Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hledání partnera přes internet už dávno přestalo být něčím nezvyklým. Je to snadné, diskrétní a výběr potenciálních partnerů neskonale větší než v reálném životě.

Úskalí lásky přes internet

aktualizováno 13.06.2010, 12:33 | 13.06.2010, 00:00 | doma.cz/kat/pop

Hledání partnera přes internet už dávno přestalo být něčím nezvyklým. Je to snadné, diskrétní a výběr potenciálních partnerů neskonale větší než v reálném životě.

Největším rizikem je, že nikdy stoprocentně nevíte, kdo „sedí“ proti vám. Podal skutečně ten inzerát, který vás zaujal, třicetiletý, svobodný, podle fotky magicky přitažlivý muž? Nebo je to jen vtípek znuděného mladíka v pubertě, který čeká, kdo se na inzerát nachytá? Či úlet padesátníka s rostoucím bříškem a počínající pleší?


ČTĚTE TAKÉ:

Pět věcí, na které ženy při sexu zapomínají

Jak oživit váš sexuální život: RADY a TIPY


Anonymita má plusy i mínusy


"Anonymita internetu je jeho velkou předností, současně však také velkou slabostí. A to, že o sobě lidé na internetu často nenapíší úplnou pravdu, není nic nového,“ sdělil psycholog Petr Šupa. "Anonymita svádí k tomu, že lidé mají tendenci popisovat se v lepším světle, než jací doopravdy jsou. To aby zvýšili své šance na úspěch. Je ale nutné si uvědomit, že neupřímnost se v tomto případě nevyplácí, protože po setkání s protějškem se vše odhalí. Těžko se pak vysvětluje, proč jsme neuváděli přesné údaje,“ doplnil psycholog.


V případě seznamování je slabou stránkou internetu i to, že internet zprostředkovává především informace, ne však emoce. Víte, kolik má dotyčný let, kolik měří, že je svobodný. Pokud napsal pravdu. Možná jste si už po síti vyměnili pár řádek a je vám sympatický. Ale neslyšíte ho, nevidíte ho, nevíte, jak voní.

 

Partnera si musíte "očichat“

 

Ze studií vyplývá, že právě vůně je při navazování vztahů jedním z nejdůležitějších činitelů, a pokud vám dotyčný "nevoní“, tak láska nemá naději. Chemie je chemie a po internetu si potenciální známost bohužel "očichat“ nemůžete. Stává se proto, že slibně se rozvíjející komunikace přes internet skončí v restauraci u stolu trapným mlčením.


"Že je vám někdo sympatický na internetu, to ještě neznamená, že vám bude sympatický i v reálném životě. Pokud s někým neznámým komunikujeme přes internet, promítáme do něj i své sny a fantazie. Ty se však většinou zboří hned při prvním setkání,“ vysvětlil důvody možného neúspěchu psycholog Šupa. "Předejít zklamání z reálného stavu lze navíc jen stěží, protože dokud se ti dva skutečně nepotkají, nikdy nezjistí, zda si padnou do oka,“ dodal.

 

 

 

Berte to s rezervou

 

Téměř neomezený počet potenciálních partnerů, který na internetu figuruje, může mít za následek i neustále zkoušení nových a nových známostí. "Absolvovala jsem už několik desítek schůzek s různými partnery, s žádným jsem však dlouho nevydržela. Vždy jsem si říkala, že ten další může být ještě lepší, že si budeme ještě více rozumět. Také jsem byla zvědavá, na koho narazím,“ svěřila se pětadvacetiletá Monika z Brna.


Takové chování není podle psychologa Petra Šupy ničím výjimečným. "Při tak obrovském množství možných partnerů, které nám internet nabízí, není nic neobvyklého, když chceme vyzkoušet ještě další potenciální zájemce. Vše ale má svoji míru, a pokud se neustále seznamujeme s dalšími a dalšími možnými partnery, měli bychom se zamyslet nad tím, co od seznamování přes internet vlastně očekáváme,“ dodal.


Obecně se doporučuje brát seznamování přes internet spíše jako hru. Nemít příliš velká očekávání, protože tím se jen zvětšuje pravděpodobnost možného zklamání. A nespoléhat se jen na internet, protože není všemocný. "Nikde není řečeno, že láska přes internet nemá šanci, sám znám několik spokojených párů, které se takto nalezli. Rizika, která seznamování přes internet v sobě skrývá, bychom však podceňovat neměli,“ upozornil psycholog.

 

 

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Luděk 19:52 15.06.2010
Také bych se rád podělil se svými zkušenostmi se seznamováním přes internet. Je tomu již čtyči roky, co jsem si touto cestou našel partnerku a tři roky, co jsme manželé. Máme spolu dvouletého syna. Rovněž mí dva sourozenci si našli přes inzerát na internetu partnery, se kterými jsou dnes oddáni. Za sebe však musím konstatovat, že chvilku trvalo, než jseme se se ženou našli. Bylo to takové hledání ve třech vlnách. Někteří skutečně a vážně hledají partnery, jiní jen flirtují, jiní jsou zvědaví.Doporučuji se setkáním s protějškem neotálet a nedělat si příliš veliké iluze.Chce to vše trpělivost a čas. Hodně štěstí s hledáním životního partnera.
karaia 20:37 14.06.2010
Také jsem se se svým nynějším manželem seznámila v roce 2008 přez internetovou seznamku. Je to ten nejlepší muž jakého jsem poznala. Zrovna 12.6. jsme měli první výročí svatby a nyní čekáme miminko. Jen bych chtěla říct, že pokud je Vám někdo po netu sympatický a chcete se s ním skutečně seznámit nemá cenu odkládat osobní setkání, právě proto aby jste si nevytvořili nějakou představu, kterou pak třeba nebude splňovat. Čím déle budete odkládat společné setkání tím větší budete mít i strach, že nebude splňovat vaši představu, nebo vy jeho.
Lucie 20:11 13.06.2010
Já jsem se před 3lety seznámila s bývylým přítelem a máme spolu krásného syn,jenže už to neklapalo.
Jejuna 18:05 13.06.2010
Ja jsem se diky netu teda spiš chatu taky seznamila se svym přitelem a už spolu žijeme 3 roky nejsem jedina i v mem okoli je par paru co se saznamily přes net,chat apod. a jsou dokonce už i manžele,pokud člověk narazi na toho spravneho je jedno jak se s nim seznamil rozhodně to chce mit štěsti a nikdy při psani nelhat,pak by to mělo vyjit.Rozhodně by sem to zkusila znovu,ale zřejmě už asi nebudu muset.
Heluš 17:42 13.06.2010
No já sama jsem se seznamila s mou partnerkou přes internet..Ale pravdou je to,že ti lide tam napíší o sobě vše nejlepší a pak realita je jina...Ale co dnes vlastně lidé chtějí od partnera?Přijde mně to jako že každy dnes kouká na materialní stranku,vzhled typu modelka,nebo ken:-)Ale ucta k tomu druhemu a porozumění...atd...dnes už skoro neexistuje.A to neni jen mezi nama třicatnikama...ale hlavně mezi temi mladšimy.A to je velice smutné.
jarka 17:29 13.06.2010
po smrti manžela jsem zkoušela internet a bohužel jsem narážela na tak zvané lovce, jen sex a né vztah.
petra 17:22 13.06.2010
já jsem se s přítelem též seznámila po internetu a už jsem spolu 9let :-)
Mia 12:16 13.06.2010
No já se přiznám, že jsem se tomuhle typu seznámení vyhýbala vždy obloukem. Překvapuje mě, kolik lidí podle příspěvků v diskuzích mělo při seznámení po netu docela pozitivní výsledky. Tak to asi jde, no... :) Každopádně přeju těm, kdo to zkouší, samé dobré objevy.
Lulu 12:07 13.06.2010
Já sem se se sevým současným partnerem seznámila přes internet. Psali jsem si přes rok a schůzka s ním byla naprosto přirozená. Jsem spolu rok a děkuji internetu za to, jakého skvělého chlapa jsem díky němu našla:-)