Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Trčíte znovu ve vztahu, který vám spíš bere, než dává? Za vaše složité partnerské vztahy zřejmě nemůže nemilost osudu, ale špatné vzorce, podle kterých si ideální protějšek hledáte. Změňte je jednou provždy.

Proč stále potkáváte nesprávné typy partnerů?

Smutek
zdroj: Thinkstockphotos Smutek
aktualizováno 20.03.2018, 17:12 | 20.03.2018, 17:12 | doma.cz/ales-kalina.cz

Trčíte znovu ve vztahu, který vám spíš bere, než dává? Za vaše složité partnerské vztahy zřejmě nemůže nemilost osudu, ale špatné vzorce, podle kterých si ideální protějšek hledáte. Změňte je jednou provždy.

V životě neexistují náhody ani osud, i když se nám to může zdát. Všichni si dobrovolně vytváříme svůj vlastní svět a není na místě se při pohledu na své dílo zlobit, ponižovat se, či se trápit. Hezky se to říká. Praxe je však odlišná od moudrých slov. A i když se zařeknete, že určitý typ partnera již nechcete ani vidět, zanedlouho skončíte se stejným v jedné domácnosti.

 

Alkoholik, tyran nebo sobec, kterému se ani dokonalým servisem nezavděčíte. Která z nás by s takovým typem muže byla dobrovolně? Přesto nás umí zamilovanost zaslepit a než se rozkoukáme, žijeme s takovým mužem v domácnosti, pojí nás snubní prstýnky, děti, společná hypotéka.


A i když ve chvíli prozření ze zničujícího vztahu unikneme, a brzy se necháme ukolébat na hojivých vlnách nového vztahu, ukáže se, že nový muž je jako přes kopírák podobný tomu starému.

 

Anketa
Prožíváte šťastný vztah?
16 hlasů
Ano.
11 hlasů
Ne.
13 hlasů
Tak půl na půl.
Hlasovalo 77 lidí
 


Proč nás bolest nepoučí?


Jak je možné, že přes všechna ta utrpení prožíváme ty samé bolesti? Proč děláme sami sebe nešťastnými? Proč si stále hledáme ty samé partnery, se kterými vytváříme to samé stále dokola?


„Je to proto, že nedoceňujeme sílu svého mozku. Pokud se do naší hlavy zapíše určitá pravda, tak bude vždy prosakovat do naší současnosti. Tyto pravdy se z 80 % dostávají do hlavy v době raného dětství a bez souhlasu našeho vědomí. Jejich působením se stáváme obrazy svých vychovatelů,“ vysvětluje kouč Aleš Kalina.

 


Co si zapíšeme do hlavy, bude se dít i nadále


• Kdo si během života zapsal, že se nemůže na nikoho spolehnout, tak si najde partnera, na kterého se jen stěží bude spoléhat.
 

• Kdo si zapsal, že není důležitý, ten si najde partnera, který ho bude považovat za nedůležitého.
 

• Kdo se jako dítě cítil opuštěný, najde si partnera, který ho opustí.
 

• Kdo si zapsal, že musí vždy uspokojit své okolí, tak si najde partnera, který nebude mít nikdy dost.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Není váš partner tyran? Nejčastější varovné signály
Mladší, nebo starší partner: Který vás udělá šťastnou?
TICHÁ DOMÁCNOST: 10 rad, co dělat, když se partner urazí

 

V životě tento princip funguje s matematickou přesností. Je proto záhodno jej využít ve svůj vlastní prospěch, a ne se jím nechat ničit. Všichni v sobě máme několik desítek zapsaných pravd, které si, ať již vědomě nebo nevědomě, potvrzujeme během své životní cesty.


Vyhledáváme si agresivní partnery, dominantní generály, bezemoční trosky, chladné a bezcitné workholiky, líné povaleče, neoblomné obhajovatele, alkoholiky a hazardéry tak dlouho, dokud neobjevíme naše staré vzorce a nezměníme je ve svůj prospěch.

 

Jak si vybrat správně?

1. Uvědomte si, že někde na planetě pro vás již někdo určitě je.
2. Rozhodněte se ho najít a udělat pro to cokoliv.
3. Ujistěte se, že pokud budete hledat formou pokus-omyl, tak ho v tom množství nenajdete.
4. Sestavte si přesnou objednávku svého partnera. Napište si, jak by měl vypadat, jak by se měl chovat, a buďte co nejpřesnější.
5. Nechejte hlavu pracovat za sebe a přestaňte se o objednávku starat. Zavěste ji na věšák.
6. Rozhodněte se spravit si svůj život tak, abyste neměli vnitřní tlaky. Toto je velmi důležitá věc. Vy sice můžete mít touhu svého partnera najít, ale kvůli vašim vlastnostem, lenosti, malému sebehodnocení a depresím o vás nemusí stát on.
7. Poznejte své vzorce a emoční rovnice a otočte jejich sílu ve svůj prospěch.

 

Vše, co jsme v životě viděli a slyšeli, veškeré emoční prožitky z různých situací, jsou v naší hlavě zcela pevně zakořeněny. Nejsilněji se zapisují emoce spojené s osobou našich vychovatelů, kterým mozek vždy přisuzuje pozitivní hodnotu ANO, aniž by o jejich pravdivosti přemýšlel. Takže si vždy budeme myslet, že vše, co děláme, říkáme a jak přemýšlíme, je v pořádku. Proto je tak těžké si své vlastní vzorce chování odhalovat sám. Na mnohé zápisy si totiž nepamatujeme, ale přesto s nimi mozek pracuje. Jsou uloženy v podvědomé paměti, mimo dosah vědomí.


Chceme-li se ve svých vztazích, ale i celkově v životě cítit lépe, musíme nejprve identifikovat, ze které z oblastí nespokojenost přichází, a odhalit nastavení hlavy, které nám tuto nespokojenost přináší. Jsme-li nespokojení v kvadrantu vztahů a přáli bychom si posunout svůj vztah na novou úroveň, musíme vědět, že naše minulé i současné prožitky v tomto kvadrantu jsou pouhým odrazem informací uložených v naší hlavě.

 

Nevěsta
(Foto: Profimedia)


Projevování našeho nastavení


Máme-li nastaveno, že za lásku se musí bojovat, budeme prožívat různé variace tohoto nastavení. Máme-li nastaveno, že pro svého partnera musím být ta nejlepší, a v našem okolí se vyskytne někdo lepší než my, naše hlava začne bít na poplach. Začneme jednat výbušně, zkratkovitě, nebo se uzavřeme s nepříjemnými myšlenkami. Naše celková pohoda bude zasažena. Stejně tak i v ostatních kvadrantech, ať už jsme tlustí, nebo máme nedostatek financí, vždy jsou tyto emoce odrazem určitých vzorců.


Ze všeho nejdůležitější je stále se cítit dobře. Mít se fajn a prožívat každý den naplno, s radostí se budit a činit, co máme rádi. Pokud tomu tak není, zeptejte se sami sebe v každém kvadrantu, kde je zakopaný pes. Napište si, co vám konkrétně brání, abyste se v něm cítili dobře. Poté si položte otázku: „Proč už to dávno nemám?“ a „Proč už jsem nepodniknul kroky, abych tyto věci dávno měl?“ Tímto způsobem snadno odhalíte své nastavení v hlavě.


Vezměte na vědomí, že vaše přítomnost odráží nastavení vaší hlavy a nastavení vaší hlavy vždycky bude formovat vaši přítomnost. Slibte si, že se ode dneška budete snažit vždy se cítit dobře a že se tomuto cvičení naučíte.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře