Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Slovo mingle vzniklo spojením anglických slov married (ženatý) a single.

V manželství a zároveň odděleně? Poznejte fenomén mingle vztahu

Sama
zdroj: Thinkstockphotos Sama
aktualizováno 18.01.2016, 00:57 | 18.01.2016, 00:57 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Slovo mingle vzniklo spojením anglických slov married (ženatý) a single.

V dnešním světě již fungují různé vztahy a mladí lidé začínají preferovat spíše otevřené partnerství s dětmi před svatbou. Jsou však i tací, kteří svatbu chtějí, vezmou se, ale přece jsou v něčem jiní. Jsou mingle.

 

Slovo mingle vzniklo spojením anglických slov married a single. Tedy vdaná/ženatý a svobodný nebo spíše samostatný, nezávislý. Jednoduše řečeno, je to pár, který se sezdá, ale nežije ve společné domácnosti. Každý má vlastní byt, vlastní útočiště, své soukromí.

 

Jsou finančně nezávislí, neomezují se. Takto žili a žijí páry možná už celé roky, jen se o tom nepsalo, nemluvilo a zejména to nemělo název.

 

Nenormální vztah?

 

Podle psychologa Dr. Tibora Hrozáňa bychom takový vztah neměli hned pokládat za špatný, vadný nebo nenormální. "Náplň manželského svazku je ve skutečnosti v každém manželství řešen individuálně," říká odborník. Překvapilo by vás, co je "normální" v manželství vašich sousedů nebopřátel.

 

Rodina a její život, chování v manželství, všechno se mění, vyvíjí. "Například ochrana při pohlavním styku a následky jeho provádění jsou dnes tak bezpečné, jako nebyly nikdy v historii. Nezávislost, ochrana, anonymita, snadný pohyb v prostoru - toto všechno je absolutně jiné, než bylo cele staletí či tisíciletí. Ovlivňuje to i pomalé změny ve vztazích," vysvětluje.

 

 

Pokud nemáme problém zvládat sami provoz domácnosti a výchovu společných dětí, tak mingle vztah nemusí být problém. Potřeba neustálého dotýkání se, něhy, erotiky, pomáhání si a sdílení je podle psychologa nutná pouze tehdy, pokud ji člověk velmi chce nebo je na to zvyklý. "Jako psycholog bych řekl, že často netrpíme proto, že se nám něco špatného děje, ale nejčastěji proto, že se nám nesplňují očekávání a představy," dodává. Pokud jste tedy zvyklá, že na domácnost a děti jste převážně sama, protože manžel má práci v jiném městě či dokonce v zahraničí, časem si zvyknete, že netrávíte společné večery a noci a přestane vám to chybět.


ČTĚTE TAKÉ:

Vztah na dálku: romantika i naprostá beznaděj
9 důvodů, proč jste singl
Milenky: Být věčně jen „ta druhá“ pomalu zabíjí

 

Výhody a nevýhody mingle vztahu

 

Výhody takového vztahu mohou být několik. Psycholog Dr. Hrozáň je vidí v tom, že si oba dobrovolně určí hranice, principy a náplně, v čem se chtějí, případně potřebují setkávat. To, co nechtějí, co jim nechybí, to do vztahu ani necpou a uměle nedodávají. Ani to od něho neočekávají. "Je to podle mě relativně svobodné prostředí pro oba, zůstávají v něm svobodně, samostatně a rádi, pokud jsou vůči sobě a zvolenému manželovi zodpovědní. Pokud si nemají co říct, pokud nemají potřebu trávit spolu čas, pak jejich společný pobyt v malém prostoru bytu je často silně frustruje," vysvětluje dál odborník a naráží na fakt, který působí dusno i v nejednom klasickém manželství.

 

 

Není to však pro každého. Tento způsob života neumožňuje bezprostřední a časté sdílení citů, informací, sounáležitosti. To může vést k postupné frustraci či například k emočnímu zhrubnutí, vyprázdnění. Protože, ať je doba jakkoli rychle se měnící, naše vnitřně, až geneticky zakódované potřeby a očekávání se tak rychle měnit nebudou.

 

I někteří Češi znají mingle

 

I u nás jsou takové páry. Funguje tak například i režisér Jiří Menzel s manželkou Olgou Menzelovou. Spolu mají dceru Evičku a Olga má s bývalým partnerem dceru Aničku. Manželé žijí v oddělených domácnostech, protože režisér již potřebuje večer svůj klid a takto se jim žije lépe. Podobně je na tom i americký režisér Tim Burton s manželkou Helenou Bonham Carter.

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře