Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přejete si miminko, ale nedaří se vám to? Jste z toho nervózní a ještě vás deptá rodina a přátelé, kteří se vás pořád ptají? Jak to zvládnout a jak zvýšit šanci na oplodnění?

Deset věcí, které byste měly udělat, když se vám nedaří otěhotnět

těhotná baby
zdroj: Thinkstockphotos těhotná baby
aktualizováno 09.10.2015, 00:47 | 09.10.2015, 00:47 | doma.cz/mag

Přejete si miminko, ale nedaří se vám to? Jste z toho nervózní a ještě vás deptá rodina a přátelé, kteří se vás pořád ptají? Jak to zvládnout a jak zvýšit šanci na oplodnění?

Pokud se delší dobu neúspěšně pokoušíte o miminko, určitě víte, jak je těžké odolat negativním myšlenkám, depresivní náladě a beznaději. Přesto je potřeba se proti tomu všemu obrnit, žít svůj život s chutí, snažit se dál a hlavně si negativními pocity nenechat otrávit svůj partnerský vztah.

 

1. Vykázejte své okolí do patřičných mezí

Dlouhé čekání na miminko je dost těžké i bez dotěrných poznámek kolegů, přátel nebo příbuzných. Potíže s otěhotněním rozhodně nejsou žádná ostuda pro vás ani pro partnera, a tak se nebojte říct všem ve svém okolí pěkně od plic, ať si své neustálé dotazy nebo ještě horší vtipy nechají jednou provždy pro sebe.


2. Přesvědčte se, že v tom nejste sami

Nejspíš se vám zdá, že celý svět kromě vás je těhotný, neustále slyšíte o někom ze svých známých, komu se narodilo dítě. "Nenechte si ale vnutit myšlenku, že jste se svým trápením úplně sama. Stačí otevřít příslušné internetové stránky a diskuze na nich nebo se jednou zajděte podívat k nejbližší klinice asistované reprodukce. Uvidíte nesčetné páry i samotné ženy vstupující dovnitř. Potíže s otěhotněním a problém neplodnosti nejsou ani zdaleka něčím výjimečným, co by se týkalo pouze vás," doporučuje MUDr. Helena Janíčková, autorka odbornice z webu uLékaře.cz.

 

 


3. Zůstaňte pozitivní

Negativní myšlenky a beznaděj vytvářejí stres a dlouhodobý stres podle odborníků snižuje šance na otěhotnění. Naše tělo je vybaveno mechanismy, které snižují pravděpodobnost otěhotnění, pokud žena není „v pohodě“. Proto každý stres vyvolávaný  neúspěšnými pokusy otěhotnět jenom dále snižuje naše budoucí šance na početí.

 

4. Přestaňte se za každou cenu „snažit“

Neustálé myšlenky na to, že „tentokrát to musí vyjít“, sebeobviňování a tisíceré otázky „co dělám špatně“ nepřejí ani vašemu milostnému životu, ani šancím na brzké početí. Není to samozřejmě vždycky tak, že žena otěhotní, jakmile nechá starosti o početí plavat, ale v některých případech to tak skutečně funguje.

 

5. Nesázejte všechno na jednu kartu

Mateřství je sice velmi důležitá hodnota v životě ženy, není to ale hodnota jediná. Pokud chcete prožít krásný život a dopřát ho i svému budoucímu dítěti, nemůžete z něj udělat jediný cíl svého života. Snažte se nalézt potěšení ve svých zálibách, v práci, v soužití s partnerem, širší rodinou a přáteli.

 

6. Buďte na sebe hodná

To, že právě vy máte problémy s otěhotněním, je přece jen trochu nespravedlivé. Nebojte si to občas vynahradit. Co nejvíc se věnujte věcem, které vás baví, buďte co nejvíc aktivní a hlavně si příliš neberte k srdci hodnocení svého okolí. Lidé, kteří mají všechno snadné, nemají nejspíš ani tušení, jak těžký může život být.

 

7. Milüjte se

Otěhotnět bez sexu je skutečně obtížné. Neomezujte sex jen na své plodné dny a nedělejte to jenom kvůli početí. Páry, které mají sex pravidelně (alespoň párkrát do týdne), mají podle odborníků větší šance na brzké otěhotnění.

 

 

8. Pracujte na partnerském vztahu

Harmonický vztah s partnerem je důležitý pro vás, pro něj i pro vaše budoucí dítě. A protože problémy s početím představují pro váš vztah zátěž navíc, musíte na něm i více pracovat. A tak svému milému uvařte něco dobrého k večeři nebo si na ni společně vyjděte, překvapte ho malým dárkem nebo mu nabídněte, že ho vyzvednete z práce… I když u každého páru je to trochu jiné, možností je nekonečně mnoho.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Prokletí Angelinina rodu! Co všechno děti dědí po rodičích?

I slavní se vypořádávají s onemocněním srdce. Vy to zvládnete také

Chcete ZHUBNOUT? Pijte několikrát denně zelený čaj!

 

9. Odpočívejte

Stejně jako stres a negativní myšlenky vašemu otěhotnění nepřeje ani únava a příliš hektický životní styl. A tak si naordinujte zdravé a pravidelné jídlo, dostatek spánku a procházky n a čerstvém vzduchu. Starosti z práce nechávejte pokud možno v práci.

 

10. Promluvte si s lékařem

Pokud máte pocit, že vaše snažení zůstává bez výsledku už příliš dlouho, neváhejte promluvit se svým gynekologem. Když se o otěhotnění snažíte již déle než rok (u starších žen i kratší dobu), je pravděpodobné, že vám doporučí některou kliniku asistované reprodukce. Tam vás pak možná čeká ještě dlouhá cesta k dítěti, šance na úspěch na jejím konci je ale vysoká.

 

Možná, že vám uvedené desatero k vytouženému dítěti okamžitě nepomůže. Možná, že budete muset čekat ještě dost dlouho. Ale také je možné, že když se podle uvedených rad zařídíte, zjistíte, že žijete o trochu lepší a spokojenější život – ať už s dítětem, nebo zatím ještě bez něho.

 
43 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Petra 10:25 19.04.2017
Když jsem chtěla otěhotnět tak to nešlo :-( Doktorka mi doporučila Fertility Blend, že je to kllinicky ověřený produkt který pomáhá s oplodněním a že mi to srovná i ovulační cyklus, dala jsem na radu a brala ho. Zadařilo se mi po čtyřech měsících otěhotnět a jsem nejštastnejsi clovek na svete! :-)
SABRINA 16:13 18.09.2016
TOUZIM MYT DITE UZ ASI 7 .8 LET ALE NEDARISE NEMUZU POCHOPIT PROC ZROVNA JA NEMUZU POCAT DITE KDYZ NEMAM ZADNY PROBLEM UZ NEVIM CO MAM DELAT
Monika 00:15 20.05.2016
Mně k miminku pomohl Gravidplan.
Brala jsem ho na radu paní doktorky a už ve čtvrtém cyklu se nedostavila MS a na testíku byly vytoužené dvě čárky. :)
Ivča 07:03 12.05.2016
Před plánováním mimča doporučuji užívat folgravid gravidplan. Je speciálně navržen pro ženy plánující těhu. Já ho začala užívat hned povysazení HA. Patřila jsem do rizikovější skupiny,
prvorodička 34+:-(Bála jsem se, že už se mimča přirozenou cestou nedočkáme ale po pěti měsících užívání se zadařilo:-)
Lenka 20:15 11.05.2016
Při snažení jsem užívala přípravek folgravid gravidplan, který zvyšuje šanci na početí a spokojenost. Jedná se o nehormonální přípravek, který se rozpouští v nápoji. čtvrtý měsíc se zadařilo, doporučuji vyzkoušet
petass 08:29 22.09.2015
Nabízím pomoc ženě žijící ve stabilním prostředí od zdravého dárce, nekuřáka,35let 194cm IQ139 VŠ. Umělecky fotograf.Žadné gen. choroby v rodině. Pravidelně chodim darovat krev. Oplodnění stříkačkovou metodou. Žádám zachování oboustranné anonymity tak, aby mě díte nikdy nepoznalo. Nejde mi o sex, chci opravdu pomoci.Neni problem se domluvit abych i někam dojel petass27p@seznam.cz
Pavla 15:56 29.01.2015
Zajímavý článek, nám se taky nedařilo otěhotnět a to celkem dlouho. ale teď už jsem v 5 měsíci!!! začala jsem užívat na doporučení lékaře Fertility Blend, které je na podporu početí a zadařilo se!