Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Plánování kuchyně se často neobejde bez potíží. V minulém článku jsme vás upozornili na pět chyb, jichž se dopouštíme nejčastěji. Jak a čeho bychom se měli v kuchyni ještě vyvarovat?

Nejčastější chyby při zařizování kuchyně II

Nejčastější chyby při zařizování kuchyně II 01
Nejčastější chyby při zařizování kuchyně II 01
aktualizováno 19.07.2016, 16:29 | 19.07.2016, 00:27 | mea

Plánování kuchyně se často neobejde bez potíží. V minulém článku jsme vás upozornili na pět chyb, jichž se dopouštíme nejčastěji. Jak a čeho bychom se měli v kuchyni ještě vyvarovat?

Problémům s nevyhovujícím vybavením kuchyně můžeme předejít, když si vše předem dobře naplánujeme.

 

Prvních 5 chyb najdete v tomto článku.

 

Chyba číslo 6: Málo úložných prostor

 

Úložné prostory jsou v kuchyni naprostým základem, bez něhož se pohodlné vaření neobejde. Ve skříňkách, policích, šuplících a nejrůznějších výsuvných systémech potřebujeme uskladnit veškeré potraviny, hrnce a další náčiní potřebné k vaření a nádobí.

 

Nedostatek úložných prostor a jejich nevhodné rozvržení patří k nejčastějším chybám, s nimiž se při zařizování kuchyně potýkáme. Proto bychom už ve fázi plánování měli počítat s logickým využitím veškerého možného prostoru. Vhodné jsou například rohové skříňky, zásuvky s plnovýsuvy a různé drátěné programy určené pro ukládání.

 

ČTĚTE TAKÉ:
ERGONOMIE JE ZÁKLADEM ÚSPĚCHU V KUCHYNI
BAREVNÁ INSPIRACE PRO KRÁSNOU KUCHYNI

 

Chyba číslo 7: Špatně zvolená výška pracovní plochy, dřezu, horních skříněk

 

Při zařizování nové kuchyně děláme velmi často chybu ve špatně zvolené výšce pracovní plochy. Už dávno není nutné vybírat pouze ze sektorového kuchyňského nábytku, který se vyrábí v jen v univerzálních rozměrech. V dnešní době není problém uzpůsobit výšku pracovní desky, dřezu, varného centra nebo trouby naší výšce.

 

 

Pokud měříme 160 až 165 cm, pak je pro nás ideální umístit linku do výšky 85 až 90 cm. Jsme-li vyšší, pak bychom měli volit výšku pracovní desky 90 až 92 cm od země, aby nás z vaření nebolela záda. Ze stejného důvodu je praktické vyvýšení mycího centra i umístění trouby do výšky očí.

 

Chyba číslo 8: Nezapomeňte na rozvody

 

Plánování kuchyně musí nutně zahrnout i otázku rozvodů elektřiny, vody, plynu i odpadu. Rozhodně bychom se při úpravách kuchyně neměli přizpůsobovat stávajícím a často nevyhovujícím rozvodům. Mnohem vhodnější je mít jasnou představu o všech elektrospotřebičích i osvětlení, které v kuchyni využíváme. Následně tomu můžeme uzpůsobit rozvody a mít vše opravdu po ruce a na místě, kde sami chceme. Důležité je myslet i na budoucnost a počítat například s pořízením myčky.

 

Chyba číslo 9: Chybějící jídelní prostor

 

Již při zařizování kuchyně bychom měli zvážit, kam budeme situovat jídelnu. Pokud bude stát mimo kuchyňský prostor, pak máme o starost míň.

 

 

Chceme-li však umístit jídelní stůl do kuchyně propojené s multifunkční společenskou částí, pak bychom si měli dobře rozmyslet velikost jídelního stolu, zvolit pro něj i pro židle materiál, který bude ladit s vybavením kuchyně i obýváku. V jídelně nesmíme opomenout ani dostatečně intenzivní svítidlo s nastavitelnou výškou.

 

Chyba číslo 10: Co by v kuchyni být nemělo

 

V prostoru pro kuchyň by mělo být pouze to vybavení, které do ní opravdu patří. Rozhodně není ideální do kuchyně umístit například pračku, která zde zabírá místo, často do tohoto prostoru vizuálně nezapadá a navíc vydává otravný hluk.

 
20 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

RobinHudecek 12:27 31.10.2016
Spoustu chyb je způsobeno výběrem špatného truhláře. Například výška pracovní plochy, špatně zvolené skříňky, špatná madla a výška a tak podobně. Proto, pokud člověk váhá, doporučuji spíše kuchyňské studio, osobně máme jednu z těchto kuchyní: http://www.gorenje.cz/kuchyne/moderni-designove-ku... které jsou velmi vkusné a úložný prostor už je řešený, proto je zde minimum příležitostí, kde udělat nějakou nevratnou chybu.
Linda 17:35 13.08.2016
Hezký den, děkuji za článek. Zároveň na vás mám dotaz ohledně vybavení kuchyně. Co berete za nezbytnou součást? Koukala jsem různě na internetu (př.: https://www.varenihrou.cz/vareni/) a mají toho všude opravdu hodně. A jinak ještě koukejte na tenhle článek: http://bydleni.idnes.cz/male-velke-omyly-pri-zariz... Třeba se vám bude hodit.
maty81 15:12 23.02.2016
Dostatek světla v kuchyni je opravdu důležité, při zařizování jsem to tak trochu vypustila a pak jsme horko těžko vymýšleli, jak to napravit. Naštěstí nám pomohly LED pásky (http://www.uni-svitidla.cz/124-led-pasky). Takže světla v kuchyni nepodceňujte!
síma 15:43 28.04.2015
Při nákupu domácích spotřebičů se orientuju dle nabídky zde: http://www.hyperzbozi.cz/bile-zbozi. Srovnání cen je super – u tak drahých věcí jsou rozdíly velké, a tak se dost ušetří!
lenka 09:58 20.10.2014
Máte někdo prosím zkušenost s nákupem elektroniky přes http://elektro.hyperinzerce.cz/? Zařizujeme byt a chceme vybavit kuchyň levně, ale kvalitně…děkuji.
anna 11:23 16.04.2014
Při zařizování kuchyně jsme před nákupem spotřebičů porovnali ceny na http://bile-zbozi.hyperzbozi.cz/. Skvěle se tak ušetří! Vyzkoušejte!
,an 13:38 26.01.2012
stejně jako minulý článek, není nijak užitečný