Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Žárlivost je jako rakovina, pomalu ale jistě vám zaručeně zničí vztah. Se žárlivostí váš vztah nebude nikdy spokojený a jeden z partnerů bude doslova terorizován tím druhým.

Proč tolik žárlí a jak ho napravit?

Žárlivost
zdroj: Thinkstockphotos Žárlivost
aktualizováno 15.05.2018, 18:23 | 15.05.2018, 18:23 | Doma.cz/Lenka Černá, skola-pro-zeny.cz

Žárlivost je jako rakovina, pomalu ale jistě vám zaručeně zničí vztah. Se žárlivostí váš vztah nebude nikdy spokojený a jeden z partnerů bude doslova terorizován tím druhým.

Podívejme se na žárlivost komplexně – tedy na její příčiny, na to, jak se jí zbavit i jak komunikovat s žárlivým partnerem.

 

Příčiny žárlivosti


V dětství jste neměli dostatek pozornosti od rodičů


Pokud na vás rodiče neměli dostatek času a místo hraní s vámi se věnovali jiným činnostem, pravděpodobně jste si jako děti „zadělali“ na budoucí žárlivé chování. Kvůli tomu, že utrpěli emoční újmu právě v oblasti dostatku zájmu, mohly se vám do vašeho podvědomí zapsat negativní Emoční rovnice typu: „Máma se mi nikdy pořádně nevěnuje“, „Mám nedostatek pozornosti“, „Jsem méně důležitý než ostatní“, „Máma může kdykoliv odejít“, „Táta se mnou není rád“ apod.


Pokud se vám výše zmíněné zapsalo do emoční části vaší osobnosti, stejné emoční bolesti budete zažívat i v současnosti. V emočním jazyce je totiž vaše „matka“ váš „partner“. Abyste odstranili negativní emoční nastavení a zbavili se žárlivosti, musíte si odhalit a otočit své emoční rovnice. Je nutné odhalit co nejvíce emočních nastavení, které vám mohou bránit v prožívání vztahů, ale i vlastní sebelásky či radosti. Zapracujte na sobě se zkušeným koučem.

 

Měli jste náročný rozchod doprovázený nevěrou


V případě, že jste v minulosti zažili náročný rozchod či rozvod, který byl doprovázený nevěrou vašeho partnera, vaše důvěra vůči dalším vztahům jistě bude oslabená. Váš současný vztah tak bude doprovázen žárlivostí, jejímž základem bude strach ze ztráty vašeho partnera stejně, jako tomu bylo v minulosti. Jedinou možností, jak se žárlivosti v tomto případě zbavit, je postupné budování důvěry ve vztahu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

JAKÉ MÁ PARTNER OČI? Šedé? Pozor, bude nevěrný!
TEST: Opravdu vás miluje?
7 PODEZŘELÝCH VĚT, které odhalí nevěrníka

 

Jak se zbavit žárlivosti?


Někdy je těžké se žárlivosti zbavit, aniž byste přišli na její skutečné příčiny. Jistě vám s žárlivostí pomůže trpělivý a milující partner, avšak každý pohár trpělivosti jednou přeteče a vy riskujete, že jinak funkční vztah ztratíte. Zkuste proto kouče, rozvojové knihy nebo rozvojové a transformační videokurzy. Žít se žárlivým partnerem totiž není žádný med a není příjemné neustále čelit obviněním, která jsou prakticky vždycky založená na imaginacích.

 


Jak poznat, že je moje žárlivost zbytečná?


Lidé postižení žárlivostí většinou nejsou schopni odhadnout, zda je jejich žárlivost odůvodněná či nikoliv. Jednoduchá poučka zní: Pokud je vaše žárlivost odůvodněná, musíte mít v reálném světě hmatatelné důkazy. To znamená, že jste například našli SMS partnerovi od jiné ženy apod. Pokud hmatatelné důkazy nemáte a jsou to jen určité „domněnky“ o prohřešku druhého, pravděpodobně trpíte chorobnou žárlivostí.


Je malá žárlivost zdravá?


Malá žárlivost zdravá být může. Pokud je ale vztah vyrovnaný a partneři si navzájem důvěřují, žárlivost ve vztahu není přítomná. Přirozeně si druhého ceníme, avšak nepociťujeme emoci strachu z jeho ztráty.


Jak komunikovat s žárlivým partnerem?


V případě, že žijete se žárlivým partnerem, snažte se mu být spíše nápomocni. Pokud však žárlivost přetrvává i v době, kdy máte vztah stabilní, upozorněte partnera na nebezpečí rozpadu vztahu a zkuste mu nabídnout pomoc.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře