Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Astma je choroba, se kterou se dá dobře žít. Musí být ale správně léčena. Velká část pacientů však ani neví, co je vlastně trápí. Jak pomoci sobě a svým dětem, aby nemoc neprobíhala tak dramaticky?

10 věcí, které musíte vědět o alergii a astmatu, aby se vám lépe dýchalo

alergie dítě
zdroj: Thinkstockphotos alergie dítě
aktualizováno 22.08.2016, 16:10 | 22.08.2016, 16:10 | doma.cz/mag

Astma je choroba, se kterou se dá dobře žít. Musí být ale správně léčena. Velká část pacientů však ani neví, co je vlastně trápí. Jak pomoci sobě a svým dětem, aby nemoc neprobíhala tak dramaticky?

Nemocní s lehčími formami alergií by měli sledovat pylový kalendář a zhruba 14 dnů před předpokládaným vykvetením dřevin, na jejichž pyl alergicky reagují, začít užívat každodenní preventivní léčbu.


1. Co se vlastně v těle při astmatu děje?
V plicích, přesněji v průduškách, se tvoří zánět a následně trvalé poškození. Nemocnému se špatně dýchá a má další potíže při dýchání. Zánět může vzniknout jako reakce na vnější podněty, na něž je nemocný alergický. Jsou to třeba prach, peří, pyly, roztoče, zvířata, plísně, ale také některé potraviny jako ořechy, ryby, sýr či ovoce.

 

2. Jak se liší alergie a astma?
Alergie se nemusí hned projevit astmatem. Nejčastěji má podobu takzvané alergické rýmy, která se nepřesně označuje jako senná. Způsobuje ji pyl mnoha druhů rostlin. V takovém případě pomohou antihistaminika(47) (tablety, kapky do očí, sprej do nosu), která jsou jak na lékařský předpis, tak volně prodejná. S léčbou je dobré začít zhruba čtrnáct dnů před předpokládaným vykvetením rostlin, na jejichž pyl alergicky reagují. Informace jsou k nalezení v pylovém kalendáři například na www.pylovasluzba.cz.


3. Co dělat, když si myslím, že mám astma?
Pokud máte astma nebo podezření, že byste jím mohli trpět, pak s návštěvou lékaře neváhejte. Jedině moderní léky dovedou astma zcela utlumit. To znamená, že většina nemocných pak nemusí pociťovat potíže a může dělat cokoli - včetně rekreačního či dokonce vrcholového sportu. Nemoc sice dosud nelze úplně vyléčit, je možné ale potlačit její projevy a zabránit jejím následkům, tedy vážnému poškození plic. A to je pro kvalitu života astmatika velmi

 

 4. Co dělat, když si myslím, že mám alergii?
Lidé, u nichž se příznaky pylové alergie objeví poprvé, mohou jako první pomoc užít některé z volně prodejných antihistaminik. Co nejdříve by však poté měli vyhledat svého praktického lékaře. Ten posoudí, zda se jedná skutečně o alergii, nebo o jiné onemocnění a pacienta pošle ke specialistovi. Jednoduchá poučka zní: Máte-li pocit, že u vás propukla alergická rýma, a pokud vám na potíže zabral lék na alergii, pak zřejmě nejde jen o nachlazení - alergii zřejmě skutečně máte. Alergickou rýmu nepodceňujte, ze špatně léčené vznikne v 60 procentech případů astma.

 


 

5. Co je to alergie?
Alergie je reakce z přecitlivělosti na běžné látky z prostředí. Alergická reakce nosní sliznice se u člověka projevuje kýcháním, vodovou rýmou, svěděním očí, otoky víček a podobně. Mnoho lidí se však s problémy, jako je třeba sezónní rýma, sžijí, nenechají se vyšetřit odborníkem, a nejsou pak léčeni. To organismu škodí. Dráždivý kašel, který někdy takovou rýmu provází, může být signálem dráždění průdušek a postupného vzniku astmatu. U více než třetiny lidí s alergickou rýmou astma skutečně vznikne.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Tatarka dětem neškodí, na hranolky jim jí ale NEDÁVEJTE!

Nejčastější mýty spojené s používáním tamponů. Může se ztratit v těle?

 

6. Jak se astma správně léčí?
Základní terapií jsou protizánětlivé léky, hlavně kortikosteroidní hormony, které se zpravidla inhalují.V léčbě se uplatňují také preparáty, které uvolňují stažené hladké svaly v plicích.
Po vdechnutí začínají účinkovat do tří minut a pomáhají nejméně čtyři ale také dvanáct hodin.

 
7. Jak se pozná, že mám astma správně léčené?

Má-li pacient astma zcela pod kontrolou, pak ho netrápí žádné denní ani noční obtíže a záchvaty dušnosti. Stejně tak není omezen ve svých aktivitách. Nemusí ani používat úlevové léky pro první pomoc, tedy pro chvíle, kdy bude mít příznaky astmatu. Velká část astmatiků však svou nemoc tak dobře nezvládá.

 
8. Kolik je v Česku astmatiků?
V Česku je totiž dnes každý čtvrtý člověk alergický. Každý sedmý má alergickou rýmu, každý desátý ekzém a každý dvanáctý astma. Podle odhadů odborníků je Česku poměrně velká skupina lidí, která astmatem trpí, ale nemoc u nich ještě nebyla diagnostikována. Odhady hovoří až o 300 tisících nemocných. Přitom 20 až 38 procent pacientů s alergickou rýmou má současně i astma. Ve dvaceti procentech případů astma začíná již u kojenců a batolat, deset procent u předškoláků, 70 procent pak u školáků a adolescentů.

 
9. Může astma ohrozit život?

Astma, které je spojeno s přechodnými stavy ztíženého či sípavého dýchání, dušností a suchým kašlem, usmrtí v Česku ročně asi sto třicet nemocných. Toto číslo se dlouhodobě nemění, stejně jako počty nejtěžších případů. V současné době přibývá v Česku především lehčích forem astmatu. Ty bohužel bývají často zaměňovány za vleklý kašel, a místo protizánětlivých léků na astma tak dostanou nemocní od lékařů antibiotika.

 
10. Je třeba užívat léky na alergii celoživotně?
V současné době mohou alergologové svým pacientům nabídnout účinnou možnost, jak své potíže odstranit nebo od nich alespoň zásadně ulevit. K dispozici jsou totiž vakcíny, které pacientům s alergií zmenšují potíže a umožní jim lepší průběh choroby v jejich rizikovém období. Aby byl efekt vakcín optimální, musí se užívat dlouhodobě tři až pět let.

 
37 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Marcelka 13:10 14.08.2014
Pilová alergie mě trápí od mého dětství. Žiju na vesnici, a tak se dostávám s alergeny do každodeního styku. Vyzkoušený mám xyzal, ale lepší varianta je tento lék: http://www.gigalekarna.cz/produkt/claritine-30-tab... . Mám pocit, že se alergie zbavuji, i když to není s medicínského hlediska možné, potlačí 100% příznaků alergie.