Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Svátek zamilovaných slaví přibližně třetina z nás, většinou jen symbolicky. Velká gesta a drahé dárky jsou ojedinělé.

Valentýn po česku? Kdo z nás slaví a jak drahé dary kupujeme?

Láska
zdroj: Thinkstockphotos Láska
aktualizováno 13.02.2017, 00:59 | 13.02.2017, 00:59 | doma.cz

Svátek zamilovaných slaví přibližně třetina z nás, většinou jen symbolicky. Velká gesta a drahé dárky jsou ojedinělé.

K snídani vajíčka ve tvaru srdce, růže, bonboniéra, lahev vína, romantická večeře nebo třeba vzkaz od tajného ctitele. To vše neodmyslitelně patří k 14. únoru pro 36 % respondentů, kteří v anketě ČSOB odpověděli, že svátek všech zamilovaných slaví.


Oslava Valentýna se mezi příznivci tohoto svátku rozhodně netýká jen zamilovaných. Drobné dárky a vzkazy si mezi sebou v nejmladší generaci vyměňují i spolužáci a kamarádi nebo děti s maminkami. Obecně platí, že se v tento den obdarováváme spíše maličkostmi do 500 Kč. Nákladné dary kupují pouze 2 % z těch, co svátek svatého Valentýna slaví.

 

Češi a Valentýn


• 36 % hlasujících slaví Valentýn
• 64 % respondentů únorový svátek zamilovaných nijak neprožívá
• 88 % z těch, co Valentýna slaví, utratí za dárek maximálně 500 Kč
• 10 % hlasujících pak koupí dárek, který stojí maximálně 1 000 Kč
• Pouze 2 % respondentů koupí dárek dražší než 1 000 Kč
• 61 % z účastníků ankety nekupuje k svátku zamilovaných nikomu nic
• 25 % z nás koupí k Valentýnovi jen maličkost – květiny nebo sladkosti
• Společnou večeří oslaví 14. únor 12 % z nás


Valentýn bere jako příležitost pro oslavu a důkaz vzájemné náklonnosti spíše mladší generace. S větší radostí a pečlivostí jej slaví především ženy, pro které je valentýnská pozornost většinou důležitější než pro jejich partnery. Někteří muži by dokonce tento svátek s radostí ignorovali, ale kvůli partnerce se do slavení pouštějí. Střední a starší generace má oslavu lásky spojenou spíš s 1. májem a líbáním se pod rozkvetlou třešní. Někteří respondenti vnímají Valentýn jako importovaný svátek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 zaručených tipů, jak zničit první rande
TOP 5 receptů na Valentýna pro vaši lásku
PŘÍŠERNÉ rande. Jak ho se ctí přežít?


Živá tradice pro náctileté


Srdíčka, plyšáci, zamilovaná přáníčka a čokolády nachází v posledních letech své místo i na českých školách. „Na gymnáziu jsme měli vždy před Valentýnem ve vestibulu poštovní schránku lásky, kam mohl kdokoli komukoli hodit přáníčko se vzkazem. Ale do obálky se často vešla i čokoláda. Všichni jsme to hojně využívali a bavilo nás to. Pátrat pak po tajném ctiteli byla vždy zábava,“ popisuje studentka Barbora, která i přes hezké vzpomínky v současné době s přítelem 14. únor nijak neprožívá, stejně jako dalších 64 % respondentů ankety.
 

Valentýnská dekorace
(Foto: Pinterest)

 

Ačkoli je mezi námi dost odpůrců tohoto původem anglosaského svátku, tak ti, kteří se na něj každoročně těší, si oslavy rozhodně nenechají zkazit: „Docela mě udivuje, proč Valentýn tolik lidí vytáčí. Vždyť nikdo nikoho do ničeho nenutí. Kdo si tento den chce trochu ozvláštnit, ať to udělá, a kdo nechce, ať si klidně dá topinku s česnekem,“ myslí si další z účastnic ankety a dodává, že obchodníci přeci neplní regály valentýnským zbožím pro zákazníky, kteří tento svátek neslaví, ale pro ty, kteří si rádi něco s valentýnskou tematikou koupí.
 

Mezi typické dárky patří klasicky květiny, čokoláda, sladkosti, láhev sektu, či vína, nebo společné zážitky – nejčastěji návštěva dobré restaurace. Mnoho respondentů ale připravuje speciální valentýnské menu doma, nechybí v něm samozřejmě oblíbené jídlo partnera. Hezký dárek občas přijde i z nečekané strany. „Já trávím Valentýna v rodině mého syna. Přinesu malý dortík ve tvaru srdce, dáme si kávičku a takto trávíme příjemné odpoledne. Večer pohlídám vnoučata a mladí jdou na večeři,“ říká jedna z respondentek.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lenka 05:52 11.02.2019
Tak to my s přítelem Valentýna slavíme každý rok. Nikdy jsme si ale žádné velké dárky nedávali. Až letos. Letos mi totiž prý přítel k Valentýnu objednal moc pěkné šperky z chirurgické oceli z https://www.marre.cz/sperky-z-chirurgicke-oceli-s2... Ale prý mi je dá až čtrnáctého, tak jsem zvědavá. :)
Iva 19:35 14.02.2017
Hezký večer, já si na Valentýna řekla, že si udělám radost! Koupím si nějaký nový kousek oblečení. Koukala jsem na tohle tílko: https://www.campdavidshop.cz/bily-top-s.html. Máte s tím e-shopem zkušenosti? Děkuji moc!