Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Tato žena žije se svým mužem 8 let a z toho 7 let spí odděleně. Nemají to tak ale proto, že by se hádali nebo by se tak rozhodli kvůli dětem, žádné děti totiž zatím nemají. Zkrátka jsou takhle mnohem spokojenější. Podle partnerů si musí ve vztahu ...

Tento pár spí už 7 let odděleně. Jsou díky tomu mnohem šťastnější!

spaní odděleně
zdroj: Brightside.me spaní odděleně
aktualizováno 07.09.2019, 00:00 | 07.09.2019, 00:00 | doma.cz

Tato žena žije se svým mužem 8 let a z toho 7 let spí odděleně. Nemají to tak ale proto, že by se hádali nebo by se tak rozhodli kvůli dětem, žádné děti totiž zatím nemají. Zkrátka jsou takhle mnohem spokojenější. Podle partnerů si musí ve vztahu každý pár nastavit sám, někdy ale narazí na stereotypy, kvůli kterým je společnost odsoudí, a oni z toho pak získají pocit, že dělají všechno špatně.

Jak to všechno začalo? Žena se jednoho dne probudila sama v posteli, usínala však po boku přítele. Šla se po něm podívat a našla ho spícího na gauči. Když to s ním u snídaně probrala, zjistila, že se mu špatně usínalo. Pořád slyšel svou partnerku hlasitě dýchat a probudil se pokaždé, když se otočila na druhý bok. Následující noc se vedle ní opět snažil spát, uprostřed noci to ale opět nakonec vzdal a odebral se do vedlejší místnosti.


Pár si uvědomil, že je pro ně těžké spát spolu. Když se muž pořádně nevyspal, byl druhý den podrážděný. Někdy jeho partnerka chrápala tak moc, že ji musel vzbudit a ona už pak znovu nezabrala. Často také jeden druhého nechtěně vzbudil jen proto, že se šel napít a jednou žena svého přítele dokonce omylem šťouchla do očí, protože měla noční můru. Dalším problémem bylo i to, že jeden z nich byl skřivan, zatímco žena byla typická sova, která chodí pozdě spát.

 

spaní odděleně
(Foto: Brightside.me)


Rozhodli se proto zkusit oddělené ložnice. Žena byla zpočátku trochu skeptická, protože byla zvyklá na to, že lidé mají spát vedle sebe. Její rodiče začali spát samostatně až po 25 letech manželství! Její přítel se ale cítil naprosto skvěle, usínal teď mnohem rychleji, vstával vyspalý a dokonce začal připravovat snídaně. Postupem času se zlepšil i jejich vzájemný vztah, protože byli oba odpočatější.


Po 5 letech spaní odděleně se vzali a nemohou si vůbec na nic stěžovat. Kromě toho, že se samostatně lépe vyspí, je tento experiment také učinil nezávislejšími. I ve vztahu chce být totiž člověk někdy sám.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Manželské postele vymírají, ukazují statistiky
Oddělené ložnice! Hrob, nebo ráj sexu?
Milujeme se, ale máme oddělené ložnice


Ptáte se, jestli jim nechybí fyzický kontakt? Oba partneři se před spaním mazlí, líbají a až pak se odeberou každý do své postele. Kromě toho si spolu občas lehnou i během dne. Sex a spánek jsou pro ně dvě úplně jiné věci, neplatí to, že by se museli milovat před spaním. Žena už si teď nedokáže představit, že by mohla usnout, zatímco by někoho objímala. Když jedou na dovolenou, tak občas ve stejném pokoji spí, v rámci možností se ale snaží zachovat systém oddělených ložnic i během ní.


Opravdu jsou oddělené ložnice moderní vymoženost?


Oddělené ložnice přitom nejsou nic zvláštního. Už ve starověkém Římě lidé spali odděleně a společná postel sloužila jen k sexu. I manželé z aristokratických rodin ještě v minulém století často spali v jiných ložnicích. Spolu začali lidé spát až s příchodem průmyslové revoluce, kdy se mnoho lidí přestěhovalo do měst, a kvůli malým bytům nebyla jiná možnost, než spát na jedné posteli.

 

spaní odděleně
(Foto: Getty Images)


Manželská postel jako zdroj napětí


Existují dokonce názory, že společné spaní může vést k rozvoji mnoha psychologickým problémům, mimo jiné také k nespavosti. Manželská postel je také zdrojem mnoha hádek, třeba ohledně toho, jestli v ní kouřit nebo tam nechat spát domácí zvířata. Mnoho hádek také vznikne kvůli chrápání, bojům o přikrývku či sledování mobilu nebo televize z postele dlouho do noci. Oddělené ložnice mohou být jednoduchým řešením, mnoho lidí se ale raději bude dál hádat, než aby šli napříč stereotypem. Stále si myslí, že společné spaní je o hodně přirozenější.


Spousta lidí také stále bere oddělené ložnice jako první náznak toho, že se vztahem je něco špatně a povede k zániku. Odděleně přitom spí i mnoho celebrit, například George Clooney s manželkou Amal nebo Catherine Zeta-Jones a Michael Douglas. Spát odděleně podporuje také řada psychologů. Podle nich má mnoho lidí tendenci chránit místo, kde spí, podvědomě před nepřítelem, při spaní vedle druhého člověka se tak nemohou pořádně uvolnit. Ženy se na přítomnost další osoby v posteli adaptují rychleji než muži, pro které je pohodlnější mít vlastní postel.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Renata 22:52 07.09.2019
Spíme odděleně téměř od začátku manželství (více, jak 50 let) a myslím, že si mnozí o nás mysleli kdovíco. Nicméně, kamarádka se mi v pozdějším věku svěřila, že ji zpočátku náš způsob zarážel, ale nyní došla k naprostému pochopení a dokonce řekla, že nám závidí.
Jsem přesvědčena, že minimálně z důvodů, popsaných v článku, je mnohem logičtější soukromí v posteli, navíc má člověk možnost v klidu si, před usnutím, srovnat myšlenky (jak jsem četla v knize Poslední princ dánský). Už vůbe nechápu systém, kdy partneři mají 1 společnou deku.
Jsem už na sklonku života a nedožiji se toho, ale jsem přesvědčena, že v budoucnu se oddělené ložnice stanou běžným jevem.
bib 21:29 07.09.2019
Nedokazu si predstavit spat s nekym vjedne mistnisti natoz v posteli. Vyjimkou je jen dite. Jsem soukromnik