Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jedním ze současných trendů, kterými se moderní domov inspiruje, je zelené bydlení. V podstatě jde o šetření životního prostředí ale i naší peněženky. Jedná se totiž o ekologicky šetrný a zároveň efektivní přístup k využívání energií, vody a další...

Rady, jak při vaření ušetřit

Šetření
zdroj: Thinkstockphotos Šetření
aktualizováno 24.08.2016, 16:19 | 24.08.2016, 16:19 | mea

Jedním ze současných trendů, kterými se moderní domov inspiruje, je zelené bydlení. V podstatě jde o šetření životního prostředí ale i naší peněženky. Jedná se totiž o ekologicky šetrný a zároveň efektivní přístup k využívání energií, vody a dalších zdrojů či k recyklaci odpadu.

Říká se, že kuchyně je srdcem domova. Zároveň ji však po zásluze můžeme označit za místo největší produkce odpadu v domě nebo v bytě. Ekologickému přístupu v kuchyni bychom proto měli věnovat zvýšenou pozornost. Vždyť(52) jde nejen o to, v jakém stavu zanecháme životní prostředí pro příští generace, ale správných chováním v kuchyni můžeme ušetřit i naši peněženku.

 

Důmyslné sortéry pro pořádek

 

V kuchyni je zásadní otázkou odpad, přesněji jeho třídění na plasty, sklo, papír, kartony a směsný odpad. Ekologicky šetrné zbavování se odpadu si můžeme výrazně usnadnit a zpříjemnit, pokud kuchyň vybavíme moderními odpadkovými koši, které se nazývají sortéry.

 

Soubor sortérů obvykle tvoří dva nebo tři koše, které můžeme v kuchyni zabudovat do spodní části linky. Pokud využijeme bezúchytkovou úpravu, pak nám pro třídění odpadu bude stačit pouhým poklepem kolena vysunout košovou skříňku a odpad vyhodit do příslušného boxu.

 

Nejsnadnějším cestou, jak odpad třídit, je totiž jeho rozčlenění na jednotlivé složky už v našich domácnostech. Zpětně se do třídění odpadu už chce pochopitelně jen málokomu.

 

Tříděný odpad
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Úsporné spotřebiče šetří za nás

 

Eko trend se může projevit také v užívání výrobků vyrobených z recyklovaných a recyklovatelných materiálů. Spotřebu elektrické energie a vody zase snížíme, pokud při zařizování kuchyně zvolíme spotřebiče z úsporné energetické třídy A a vyšší.

 

Několik tipů, jak se chovat v kuchyni ekologicky

 

Šetrný přístup se může projevit také v každodenních činnostech v kuchyni. Některým z nich přitom už možná ani nepřikládáme větší význam. Přesto nám mohou pomoci ušetřit peníze, životní prostředí a mnohdy také čas.

 

 

 

- pořiďte si parní myčku, která nespotřebuje velké množství energie a šetří vodu

 

- myjte nádobí pouze v naplněné myčce

 

- neumísťujte ledničku do blízkosti zdroje tepla (trouby či topení)

 

- používejte indukční varné desky – jde o rychlejší, šetrnější a bezpečnější způsob přípravy pokrmů

 

- na organický odpad používejte drtiče odpadu

 

- při vaření užívejte vhodné nádobí – průměr hrnce by měl odpovídat průměru plotýnky, použití pokličky zaručí rychlejší var, tlakové hrnce spotřebovávají menší množství energie

 

Zdroj: Oresi.cz, Ekokom.cz, Greenpeace.cz

 
44 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

ALLNAT 09:00 25.01.2017
Výborná rada - pořiďte si drtič na organický odpad ! Velmi tím ušetříte. Víte jaký mají drtičky příkon ? Řádově několik kilowatů.
My prakticky všechnu biomasu kompostujeme, vyjma nepoužitelných zbytků
masa a těch je minimum.
Jsem vykulenej 18:56 06.09.2012
Tak jsem čeal rady jak ušetřit při vaření. Takže mám třídit odpad, koupit si myčku a hurá šetřím.
Až na tu velikost hrnce asi jediná rada, je článek o něčem jiném, ale né o vaření.