Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Žárlivci prý trpí nízkou sebedůvěrou, sobeckost a snahou vlastnit.

RADY, jak se vyrovnat se žárlivostí

aktualizováno 05.02.2011, 02:27 | 05.02.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Žárlivci prý trpí nízkou sebedůvěrou, sobeckost a snahou vlastnit.

Záminkou k žárlivosti může být cokoliv. Žárlivec vidí v jakémkoliv jednání partnera nějaký záměr. Jakmile zavětří sebemenší podezření, zmocní se ho zkrat….

 

Jak říkával klasik partnerských vztahů Miroslav Plzák, věrnost prokázat nelze. Můžete vysvětlovat, jak chcete, že jste byla u holiče a pak jen něco nakoupit, ale žárlivec začne vše rozpitvávat a analyzovat, až najde nějakou nesrovnalost a vás obviní ze vztahu s vaším homosexuálním kadeřníkem.

 


Na svého partnera žárlí 31 procent dotázaných a 37 procent respondentů je přesvědčeno, že na ně žárlí jejich protějšek. Ukázal to průzkum agentury SANEP.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Každá žena může mít orgasmus. Jen vědět, jak na to!

Ejakulační etiketa: kam s tím?

 


Průzkum rovněž ukázal, že žárlení zkomplikovalo vztah 22 procentům dotázaných. Žárlení je nejvíce projevem nedůvěry. 25 procent Čechů si myslí, že vede k rozvodu nebo rozchodu. Přehnaně žárlivý partner může dohnat svůj protějšek ke lhaní podle mínění 21 procent dotázaných. Vzájemné neporozumění je důsledkem přehnané žárlivosti podle názoru skoro 20 procent dotázaných.

 

Důvodem k žárlení je nejčastěji nízká sebedůvěra, na čemž se shodlo 26 procent dotázaných. Na druhém místě dotázaní uvedli podezřívavost, dále majetnictví a sobeckost, ale i lásku a závislost.

 

Žárlivec je k politování

 

Kdo žárlí, nevěří, že každý vztah je jedinečný a neopakovatelný. Bojí se, že ho může kdokoliv a kdykoliv nahradit. Petr z Kladna o tom ví své: "Svou ženu strašně miluji. Někdy mám pocit, že ji musím mít pořád celou pro sebe. Když chybí důkaz nevěry, nic to pro mě neznamená. I věrná žena může podlehnout…Nechci ji ztratit, proto žárlím, ale čím víc žárlím, tím víc ji ztrácím…“

 

 


Jak nežárlit?

 

Žárlivec pochybuje o tom, že by ho druhý mohl doopravdy milovat. Je si sám sebou nejistý. Musí se stát nezávislým jedincem s vlastními zájmy. Pokud máte se žárlivostí problémy, zkuste to řešit:

 

1. Uvědomte si, že problém existuje.
2. Převezměte odpovědnost za své
3. Naprogramujte se na nový styl jednání

 

Když si připustíme, že žárlíme, udělali jsme první krok k tomu, abychom to překonali. Pro nacvičení situace si představme, že jsme na večírku. Pro žárlivce to je potencionálně krizová situace. Měli bychom si dopředu promyslet své jednání. Co všechno se tam může stát a jak na to reagovat a proč.

 

Např.:
Vašeho manžela tam osloví jeho bývalá přítelkyně.

Budete
1) na ni normálně milá jako na ostatní, protože On si vybral nakonec vás a ne ji – a nezkazíte tím atmosféru,

2) odtáhnete svého drahého pryč z jejího dosahu , i když bude každému jasné, že si nejste jeho láskou jistá – a naštvete sebe, partnera a rozveselíte "bejvalku“

 

Ať v roli žárlivce nebo oběti žárlení - vždy se zhluboka nadechněte a počítejte do desíti dřív, než řeknete nebo uděláte něco, čeho byste mohli později litovat.

 

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Vendy 20:01 07.02.2011
žárlivost že je neandrtálský přežitek? to je spíš nevěra, nebo myslíte, že někdy v pravěku lidi trápilo jeslti náhodou svým chováním neublíží tomu druhému? Lidi se chtějí vyvíjet, a s tím souvidí i monogamie, jen škoda, že vy neandrtálci si to nedokážete uvědomit ;)

Jsem ve stejné situaci a naprosto souhlasím :(
Souhlasím s fialkou.. co když ten důvod je.. a opakovaně.. přítel sice tvrdí, že miluje, ale už opustil, začali jsme budovat vztah znovu.. ale nedůvěřovala jsem, pořád jsem cítila, že je něco špatně.. a pak jsem našla odvážné psaní s kamarádkou, které trvalo týdny... nechat i přes velkou lásku být a nebo se snažit zvládnout svou žárlivost? Kdo ví.. ale věřím, že bych žárlit přestala, kdybych měla jistotu, že můžu důvěřovat..
anonym 21:23 06.02.2011
Já žárlim tak, že když sem se dozvěděla že můj kluk napsal holce že je hezká, tak sem ho zmlátila :D a byla to slast! :D asi měl špatný svědomí protože se nechal :D a pak sem mu rudý tváře od facek chladila :D
anonym 20:41 05.02.2011
Souhlasím s fialkou.. co když ten důvod je.. a opakovaně.. přítel sice tvrdí, že miluje, ale už opustil, začali jsme budovat vztah znovu.. ale nedůvěřovala jsem, pořád jsem cítila, že je něco špatně.. a pak jsem našla odvážné psaní s kamarádkou, které trvalo týdny... nechat i přes velkou lásku být a nebo se snažit zvládnout svou žárlivost? Kdo ví.. ale věřím, že bych žárlit přestala, kdybych měla jistotu, že můžu důvěřovat..
fialka 17:15 05.02.2011
A co když ten důvod k žárlení je, třeba po odhalení nevěry...ono trochu trvá, než začne člověk nevěrníkovi zase věřit
jatra 15:31 05.02.2011
tz si zralej na lščbu ichtyle...
Sabi 14:00 05.02.2011
Já sama v takovém vztahu žiju a můžu jen souhlasit s tím co je napsáno.Žárlivý partner vlastně uráží svou polovičku a dává mu tím najevo že mu nevěří což je už samo o sobě dost ponižující.A velká pravda je,že tím svým chováním od sebe odhání milovanou bytost.A postižený se opravdu naučí lhát a raději zatluče že se sešel s kamarádem(kamarádkou)jen aby neměl doma scénu.Takový vztah je opravdu jen pro masochisty a pokud jím nejste,tak to dlouho nevydržíte ať toho člověka milujete sebevíc.Sabi.
Martin 10:35 05.02.2011
Žárlivost je neandrtálskej přežitek, jsou to lidé kteří neumí jednat tak jak by měli. A proto jsou zralí na léčbu.