Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zdravé vztahy jsou v našem životě klíčem ke štěstí. Potřebujeme je, abychom se necítili osamělí a ztracení. Pokud tedy nefungují, může to znamenat, že s námi něco není v pořádku.

Vytrácí se vám ze vztahu láska? Těchto 5 věcí vám zachrání manželství

manželé
zdroj: Thinkstockphotos manželé
aktualizováno 23.02.2017, 16:20 | 23.02.2017, 16:20 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Zdravé vztahy jsou v našem životě klíčem ke štěstí. Potřebujeme je, abychom se necítili osamělí a ztracení. Pokud tedy nefungují, může to znamenat, že s námi něco není v pořádku.

Málokdo z nás si totiž hned uvědomí, kolik námahy vyžaduje vybudování a udržení dlouhotrvajících vztahů. To, co do nich investujete, se vám ale dvojnásobně vrátí. Proto bychom na lidi kolem nás neměli zapomínat. Pokud se vám hroutí vztah a vy nevíte, jak ho zachránit, nevzdávejte to.

 

Vztahová odbornice Tyler Leslie upozorňuje na pět elementů, které by ve správně fungujícím vztahu neměly chybět.
 

Ukažte náklonnost

 

Ne, v tomto případě nejde jen o fyzické sympatie, ale i ty emocionální. Projevy náklonnosti jsou v jakémkoli vztahu důležité. Po čase však na ně mnozí zapomínáme a bereme je jako samozřejmost. A to je chyba. Chcete-li vztah udržet, dejte tomu druhému vědět, jak ho máte rádi. Nemusíte vymýšlet nic složitého. Stačí, když si lidé, které milujete mohou být jisti, že vám na nich záleží. Zeptejte se partnera nebo dětí, jaký měli den, nebo jak se cítí. Ukažte, že se zajímáte a uvidíte, jak moc to pomůže.


Empatie je důležitá

 

Empatie je významným faktorem, který dělá vztah odolnějším. Pomůže vám vytvořit hlubší spojení. Snažte se porozumět pohledu na svět a názorům vašeho partnera. Pokud je unavený, pomozte mu. Buďte ohleduplní. Pokud se neumíte do lidí vcítit, můžete to snadno natrénovat. Naučte se ve vztahu více naslouchat. Občas pomůže, když nehodnotíte, nekritizujete, neradíte, ale jen pozorně vnímáte, co vám partner říká.


Buďte čestní

 

Určitě budete souhlasit, že na důvěře stojí každý pevný vztah. Pokud v něm chybí, zřejmě je odsouzen k zániku. Pokud něco partnerovi slíbíte, udělejte vše proto, abyste to splnili. Upřímnost pak bude jedním ze základů, na kterých můžete stavět. Platí to pro všechny typy vztahů. A tak na ní trochu popracujte.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Šťastně až do smrti aneb Jak si nezkazit vztah?
Máte vztah v práci? Zakladní pravidla kolegiálního sexu
Držíte dietu? To Může zcela zničit váš vztah!

 

Otevřenost je základ

 

Odbornice tvrdí, že by vaši blízcí měli vědět, jak se právě cítíte. Komunikujte s nimi otevřeně. Naučte se mluvit o svých negativních, ale i pozitivních pocitech. Nedržte v sobě hněv ani zklamání, protože po čase se ve vás nahromadí nespokojenost. Ta může vztah zničit. Pokud patříte mezi introverty, nemusí to být snadný úkol. Ale naučit se komunikovat bez zábran, bude nakonec stát za to. Nic totiž neublíží vztahu tak, jak neřešené problémy.


 

Snažte se porozumět

 

Každý z nás vnímá životní situace přes svou individualitu a jedinečnost. Nedorozumění vznikají, když přestaneme přistupovat k partnerovi tolerantně a nesnažíme se ho pochopit. Odbornice tvrdí, že toto je jeden z faktorů, které musíme zlepšit. V hádkách a konfliktech bychom měli zapomenout na ego. Nesnažme se bezhlavě přesvědčit lidi o své pravdě. Místo toho se jim pokusme porozumět. Gary Chapman, autor knihy "5 jazyků lásky", zachránil už několik rozpadajících se vztahů. Tvrdí, že všichni máme rozdílný způsob, jak přijímáme a předáváme lásku. Zařadil je do pěti kategorií. Ti, pro které je láska vyjádřena slovy, dotykem, malou pomocí od partnera, dárky nebo časem stráveným s blízkými. Pokud identifikuje to, jak lásku přijímá váš partner, porozumíte tomu a začnete mu ji tak projevovat, vyhráli jste.

 

Tyler Leslie je přesvědčena, že těchto pět věcí byste do každého vztahu měli přinést. V dnešní době totiž máme tendenci vzdávat to s partnerem dříve, než musíme. A přitom to vyžaduje jen trochu práce a odhodlání, a také rozbitý vztah může opět fungovat. Dlouhotrvající partnerství totiž přináší emocionální uspokojení. A péče o vztahy je často důležitější, než honba za kariérou, úspěchem či jinými hodnotami.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře