Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Odborníci nikdy neměli problém s vysvětlením mužského orgasmu. Ten je spojen s ejakulací, a tedy s reprodukcí. U žen je to ale jinak.

Ženský orgasmus: Proč vlastně vznikl a čím si ho zasloužíme?

sex, orgasmus - 2
zdroj: Thinkstockphotos sex, orgasmus - 2
aktualizováno 04.07.2019, 00:00 | 04.07.2019, 00:00 | doma.cz

Odborníci nikdy neměli problém s vysvětlením mužského orgasmu. Ten je spojen s ejakulací, a tedy s reprodukcí. U žen je to ale jinak.

Mohou mít styk, mohou otěhotnět, ale orgasmus k tomu nepotřebují. Výzkumy ostatně ukazují, že na otázku, zda ho při souloži prožívají, odpovídá jen 25 procent žen "často“ nebo "velmi často“, pokud nejsou zároveň drážděny na poštěváčku. Na druhé straně každý, kdo už měl styk, ví, že je dost obtížné souložit a přitom úplně klitoris vynechat.

  
Posledních padesát let se objevují různé teorie, které mají funkci ženského orgasmu vysvětlit. Jedny z nejznámějších jsou ty, které tvrdí, že vyvrcholení povzbuzuje ženy k tomu, aby měly o sex zájem, a tedy přispívaly více k zachování druhu. Podobně tvrzení, že podle schopnosti, jak je muž dokáže uspokojit, si ženy mohou vybrat z potencionálních adeptů otcovství toho, kdo je schopnější nebo zdravější.

 

Orgasmus

 

Jiná teorie vyzdvihovala fyziologické stahy dělohy při orgasmu jako způsob, kterým ženské tělo napomáhá průniku spermií do dělohy a usnadňuje dlouhou cestu k vajíčku. Podrobné výzkumy ale ukázaly, že děloha zdravé ženy se v průběhu dne stahuje sama o sobě několikrát i bez orgasmu. Takže ani z tohoto důvodu nejspíše pánbůh ženám vyvrcholení nenadělil.


Možná se pravdě nejvíce přibližuje tvrzení, že je orgasmus prostě artefaktem založeným na tom, že se zprvu v děloze vyvíjíme stejně, ať se později narodí kluk, nebo holka. Proto mají třeba muži bradavky, ač je prakticky ke kojení nejspíš nikdy nevyužijí. V raných týdnech se zakládají prvotní nervové dráhy, a to i v oblasti budoucích pohlavních orgánů. U některých žen se tyto dráhy vyvinou lépe, u jiných hůře. U některých (a těch je většina) směrem k větší citlivosti na poštěváčku. Ten je vlastně také artefakt, vývojová zdrobnělina pyje, která – zdá se – nemá jiný smysl než právě umožnit vyvrcholení. To je rozdíl od penisu, kde by se přece jen ještě nějaké funkce našly. 


Smrt za nevěru


Člověk však není vývojově první druh, jehož samice jsou schopny orgasmu. Samozřejmě je poměrně těžké zjistit, zda třeba kráva prožívá skutečně vyvrcholení, ale není to tak obtížné u blízkých příbuzných – opic a lidoopů. U makaků a šimpanzů jsou samice stimulovány příjemnými pocity z dráždění poštěváčku k tomu, aby kopulovaly s více partnery, dokud nedosáhnou orgasmu.

 

Nicméně samci si potom nejsou jisti, který potomek je jejich, a nechají přežít všechny. To je rozdílné u některých menších opic, například u velmi krásných langurů, kde samci zabíjejí až 30 procent narozených potomků. Usmrcují samozřejmě ty, s jejichž matkami se pářil jiný samec. Samice langurů ale orgasmus neprožívají a obvykle se v plodném období páří vždy jen s jedním samcem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

SEX KOUČ: Zažily jste orgasmus po intenzivní stimulaci bradavek?

SEXY HRÁTKY: Čím nám prospívá masturbace?

50 věcí, které byste měli v sexu stihnout, než zemřete


Odměna za partnerství


U lidí by pak evoluce mohla vést naopak k tomu, že by právě orgasmus byl odměnou za setrvání v páru. Mnoho žen je totiž lépe schopno prožívat vyvrcholení s tím mužem, ke kterému cítí emoční vazbu a kterého lépe znají. Jenomže – plno žen to má zcela naopak a lépe se vzruší s novým partnerem.


A aby to nebylo jednoduché, známe orgasmy dva, klitoridální a vaginální. Obvykle ženy v jednom životním údobí dosahují jen jednoho, některé ale "umí“ oba. Každý přitom představuje jiný prožitek.

 

Ženský orgasmus je jen pro radost


Takže asi nejblíže pravdě bude současné tvrzení, že ženy mají orgasmus "prostě pro radost“. A tak si lze jen přát, aby co nejvíce paní, slečen a dívek mělo dost odvahy k hledání toho, co je vzrušuje, aby se naučily experimentovat nejen prsty, ale třeba i sprchou, vibrátorem nebo jinou pomůckou, tak, jak to potřebují.  A hlavně aby měly dost trpělivé partnery (nebo partnerky), kteří jim v tom hledání a nalézání budou pomáhat. Vždyť ta sdílená radost je potom odměnou i pro ně!

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

pepik 18:41 13.07.2014
jojo kundi mr dka je sladoučka
Gertrůda 09:22 13.07.2014
Tak já s orgasmem nemám problém.K tomu nepotřebují ani Alfonse(manžel)Já nenosím ani kalhotky,když se dotknu klitorisu,tak to už se mne valí!! Mohu mít i 10 orgasmů za sebou a jakých!!!