner přístup.


To poněkud potlačí chtíč, protože tento způsob sexu okamžitě ztrácí své tajemství, nedostupnost a nějakou formu dobrodružství. Když se navíc zavážete tomu druhému společným bydlením, pomyslně je ukončena honba za kořistí, která tím ztrácí cenu. Proto má mnoho páru, které spolu čerstvě bydlí, pocit, že chtějí dobývat nějakého nového partnera.


Proč jste přestaly toužit po partnerovi?


Kromě toho hodně partnerů, kteří spolu začnou bydlet, najednou zažívají situace každodenního života. Například spolu sedí na pohovce, oba mají mastné vlasy, domácí oblečení a jedí brambůrky. I tím pro sebe navzájem ztrácí přitažlivost, přestože je zcela normální, že vás partner nemůže vidět pořád jenom dokonalé.

 

pár v posteli
(Foto: Getty Images)


Hormonální výbuchy po čase ustanou z evolučních důvodů


Pak je tu také studie, která ukázala, že hormony přestávají po devíti měsících až roce vztahu fungovat tak jako dřív. Končí fáze, kdy se chcete pořád jenom milovat, a děje se to proto, abyste mohly partnera posoudit bez růžových brýlí. Abyste zhodnotily, jestli váš partner bude také dobrým otcem, je potřeba nebýt ovlivněné skvělým sexem, ale rozhodnout se spíš kriticky a racionálně. Každá fáze lásky má zkrátka svůj evoluční účel.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proč s vámi váš muž nechce mít sex a odstrkuje vás?
Muž ve stresu sex nechce: Jak mu pomoct?
Chce to pořád! Co dělat, když má partner jiné NÁROKY NA SEX?


Avšak to, že u vás sex není tak dobrý jako dřív, neznamená, že se přestáváte mít tak rádi. Je to právě naopak. Tím, že už po sobě tolik netoužíte, vás matka příroda připravuje na usazení se. S dlouhodobého hlediska totiž nemůžete být navždy bláznivě zamilovaní. Nebylo by to dobré z fyziologických ani praktických důvodů, hodně by vás to unavovalo. Člověk totiž potřebuje k životu spíš klid a rutinu než cítit neustálý chtíč, který by mu komplikoval budování kariéry i vztahů.


Proč tedy na začátku cítíte víc touhy než později?


Podle Tracey Cox není sex na začátku vztahu nikdy reálný. Mozek za nás totiž udělá spoustu práce, aby zamaskoval nedostatky prvních sexů. Opět za to může evoluce. Když si s někým sexuálně sedneme, pravděpodobně s ním dlouho zůstaneme a možná zplodíme nějaké potomky. Proto mozek produkuje spoustu hormonů, aby nás k danému člověku připoutal. Díky našemu mozku se cítíme s novým partnerem víc vzrušení, čímž se zamaskuje například to, že je náš nový objev v sexu poněkud sobecký nebo nemá nejlepší techniku.

 

sex
(Foto: Getty Images)


Jak si sexuální jiskru udržet?


Nezačněte hned panikařit, když začne chtíč dávat přednost opravdové lásce. Pro udržení sexuální žhavosti je důležité dělat určité věci v posteli i mimo ni. V obou případech zkoušejte stále něco nového a vyhýbejte se nudě. Zní to jako klišé, ale kolik z nás se toho drží?


Sexuální hračky jsou dobrým způsobem, jak mít sex pestrý a rozmanitý. Nejde jen o vibrátory, na trhu je spousta hraček, které váš sex skutečně vyšperkují. Nebojte se u sexu víc smát a neberte ho tak vážně. Je úplně normální, když se něco pokazí a není potřeba z toho dělat vědu. Svěřujte se partnerovi se svými fantaziemi, nemusíte se bát, že tím u něj ztratíte svou tvář.


Čím víc v sexu vystoupíte ze své komfortní zóny, tím pro vás bude milování přitažlivější. A hlavně, v sexu je možné neustále něco objevovat, a tak neusněte na vavřínech a bavte se o všem, co byste spolu mohli dělat. Stejně tak se zbavte všeho, co váš sex ničí, včetně hádek.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře