Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Lidé dnes mají až 9krát méně sexu než před 20 lety. Na Google je hledání fráze „manželství bez sexu“ tři a půl krát vyšší, než fráze „nešťastné manželství“ a podle kvalifikovaných odhadů nemělo 15 % manželských párů v posledních šesti měsících sex.

Spíme spolu pořád méně! Co může za chlad v ložnici?

Pár v posteli
zdroj: Getty Images Pár v posteli
aktualizováno 21.03.2019, 00:00 | 21.03.2019, 00:00 | doma.cz

Lidé dnes mají až 9krát méně sexu než před 20 lety. Na Google je hledání fráze „manželství bez sexu“ tři a půl krát vyšší, než fráze „nešťastné manželství“ a podle kvalifikovaných odhadů nemělo 15 % manželských párů v posledních šesti měsících sex.

Ať už jsou single, nebo v partnerském vztahu, lidé si dnes celkově dopřávají až 9krát méně sexu než před dvaceti lety. Na vině je dle odborníků především fakt, že si mnoho lidí nedokáže udržet stabilní vztah, ovšem významně tomu napomáhá i to, že lidé méně nebo hůře spí. Málo spánku totiž vede ke snížené chuti na sex. Ironií přitom je, že pokud si už sexuální zážitek dopřejete, bude se vám dle nejnovějších výzkumů spát lépe.

 

Pro mileniály není sex atraktivní


Aktuální studie publikovaná v odborném žurnálu Archives of Sexual Behavior odhalila, že lidé dnes mají až 9krát méně sexu než před dvaceti lety. Vůbec nejméně se pak ze současných generací oddávají sexu takzvaní mileniálové. Přestože se dříve mělo za to, že za nezájmem o sex může u této generace zejména mnohem vyšší frekvence sledování pornografie či dlouhá pracovní doba, nyní se odborníci domnívají, že viníkem je spíše fakt, že je čím dál méně mladých lidí ve stabilním a dlouhodobém partnerském vztahu.


Únava milování nesvědčí


Dalším faktorem pak dle nejnovějších studií může být i nedostatek či špatná kvalita spánku. Podle studií sice mileniálové spí poměrně dlouho, zároveň jsou však generací, která je nejvíce postižena stresem, a právě stres se na kvalitě spánku významně podepisuje.


Spánkový deficit podle nejnovější americké studie uveřejněné v odborném žurnálu The Journal of the American Medical Association vede ke sníženému libidu, a nedostatek spánku tak může být jedním z důležitých faktorů, proč dnes lidé mají méně sexu než před dvaceti lety. „Spánkový deficit narušuje hormonální rovnováhu a způsobuje sníženou produkci testosteronu, což je hlavní hnací síla mužské i ženské sexuální touhy. K tomu, aby si lidé mohli užívat zdravého libida, se doporučuje minimálně sedm až osm hodin spánku,“ upozorňuje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který se zabývá zdravou sexualitou.

 

Pár v posteli
(Foto: Getty Images)


Sexem k léčení nespavosti


Další vědecké studie ovšem ukazují i další vztah sexu a spánku. Hormony uvolňované během sexu mohou významně přispívat k vyšší kvalitě spánku. Tomu pak napomáhá i celkové uvolnění po této příjemné fyzické aktivitě, snížení stresu a zlepšení nálady. „Hormon oxytocin, který naše tělo uvolňuje během uspokojivého sexu nebo i jen příjemných intimních doteků, navozuje pocit pohody a potlačuje stres. Relaxaci, ale také pocit ospalosti pak podporují i další hormony spojené s uspokojivým sexuálním prožitkem – například dopamin, prolaktin a progesteron,“ vysvětluje Adam Durčák.


ČTĚTE TAKÉ:

Sex s kily navíc: Nenechte špíčky převálcovat vaši touhu!
Vneste si do milování více vzrušení: 6 sexy triků, které ho dostanou do kolen
Koho muži chtějí do postele? Tohle je jejich tajný ideál!


Podle výzkumu odborníků z University of Ottawa z roku 2016 pak sex před spaním může pomoci dokonce i lidem, kteří trpí nespavostí. Pozitivní účinky sexuálních aktivit na spánek potvrzují rovněž další průzkumy. Australští vědci z CQUniversity v Adelaide například v roce 2017 publikovali studii, podle níž po pohlavním styku zakončeném orgasmem označilo svůj následný spánek za lepší hned 60 % lidí. Ženám po sexu navíc stoupá hladina estrogenu, což zlepšuje REM fázi spánku, tedy tu nejvíce regenerující. U mužů naopak dochází k nárůstu hormonu prolaktinu, který způsobuje pocit vyčerpání, takže se jim snáze usíná.


Anketa
Spí se vám po sexu lépe?
Hlasovalo 58 lidí
 

 

Single nespavcům může pomoci i masturbace


Sex s partnerem tak podle expertů přispívá ke kvalitnějšímu spánku, jak je to ale s masturbací? Američtí vědci z výzkumného centra Liberos v Los Angeles se domnívají, že pro sebeuspokojování platí to samé, zatím se jim však jejich teorii založenou na laboratorních experimentech nepodařilo v praxi ověřit. U zvířat však během zmíněných experimentů pozorovali, že samečci po ejakulaci vykazovali lepší spánkovou latenci i kvalitu. Mohl za to nejspíše hormon vazopresin, k jehož nárůstu dochází během orgasmu i u lidí, u nichž by se tak teoreticky měl dostavit stejný efekt.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře