Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Cítíte se zamilovaná, nebo pořád hledáte další vzrušení?

Zamilovaný partner je spokojený partner

aktualizováno 16.05.2010, 00:25 | 16.05.2010, 00:00 | doma.cz/kat/Kateřina Hollá

Cítíte se zamilovaná, nebo pořád hledáte další vzrušení?

Onehdy mi jedna psycholožka řekla, že po dvou letech vztahu se dva mají buď vzít, nebo rozejít. Takovéto radikální výroky jistě neplatí vždy, nicméně vystihují určitý princip, který je pravdivý v každém vztahu, uvádí server sexualne.cz. Většina vztahů vzniká prvotním velkým zamilováním.

 

Jak si asi většina z nás, kteří někdy byli zamilovaní, pamatuje, když jsme zamilovaní, máme zúžené vědomí, sníženou schopnost racionálního uvažování a rozjitřené smysly. Takže jsme schopni myslet pouze a jenom na druhou polovičku, nejsme ochotni si připustit, že je na ní byť jen něco nepatrného špatně, a vše, co udělá či řekne, je naprosto, ale naprosto dokonalé.


Obluzené vědomí


Tento stav obluzeného vědomí může trvat poměrně dlouho. K tomu je zapotřebí připočítat, že k naší druhé polovičce patří také její svět, který spolu s ní poznáváme. Setkáváme se s novými lidmi – jeho či jejími přáteli, rodinou, kolegy; jezdíme na nová místa, objevujeme nové světy v rámci trávení společného času.

 

V neposlední řadě se také většinou oddáváme velmi vášnivým sexuálním hrátkám. V zamilovanosti máme na sex přirozeně větší chuť a drive, objevujeme nové zážitky. Život v zamilovanosti je velmi emočně nabitý, žijeme naplno.


Všední dny bez euforie: co dál?


Nicméně po čase každá zamilovanost opadává, člověk se dostává do normální rovnováhy a prožívání normálních emocí. Začínají všední dny, euforie mizí, nové, neznámé světy jsou už pomalu objevené a vztah se kvalitativně změní. Buď se rozpadne, protože člověk prozře a zjistí, že ten, koho si myslel, že miluje, je idiot, anebo se vztah takzvaně prohloubí. Člověk zjistí, že druhého má opravdu, ale opravdu rád.


Život není jen černobílý


Žel, situace v partnerstvích není takto černobílá a jednoduchá, jak je možné rozdělit ji na papíře. Lidé jsou různé povahy, a tak to, zda vztah bude, či nebude fungovat, závisí na mnoha okolnostech. Mimo jiné se lidé mezi sebou liší ve vlastnostech, které psycholog Cloninger nazývá „novelty-seeking“, tedy touha vyhledávat věci nové.

 

Takový člověk bývá spíše impulsivní, je velmi zábavný a nadšený, zejména při různých nových zážitcích, uvádí server ulekare.cz. Oblasti zážitků se u různých osob mohou velmi lišit. Ale společný je jim hlad po novotě. Takový člověk vlastně nedokáže nalézt potěšení v každodennosti, v obyčejných věcech, ve stereotypech.
 

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Rady 05:38 29.05.2010
Milovala jsem celých 18 let. Pořád jsem jen dávala a chápala. Lidé kolem mi vyčítali, že jsem příliš tolerantní a mi to připadalo vpořádku. Sebe jsem ráda vůbec neměla, protože jsem dovolila partnerovi, ať mi ubližuje a chová se ke mě tak neurvale. Dnes už vím, že chci, aby mne můj partner taky miloval. Chci i brát. Dávaj je hezké, ale je to málo. To všechno se ale musím naučit. Dávat ze sebe všechno, věřit jen v lásku a v partnera, nevěřit sobě, je šíleně bolestivé utrpení.Pak přijde zklamání, kdy zjistíte, že jste milovili jen svou vysněnou bublinu, že parter je někdo úplně jiný. A věřte, že takový život plný utrpení je ztráta času. Chci být šťastná a chci být milována. Sebou i parnerem.
21:17 17.05.2010
Prožívám teď něco podobnýho. S přítelem jsme rok a půl. Jelikož jsem romantická duše a jak bylo uvedeno v článku, člověk co miluje nové věci a překypuje nadšením, když má možnost je objevovat, tak to je pro mě moc těžké období. Najednu stranu si přijdu mladá na vážný vztah, ale nadruhou stranu vím, že tak skončí každý dlouhodobější vztah(s bývalým přítelem sem se z tohoto důvodu rozešla, zamilovanost pryč a moc společných témat nezbylo). Přítele miluju a stále si máme co říct, ikdyž chvíle plné vášně a poznávání mi strašně moc chybí. Snad vědomí, že je tak moc těžké najít někoho, kdo vás bude mít rád a kdo vás obejme, mě utvrzuje v tom, že je možná čas hledat to neokoukané a vzrušující v něčem starém.
Martik 15:39 17.05.2010
Přeji všem,aby neztráceli naději a mysleli pozitivně.Život není jen o sexu.A pokud člověk uvažuje něčím jiným než hlavou,tak pryč od něho,pokud má důvod pořád oslavovat,tak to je jen obyčejný alkáč a pokud,nechá přítelkyni jít do práce,kdy mají 5.měsíčního syna s tím,že pan živnostník nemá kšefty,tak to je vychcanost,prostě takového debila jsem se ztřepala,ať trpí ta co ho ulovila,hodně štěstí paní Bílková z Dobré!Nabrnkla jsis jen ožralu co ho i za chlast vykopli od policie a tys mu to sežrala a mě toho ubožáka zbavila díííííííííííííky moooooooooooooc!!!!!!
Martik 15:27 17.05.2010
Je pravdivý.Prostě je hezký pocit,mít si o čem povídat a plánovat a vědět,že si chrápem do ucha navzájem,ale chceme vedle sebe usínat a ráno se tomu zasmát a prostě být spolu,cítit tu oporu jeden v druhém.Jsme spolu 2roky,oba rozvedení,každý dítě ve vl. péči a jsem šťastná,že mám takového muže a víme dobře,že už nejsme zamilovaní,ale máme se moc rádi.A ten pocit,kdy víte,že vás ten druhý nevyužívá,ale dal by vám to poslední co má je nádherný.Při rozvodu jsem si prošla psychickým peklem,ale dnes vidím jinak,snažím se ponaučit z chyb,které jsme dělali oba,jenže ex je dělá stále.
Mates 15:07 17.05.2010
Opravdu opravdově pravdivý článek,ke všemu musí být dva.Po rozvodu jsem nevěřil,že se ještě najde někdo,kdo je obětavý, umí milovat a chce komunikovat o všem,aby jsme nedělali chyby a nebo se jim vyhli společně.Je to asi odměna za to čím jsme prošli-rozvod, oba víme a vážíme si našeho vztahu,ta zamilovanost je už vztah a to si myslím,že je víc,je to umění naslouchat druhému,umět se společně zasmát a při sobě stát v dobrém i zlém.Kráčíme spolu už 3 rok a jsem šťastný!Také to přeji všem.
Jeny 13:22 17.05.2010
Já to beru i rozumem a pak citem, ale je ti k ničemu, když ten druhý miluje svou práci víc....než vztah
annabella 02:27 17.05.2010
Článek je opravdu hodně trefný,tak funguje život?....škoda,potkalo to i mne ,zamilovanost zmizela,teď mám v duši splín
guláš 00:10 17.05.2010
ale tomášku, zase mluvíš jenom o sobě, tak na ty druhý nes*er a nedělej z nich idioty
tomas 00:03 17.05.2010
milovat je blbost.... kdyz ten 2. na vas sere a dela z vas idiota.. tak co ted ?milovat-nemilovat? mit rad-nemit rad? nebo se na to jednoduse vysrat a jit dal???
Mathiel 22:57 16.05.2010
Me ten clanek prijde nejaky nedodelany, rozhodne to nema zaver. To se mi nelibi, kdyz jsem prekvapena, ze uz dal nic neni.
1 2